До 80-річчя видатного українського актора Богдана Ступки

27.08.2021

Сьогодні виповнюється 80 років від дня народження видатного українського актора Богдана Ступки (1941-2012). Народний артист України, митець світового масштабу, який у своїй творчості втілив кращі риси української духовності. За своє творче життя він виконав понад 200 ролей у театрі та кіно.

Мистецька палітра Богдана Ступки не мала меж, а за його кіноролями можна вивчати історію. Богдан Сильвестрович втілив на екрані чимало видатних постатей: Іван Брюховецький ("Чорна рада"), Іван Мазепа ("Молитва за гетьмана Мазепу"), Богдан Хмельницький ("Вогнем і мечем"), Тарас Бульба ("Тарас Бульба") і навіть Чингісхан ("Таємниця Чингісхана").

А кінодебют Богдана Ступки відбувся у 1970, коли 29-річний львівський театральний актор зіграв Ореста Дзвонаря у стрічці режисера Юрія Іллєнка "Білий птах з чорною ознакою". Цей фільм приніс оглушливу славу та визнання Ступці, який блискуче зумів відтворити складність людської натури.

"Орест є втіленням страху, — говорив про свого героя Богдан Ступка,— Він боїться померти, боїться втратити кохану жінку, свою землю". Одначе молодими глядачами початку 1970-х, повоєнними дітьми, він сприймався як сильний персонаж, як власне герой. Цим, мабуть, і приваблював у першу чергу".

До ювілею Богдана Ступки пропонуємо переглянути дебютний фільм актора - "Білий птах з чорною ознакою" режисера Юрія Іллєнка.

Події фільму відбуваються у 1937-1947 роках. У центрі розповіді – бідна й багатодітна родина. Розійшлися шляхи синів Леся Дзвонаря: старший іде до Червоної Армії, середній – в ліс, до УПА, молодший – залишається осторонь. Але не раз зустрінуться вони і не раз перетнуться їхні долі – і в коханні, і в горах зі зброєю в руках.

  • Режисер: Юрій Іллєнко                                                      
  • Сценарист: Юрій Іллєнко,Іван Миколайчук
  • Оператор-постановник: Вілен Калюта
  • Художник-постановник: Анатолій Мамонтов
  • Художник по костюмах: Лідія Байкова
  • Звукооператор: Леонід Вачі
  • Художник-гример: Яків Грінберг
  • Директор: Петро Тарасов
  • Актори: Лариса Кадочникова, Іван Миколайчук, Богдан Ступка, Юрій Миколайчук, Наталія Наум, Джемма Фірсова, Олександр Плотников, Василь Симчич, Олег Полствін, Михайло Іллєнко, Леонід Бакштаєв, Володимир Шакало, Костянтин Степанков, Микола Олійник.

Фільм створений на кіностудії ім. О. Довженка у 1970 році.