До 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи: в онлайн-кінотеатрі Держкіно стрічка Володимира Тихого "Брама"

26.04.2021

Містичний трилер режисера Володимира Тихого "Брама" — це історія про родину, яка після аварії залишилась в Чорнобильській зоні відчуження та намагається продовжити жити, як раніше.

Головує в сім’ї баба Пріся, що товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось у війну зарізала дванадцятьох есесівців. З нею живуть онук Вовчик і донька Слава, яку свого часу покинув чоловік. Неочікувано їхнє розмірене життя закінчується — баба Пріся отримує містичне попередження про катастрофу, що станеться найближчим часом.

Фільм є екранним втіленням відомої п’єси Павла Ар’є "На початку і наприкінці часів", що в постановках різних режисерів із великим успіхом пройшла на сценах українських і закордонних театрів.

Декілька шарів гриму до невпізнання змінили виконавицю головної ролі – Ірму Вітовську, яка перевтілилась в образ бабці Прісі. Для Вітовської ця кінороль не була новою: актриса грала бабу Прісю на театральній сцені у постановці "Сталкери" та отримала нагороду "Київська Пектораль" за Найкраще виконання жіночої ролі.

Я дуже щаслива, що мала честь втілити цей образ. Це роль-сповідь. Все те,  що я знаю про фантомні болі моєї країни, про її метафоричну змістовність, про наївність та про жорсткість, про поєднання протилежностей в однині... все це пощастило втілити. І хоча мною фізично була заплачена ціна в тривалості реабілітації шкіри обличчя, в недоїданні та недосипі, бо грим довгий та делікатний, та все це дуже дріб'язкове у порівнянні з тим, що пощастило зіграти не роль, не героїню, а іншу сутність, інший світ.

Актриса Ірма Вітовська

У 2018 році за роль у фільмі "Брама" Ірма Вітовська отримала Національну премію кінокритиків "КІНОКОЛО" як Найкраща виконавиця головної ролі, а за рік — премію "Золота Дзиґа" за Найкращу жіночу роль.

Також у 2019 році фільм отримав перемогу ще в трьох номінаціях премії "Золота Дзиґа": Найкраща жіноча роль другого плану (Віталіна Біблів), Найкраща музика (Антон Байбаков) та Найкращий грим (Катерина Струкова).

Продюсери фільму: Ігор Савиченко, Марко Супрун, Володимир Тихий, Володимир Філіппов. Фільм вироблено кінокомпанією "Директорія кіно" за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Загальна вартість виробництва фільму склала 17 млн  441 тис. грн, 8 млн 721 тис. грн – державна фінансова підтримка.