У пам'ять про захисників Донецького аеропорту в онлайн-кінотеатрі Держкіно – стрічка Ахтема Сеітаблаєва "Кіборги" та документальний фільм Олександра Авшарова "Одесити на Донбасі"

20.01.2021

У пам'ять про захисників Донецького аеропорту, які 242 дні – з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року – тримали оборону цього стратегічного об'єкту під час війни на сході України, в онлайн-кінотеатрі Держкіно – стрічка Ахтема Сеітаблаєва "Кіборги" та документальний фільм Олександра Авшарова "Одесити на Донбасі".

"Кіборги. Герої не вмирають" – повнометражний ігровий фільм режисера Ахтема Сеітаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. Стрічку створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно в 2017 році.

Історія розгортається протягом двотижневого чергування в аеропорту одного батальйону в 2014 році. Добровольча група вперше приїздить до гарячої точки, яку вже чотири місяці обороняють наші військові та віч-на-віч стикається зі страшним обличчям війни: захищати аеропорт стають не лише професійні військові, а й добровольчі корпуси. Це зіткнення, – безумовний виклик для всього світу, – стає початком формування нової самоідентифікації громадян України.

Зйомки фільму розпочалися 9 лютого 2017 року. Знімальний майданчик був розташований у селі Крюківщина Київської області. Частина матеріалу була відзнята в Чернігівській області: на Гончарівському полігоні відтворили сцени танкових боїв, а на злітно-посадковій смузі запасного Чернігівського аеродрому — екстер'єр аеродрому.

Режисер фільму – Ахтем Сеітаблаєв, автор сценарію – Наталія Ворожбит, продюсер – Іванна Дядюра. Кінострічка стала одним із переможців 8-го конкурсного відбору Держкіно та отримала державну фінансову підтримку розміром 23 млн 973 тис. 600 грн. (загальний бюджет фільму – 47 млн 947 тис. 200 грн.).

"Одесити на Донбасі" – повнометражний документальний фільм, створений міжнародним продюсерським центром "Фор-Пост" за підтримки Державного агентства України з питань кіно в 2017 році.

Головні герої фільму – одесити, які брали участь у бойових діях в зоні АТО: Дмитро Олегович, Євген Титаренко, Роман Колдомасов, Євген Лата, Андрій Скороход, Віктор Погодін, Дмитро Васильєв. Всі вони дуже різні, й причини поїхати на фронт у кожного свої. У кожного своя "військова історія": хтось отримав тяжкі моральні та фізичні травми, а комусь навіть вдалося знайти в пережитих труднощах додаткову мотивацію для життя та творчості. Хтось готовий повернутися в зону АТО і продовжувати боротьбу, а комусь ніколи більше не побачити рідне місто. Деякі герої, які повернулися до мирного життя, зрозуміли, що війна для них, як і для країни, ще не закінчена. Тому що "свої" іноді можуть бути не менш жорстокими, ніж "чужі".

Зйомки фільму проходили в Києві, Дніпрі, Одесі, а також на передовій в зоні АТО. Музика для фільму була надана українським гуртом "АтмАсфера".

Режисер фільму – Олександр Авшаров, автори сценарію – Олександр Лірчук, Юлія Коршунова, оператори – Максим Савченко, Антон Борисюк, продюсер – Олександр Дріз. Загальний бюджет фільму склав 1 млн 977 тис. 800 грн., з яких 1 млн 780 тис. 20 грн. є державною фінансовою підтримкою.