В Україні проведуть системне дослідження кіноосвіти

26.07.2021

Кожного року профільні навчальні заклади випускають більше тисячі молодих фахівців за 53 освітніми програмами аудіовізуального мистецтва та виробництва. Однак в індустрії відчутний брак професіоналів, зокрема, молодих фахівців, що мають не лише теоретичні, а й практичні знання та професійні компетенції, які відповідають актуальним потребам ринку, що підтверджують представники галузі.

Асоціація кіноіндустрії України разом із Центром "Соціальні індикатори" за підтримки Українського Культурного Фонду розпочали комплексне дослідження української системи кіноосвіти.

Метою дослідження є встановлення розбіжностей між потребами ринку та обсягом підготовки фахівців за існуючими освітніми програмами в галузі кіно. Результати опитування можуть бути використані для подальших аналітичних досліджень кіноіндустрії в Україні, а також для формування рекомендацій закладам мистецької освіти щодо пілотування нових освітніх програм або оновлення вже існуючих, відповідно до запитів ринку на фахівців певних професій. 

Асоціація кіноіндустрії України достатньо довго займається освітніми програмами і привозить різні міжнародні воркшопи до України, заповнюючи пробіли неформальної освіти. У процесі ми пересікалися з представниками формальної освіти і виявилося, що є деяка розбіжність наших уявлень про ринок і те, яких спеціалістів і як саме треба готувати. Для того, щоб це спілкування було найбільш продуктивним та ефективним для усіх зацікавлених сторін – представників формальної освіти, студентів, нас, як частини індустрії – ми і вирішили провести дослідження. Щоб всі ми спиралися не на якісь суб’єктивні дані та уявлення, а на конкретне наукове дослідження, статистичну інформацію і змогли робити спільні проєкти з представниками формальної освіти на основі цих показників.

Голова Асоціації кіноіндустрії України Дмитро Суханов 

Дефіцит якісно підготовлених професіоналів, зокрема, через недостатній рівень володіння англійською, призводить до обмеження можливостей міжнародної співпраці та стримує розвиток національної індустрії. У свою чергу дефіцит кадрів призводить до збільшення попиту на досвідчених фахівців, зростання вартості їх послуг та втрати Україною одного із конкурентних факторів, вартості виробництва, – у порівнянні з іншими країнами Європи.

Успіх фільму або серіалу на 50% складається з ідеї і відмінно написаного сценарію. У всьому світі продюсери полюють за сценаріями. В Україні в Класифікаторі професій навіть не існує професії "Сценарист", немає навчальних програм і не готують фахівців. Це як якщо б в будівництві не готували б архітекторів – що ми можемо побудувати без них? Українська кіноіндустрія надзвичайно потребує якнайшвидшого оновлення навчальних програм та поповненні фахівцями практично всіх кінопрофесій. І я впевнена, що наше аналітичне дослідження покаже реальну ситуацію і що в подальшому на основі нашого звіту буде вироблена Стратегія розвитку кіноосвіти в Україні.

Експертка проєкту, продюсерка компанії PSB films Белла Терзі 

Протягом реалізації проєкту планується провести комплексне опитування представників кіногалузі: роботодавців із різних секторів індустрії, представників закладів вищої та фахової передвищої освіти, студентів випускних курсів та фахівців, які нещодавно завершили навчання. Бажаючим взяти участь в опитуванні потрібно заповнити анкету за посиланням

Дослідження реалізується за фінансової підтримки Українського культурного фонду. Оприлюднення результатів заплановано на кінець вересня 2021 року.