Перемогли нацизм – переможемо й рашизм!

08.05.2022

Цього року пам’ятні дати 8 і 9 травнядні пам’яті та примирення і перемоги над нацизмом у Другій світовій війні ми відзначаємо в умовах повномасштабної військової агресії Росії проти України.

Росія прийшла на наші землі під гаслом "визволення" – руйнуючи, грабуючи та поневолюючи. Вона винищує Україну, як суверенну державу та знищує українців, як націю.

Невивчені уроки історії, самозамилування та імперські амбіції перетворили сучасних росіян із одних зі спадкоємців перемоги над нацизмом у нових нацистів. У 1939–1945 ворогом були нацисти, а сьогодні це рашисти – російська версія імперського націоналізму та фашизму. 

Завершення Другої світової війни, на жаль, не звільнило світ від тоталітарних режимів. Комуністичний Радянський Союз скористався із перемоги над нацизмом і укріпив свої позиції у світі. Він проіснував аж до 1991 року і за цей час був ініціатором або причетним до численних злочинів (геноциди, військові інтервенції, каральна психіатрія, розробка та використання заборонених озброєнь тощо). Його спадкоємицею не лише в майновому, але і в ідеологічному вимірі стала Російська Федерація, яка за три десятки років після розвалу союзу брала участь у ряді війн та військових конфліктів у якості країни-агресора та як союзник диктаторських режимів. 

День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізують не тріумф переможців над переможеними, а мають бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами. 

Після перемоги у російсько-українській війні, наша держава та Український народ отримають нове державне свято перемоги над сучасним нацизмом, що об’єднає все суспільство. Ми перейдемо виключно до європейської традиції відзначення 8 травня, як Дня пам'яті та примирення і вшанування жертв Другої світової війни

Перемогли нацизм – переможемо й рашизм! Слава Україні!

© Український інститут національної пам'яті