До Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – в онлайн-кінотеатрі Держкіно фільм "Пофарбоване пташеня"

08.05.2021

До Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – в онлайн-кінотеатрі Держкіно фільм "Пофарбоване пташеня". Картина режисера та сценариста Вацлава Марула – це екранізація бестселера польсько-американського письменника Єжи Косинського, перекладеного більш ніж тридцятьма мовами світу.

Назва твору походить від колись популярного звичаю: люди ловили птахів і фарбували їх пір'я в яскраві кольори. Після цього вони випускали пофарбованого птаха на волю, проте зграя ніколи не приймала його назад.

За сюжетом фільму, єврейська пара, намагаючись захистити свою дитину від геноциду, відправляє сина до родичів у сільську місцевість десь у Східній Європі. Обставини змушують хлопчика відправитися у подорож диким і ворожим світом, що керується тільки місцевими правилами, забобонами і віруваннями.

"Пофарбоване пташеня" – це енциклопедичний фільм, з часом він посяде своє місце поруч із "Списком Шиндлера" Стівена Спілберга і "Життя прекрасне" Роберто Беніньї. Саме таке завдання ставила перед собою наша велика міжнародна команда, і саме це стало причиною участі зірок світового кінематографа першого ешелону. Переглянути цей фільм – це пережити весь жах, який проходять "інакші", що стикаються з ненавистю навколишніх… і зрозуміти, що весь світ, по суті, складається з інакших – тобто дуже різних людей, яких об’єднують чи роз’єднують зовнішні фактори, такі як дурість, ідеологія, релігія, жага добробуту чи слави, або ж політичні амбіції маргіналів.

Ігор Савиченко, український співпродюсер стрічки.

Стрічка стала одним із переможців Дев'ятого конкурсного відбору Держкіно. Фільм створено у спільному виробництві Чехії, Словаччини та України. Розмір державної фінансової підтримки склав 9 млн 588 тис. грн. Окрім Чехії та Словаччини, фільмування відбувалося також і в Україні, а поряд зі світовими зірками Стелланом Скашгордом ("Чорнобиль"), Гарві Кейтелем ("Кримінальне чтиво"), Удо Кіром ("Доґвіль") і Джуліаном Сендзом ("Обід голяка") у фільмі зіграли українські актори  Алла Соколова, Ніна Шуневич і Остап Дзядек . Українська компанія-виробник – "Директорія Кіно".

Світова прем'єра картини відбулась у межах основного конкурсу 76-го Венеційського міжнародного кінофестивалю. Картину було відібрано до шорт-листа 92-ї кінопремії "Оскар" у категорії "Міжнародний повнометражний фільм", де він виступав як кандидат від Чехії. Стрічка отримала 10 нагород від Чеської кіноакадемії та була номінантом на премію Європейської кіноакадемії як "Найкращий європейський фільм". Крім Венеції, картина була представлена також на кінофестивалях класу "А" в Токіо, Таллінні, Каїрі, Гоа та кінофестивалі в Торонто.