До Дня захисників і захисниць України: в онлайн-кінотеатрі Держкіно – документальна стрічка "Вона та війна" Маші Кондакової та художній фільм "Страчені світанки" Григорія Кохана

14.10.2021

14 жовтня – День захисників і захисниць України. На честь свята в онлайн-кінотеатрі Держкіно – прем'єра створеної за підтримки Держкіно документальної стрічки франко-української режисерки Маші Кондакової "Вона та війна", що розповідає історію трьох жінок, які стали до лав української армії, та фільм "Страчені світанки" Григорія Кохана про трагічні повоєнні роки братовбивчої війни в Заході України, під час якої УПА боролася з більшовиками. 

Стрічка Маші Кондакової "Вона та війна" розповідає історію жінок, які стали до лав української армії. У картині режисерка спостерігала за трьома героїнями – "Лерою" (Валерія Бурлакова), "Лютиком" (Ірина Івануш) та Оленою (Олена Любинець). Доля кожної з них складалася по-різному, але кожна визначена війною.

"Лера" (Валерія Бурлакова) – журналістка. Висвітлюючи події на Сході України, вона вирішила стати військовою. Незабаром дівчина зустріла свого коханого з позивним Морячок, капітана бомбового загону. Після його смерті війна затягнула жінку ще глибше. 

"Лютик" (Ірина Івануш) – лікарка, волонтерка від самого початку конфлікту на Сході України. Під час рятувальної місії вона наступила на протипіхотну міну та втратила обидві ноги. Тепер їй доводиться битися в Києві, далеко від фронту, щоб завоювати своє нове місце в суспільстві.

"Олена" (Олена Любинецька) – дівчина зізнається, що довгий час була проти самої ідеї розв'язувати будь-яке питання силою та зброєю. Але настала мить, коли Олена не змогла залишитися осторонь. Вона пішла у військкомат, записалася у резерв Української Армії, щоб бути готовою захистити своє місто та свою майбутню дитину.

Автори сценарію – Яна Пономаренко, Маша Кондакова. Оператор – Сергій Стеценко. Композитор – Антон Байбаков. Продюсери – Володимир Філіппов, Андрій Суярко, Алла Овсяннікова. Кінопроєкт цього фільму з робочою назвою "Міцна та ніжна" став одним із переможців Восьмого конкурсного відбору Держкіно та отримав державну фінансову підтримку розміром 3 млн 398 тис. грн. при загальній вартості виробництва в 3 млн 608 тис. грн. Прем'єра фестивальної версії стрічки (під назвою "Моя війна") відбулася в червні 2021 року на Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість".

Фільм "Страчені світанки" Григорія Кохана розповідає про трагічні події, що відбувалися після Другої світової війни на Заході України, в часи, коли жителів примушували відмовлятися від приватного господарства і працювати колективно, а деяких вагонами вивозили на північ Радянського Союзу. Та знаходилися й ті, хто не збирався так просто здаватися. Вони всіма силами намагалися відстояти своє право жити так, як хочеться, а не як вирішила влада.

Режисер – Григорій Кохан. Автор сценарію – Григорій Штонь. Художник-постановник – Василь Заруба. Композитор – Олег Ківа. В ролях – Сергій Романюк, Георгій Морозюк, Анастасія Сердюк, Володимир Терещук. Фільм створений на Національній кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка у 1995 році.