"Нуль за поведінку": Київський тиждень критики оголосив програму ретроспективи

10.09.2021

П’ятий фестиваль Київський тиждень критики, який пройде з 21 до 27 жовтня за підтримки Держкіно, оголосив тему ретроспективної програми. Добірка кінокласики отримала назву "Нуль за поведінку".

Це шість фільмів про бунт на різних рівнях. Усі герої та героїні цих фільмів – незручні, недоречні, які забагато або замало вимагають, та все одно розповідають про суспільство більше, ніж воно того хоче. Протягом свого існування кіно по-різному показує тих, хто відмовляється грати за правилами, але завжди дивиться на них із цікавістю.

Героєм для постера програми став велетенський кролик зі стрічки "Донні Дарко" (2001) Річарда Келлі – культового науково-фантастичного фільму. Прем'єра картини відбулася на фестивалі незалежного кіно "Санденс" у 2001 році. На Київському тижні критики буде показана відреставрована режисерська версія фільму (2004) – на 20 хвилин довша за кінотеатральну.

Драма "Бунтівник без причини" (1955) – найвідоміший фільм за участі легендарного Джеймса Діна, обожнюваного актора, що став символом американської молоді 50-х. Герой Діна – складний підліток і шибайголова, який кидає виклик ватажку хуліганів через дівчину. Картина Ніколаса Рея – одна з найстильніших стрічок в історії кіно, яка істотно вплинула на тогочасну американську й світову моду. Фільм входить у такі престижні рейтинги як "500 найкращих фільмів" за версією Empire та "1000 найкращих фільмів" за версією New York Times, а також внесений у Національний реєстр фільмів США.

Кримінальна романтична драма "Яскравий літній день" (1991) – це історія підліткового кохання на тлі протистоянь вуличних юнацьких банд Тайбею на початку 60-х років XX ст. Режисер стрічки – Едвард Янг – один із лідерів тайванської "нової хвилі". Рейтинг фільму на сайті Rotten Tomatoes складає 100%.

Сюрреалістична кримінальна драма "Якщо..." (1968) увібрала в собі настрої студентської революції 1968 року та стала знаковою для покоління контркультури картиною. У стрічці про протест у приватній школі зі старими негуманними порядками дебютував у головній ролі Малкольм Макдавелл, якого пізніше глядачі запам’ятають ще і як Алекса з "Механічного апельсина". Фільм Ліндсея Андерсона був нагороджений Золотою пальмовою гілкою Каннського кінофестивалю в 1969 році.

Атмосферна картина "Без даху, поза законом" (1985) французької режисерки Аньєс Варда – це романтична драма, стилізована під документальний фільм. Стрічка розповідає історію дівчини-бурлаки, відтворену з розповідей людей, яким довелося з нею зустрітися. Фільм відзначений "Золотим левом" і Призами ФІПРЕССІ та OCIC (Міжнародної католицької організації кіно та аудіовізуальних засобів) Венеційського кінофестивалю 1985 року, а виконавиця головної ролі Сандін Боннер у 1986 році отримала "Сезар" за найкращу акторську гру.

Австралійська екзистенційна кінопритча "Пікнік біля навислої скелі" (1975) – екранізація однойменної книги Джоан Лінсі під музику видатних класичних композиторів. Містична драма Пітера Уїра розповідає про зникнення студенток коледжу та їхньої вчительки під час походу на пікнік. У 1977 році фільм було удостоєно Нагороди за найкращу операторську роботу BAFTA.

Київський тиждень критики – головний міжнародний фестиваль арткіно столичної осені. Фестивальні покази відбудуться в кінотеатрі "Жовтень". Організатор фестивалю – компанія "Артхаус Трафік". Фестиваль проходить за підтримки Державного агентства України з питань кіно.