До Дня спротиву окупації Криму та Севастополя: в онлайн-кінотеатрі Держкіно – стрічка Тимура Ященка "Черкаси"

26.02.2021

Указом Президента України Володимира Зеленського 26 лютого в Україні встановлено Днем спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Цього дня, шість років тому в Сімферополі відбулось найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності України.

Вшановуючи мужність та героїзм усіх учасників мітингу, сьогодні я підписую указ про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Цей день буде відзначатися щорічно, 26 лютого.

Президент України Володимир Зеленський

До Дня спротиву окупації Криму та Севастополя: в онлайн-кінотеатрі Держкіно – стрічка Тимура Ященка "Черкаси"

Воєнна драма "Черкаси" заснована на реальних подіях у Криму навесні 2014 року, коли однойменний морський тральщик, що був заблокований російськими військами в бухті озера Донузлав під час анексії Криму, три тижні чинив опір ворогу і став єдиним із 9-ти українських кораблів, що не спустив державний прапор.

Мишко та Лев, хлопці з українського села, з різних причин опиняються на воєнному кораблі ВМС України "Черкаси", дислокованому в порту кримського озера Донузлав, під час подій на Майдані 2014 року. Коли екіпаж тральщика "Черкаси" проходить навчання, президент Янукович втікає з України, Крим захоплюють "зелені чоловічки" і починається окупація Кримського півострову. Корабель повертається на базу, але порт вже втрачений. Тральщик "Черкаси", разом з іншими кораблями українського флоту, заблокований в озері Донузлав – шлях до моря перекритий затопленими судами. Українські кораблі здаються один за одним, лише екіпаж "Черкас" чинить опір і продовжує відважну боротьбу з ворогом

Стрічка створювалась у співпраці з українськими військовими, деякі сцени фільмували під час навчань ВМС України. Замість тральщика "Черкаси", який Росія так і не віддала Україні, для зйомок було використано схожий за силуетом та розмірами буксир українського флоту "Корець". Військовим консультантом фільму став Юрій Федаш, справжній командир тральщика "Черкаси".

Головні ролі в стрічці виконали Євгеній Ламах, Дмитро Сова, Роман Семисал, Олег Щербина, Руслан Коваль, Вадим Лялько, Євген Авдєєнко, Олесь Каціон.

Українська та міжнародна прем'єра фестивальної версії картини відбулася 16 липня 2019 року на OIFF 2019, де фільм змагався у секції "Національні фільми – повнометражні". 15 жовтня відбулася міжнародна прем'єра фільму на WFF 2019, де він змагався у головному конкурсі.

Режисер стрічки – Тимур Ященко, автори сценарію – Тимур Ященко та Роберт Квільман, продюсери – Ірина Клименко та Марта Лотиш. Фільм створено в співпраці кінокомпаній "MKK ФІЛЬМ СЕРВІС" (Україна) та "Інтер медіа" (Польща), за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Фільм отримав 17 млн 312 тис. 342 грн. державної фінансової підтримки при загальному бюджеті стрічки у 39 млн 774 тис. 32 грн.