Для збереження колекцій Довженко-Центру необхідне їхнє включення до Національного архівного та Музейного фондів України

03.11.2022

2 листопада 2022 р. відбулася нарада про необхідність проведення експертизи колекцій Довженко-Центру задля забезпечення їхнього подальшого зберігання. За результатами наради ухвалено рішення про створення міжвідомчої комісії для експертної оцінки колекцій Центру та внесення їх до Національного архівного та Музейного фондів України, де вони до цього були відсутні, відповідно – не були охоплені заходами зі збереження.

У державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» наявні музейна колекція, архівна документація та фільмова колекція. Згідно Законів України «Про музеї та музейну справу», «Про Національний архівний фонд та архівні установи» ці колекції мають бути належним чином оформлені та включені до Національного архівного фонду та Музейного фонду України. Однак у Довженко-Центру відсутні будь-які документи, що підтверджують включення чи віднесення колекцій до цих фондів та, відповідно, – відсутні можливості для їхнього захисту та збереження, які має держава.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Держкіно постійно порушувало перед Кабінетом Міністрів України питання щодо збереження колекцій Центру та їхнього можливого тимчасового переміщення до більш безпечного місця: пошкодження будівлі Центру уламком ракети, що впав на дах, становило гостру загрозу колекціям, що зберігались саме на верхніх поверхах Довженко-Центру. Одним із місць зберігання розглядався Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничногоцентральна архівна установа зі зберігання аудіовізуальних документів Національного архівного фонду, що має відповідно облаштовані приміщення. Однак, оскільки колекції Довженко-Центру відсутні у Національному архівному фонді, для упорядкування питання їхнього віднесення до зазначених вище фондів, визначення їхньої історичної, культурної цінності та збереження, необхідне проведення експертної оцінки колекцій.

02 листопада відбулася нарада щодо експертної оцінки музейної колекції, архівної документації та фільмової колекції Довженко-Центру. За результатами наради прийнято рішення про створення у тижневий строк міжвідомчої комісії з проведення експертної оцінки із залученням співробітників профільних державних органів: Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства юстиції України, Державної архівної служби, Державного агентства України з питань кіно, співробітників ДП «Національний центр Олександра Довженка», міжнародних фахівців та експертів у відповідній сфері.

Метою роботи комісії буде визначення історичної, культурної цінності колекцій Довженко-Центру для їхнього подальшого оформлення та включення до Національного архівного та Музейного фондів України. Зберігання включених до цих фондів колекцій здійснюється відповідно до Законів України «Про музеї та музейну справу», «Про Національний архівний фонд та архівні установи» та підзаконних актів до них: забороняється знищення предметів, включених до Національного архівного та Музейного фондів України, для їхнього збереження створюються необхідні умови, які визначаються профільними у даній сфері органами. Саме включення колекцій Довженко-Центру до цих фондів дасть змогу державі убезпечити та зберегти їх.