#UkraineIsYourDestination: Україна на 74-му Каннському міжнародному кінофестивалі

19.07.2021

6-17 липня 2021 року пройшла одна із найгучніших подій світового кіножиття – 74-й Каннський міжнародний кінофестиваль. Із карантинними обмеженнями, проте наживо, Французька Рив’єра вкотре зібрала кінозірок та головних гравців медіабізнесу світу на червоних доріжках довгоочікуваних прем’єр.

На Каннському кінофестивалі Україна була представлена Українським національним павільйоном на міжнародному кіноринку Marché du Film, що традиційно був організований за підтримки Державного агентства України з питань кіно, та світовими прем’єрами двох фільмів: стрічки Елі Ґраппа "Ольга" (2021) у конкурсній програмі "Тиждень критики", і документального фільму Сергія Лозниці"Бабин яр. Контекст" (2021) у програмі  "Спеціальних показів".

Обидві стрічки отримали нагороди Каннського кінофестивалю: знятий в Україні за участі кінокомпанії Pronto Film фільм "Ольга" (Швейцарія, Франція, Україна, 2021) отримав нагороду за найкращий сценарій 60-го ювілейного Каннського Тижня критики, а стрічку "Бабин яр. Контекст" було нагороджено спеціальним призом журі премії "Золоте око".

Фото з фб-сторінки Babyn Yar Holocaust Memorial Center

Фото зі сторінки La Semaine de la Critique

Крім того, представлений на кіноринку Каннського фестивалю проєкт Філіпа Сотниченка "Ля Палісіада", що створюється за підтримки Держкіно, став однією із трьох стрічок, що отримали підтримку новоствореного Гетеборзького кінофонду (Goteborg Film Fund). А в рамках Co-Production Day від Marché du Film мав успішні презентації повнометражний дебютний проєкт Жанни Озірної "Нижній горизонт": цьогоріч Marché du Film IFFR Pro у співпраці з кіноринком CineMart International Film Festival Rotterdam - IFFR для One-to-one зустрічей відібрав всього 6 європейських продюсерів, серед яких була й продюсерка фільму "Нижній горизонт" Ірина Ковальчук.

В Українському національному павільйоні на кіноринку Marché du Film, що працював паралельно з фестивальною програмою, делегація від України презентувала міжнародній спільноті можливості країни для співпраці в аудіовізуальній індустрії. В межах роботи павільйону пройшли зустрічі українських продюсерів із іноземними кіновиробниками, представниками фондів та кінокомісій, дистрибуторами усього світу.

10 липня в офіційній програмі Павільйону відбулась презентація "2021 Incentives and Locations: Discover Ukraine". Захід провели керівник команди Українського національного павільйону, член Наглядової ради та арт-директор МКФ "Молодість" Андрій Халпахчі та представниця Української кіноасоціації, менеджерка міжнародних проєктів MRM Алла Преловська. Вони розповіли іноземним колегам про конкурентні переваги нашої країни в аудіовізуальній індустрії, виробничі потужності, професійні кадри та унікальні локації для зйомок в Україні. Гості дізналися про особливості державної підтримки та як наразі працює система кешрібейтів. Крім того, було представлено новий онлайн-проєкт Української кіноасоціації https://locations.com.ua – маркетплейс локацій для зйомок в Україні із нормативно-правовою базою, важливою для міжнародної співпраці у сфері виробництва контенту, та інформацією про кіноінституції, фестивалі та головних гравців індустрії.

12 липня в Українському павільйоні відбулася презентація "Української асоціації жінок в кіноіндустрії" (UFFI). Спікерками виступили засновниця організації Лариса Гутаревич, співзасновниця Ксенія Бугрімова, режисерки Жанна Озірна та Світлана Ліщинська. В межах презентації говорили про статус жінок в кіноіндустрії, рівні гендерні права та можливості, солідарність жіночої професійної спільноти.

Офіційний прийом України пройшов 8 липня за підтримки Посольства України у Франції та сприяння Надзвичайного і Повноважного Посла України у Франції Вадима Омельченка. Майже 90 гостей – представників кіносфери з усього світу завітало на вечерю, що пройшла у форматі круглого столу, де всі мали змогу поспілкуватися у неформальній атмосфері.

Цього року, в умовах нової ковід-реальності, присутність України в Каннах була надзвичайно важливою і ми вдячні за підтримку та об’єднання зусиль українській професійній кіноспільноті, вдячні за всебічне сприяння та допомогу Міністерству закордонних справ України та Дмитру Кулебі особисто, Посольствам України у Франції, Німеччині та Австрії та багатьом іншим установам та людям, спільно з якими ми змогли цього року успішно представити національну кіноіндустрію України на 74-му Каннському кінофестивалі. І безперечно, вдячні українським кіномитцям та професіоналам кіносфери, які з року в рік представляють українське кіно на найбільш авторитетних майданчиках світу, отримують нагороди та світове визнання і впевнено утверджують статус України як перспективної кінодержави.

Голова Держкіно Марина Кудерчук

Цьогоріч, для організації Українського національного павільйону на кіноринку 74-го Каннського кінофестивалю, об’єднали зусилля представники держави та кіноринку: Державне агентство України з питань кіно, Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість", Українська Кіноасоціація, Асоціація кіноіндустрії України, Українська Кіноакадемія, Одеський міжнародний кінофестиваль, FILM.UA Group, INSIGHTMEDIA Group, компанії "Кіноквартал" та F Films. Дизайн українського павільйону розробила та втілила студія BelkaStrelka.