В Україні знімають фільм "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва

05.07.2021

До жовтня 2021 року в Україні триватимуть зйомки повнометражного ігрового фільму режисера Івана Тимченка "Киснева станція". Стрічку, що створюється за підтримки Держкіно, присвячено переламному епізоду в житті лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

У фільмі "Киснева станція" йдеться про події літа 1980-го року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Щодня він наповнює киснем іржаві балони й котить їх на причал. Це монотонна та виснажлива робота, в якій він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Це не перше й не останнє його ув’язнення, і здається, що триватиме воно нескінченно...

В історії Мустафи Джемілєва мене зацікавила саме ось ця міфологічна, екзистенційна проблематика. Колись Альбер Камю намагався відповісти на запитання: чи може Сізіф бути щасливий? В яку саме мить Сізіф здатен відчути і зрозуміти, що таке щастя? Власне, сценарій фільму “Киснева станція” і почався як спроба знайти відповідь на це питання — завдяки життєвому прикладу Мустафи Джемілєва.

Сценарист Михайло Бриних

Робота над проєктом почалася п’ять років тому після знайомства творчої групи особисто з Мустафою Джемілєвим. Один із вагомих наскрізних мотивів фільму —  глибока та зворушлива особиста історія, яка познайомить глядачів із цілком несподіваним боком життя лідера кримськотатарського народу.

Про що цей фільм? Про сильну внутрішню свободу. Але водночас — це й історія кохання, бо як інакше?

Починалося все навіть не з ідеї, а з доволі болісного усвідомлення, що українці небагато знають про боротьбу кримськотатарського народу за своє право повернутися на рідну землю, і про те, хто такий Мустафа Джемілєв. Сьогодні це дуже актуальна для нас історія, і це історія перемоги, яка надихає.

Режисер Іван Тимченко

У ролях — Борис Орлов, Христина Дейлик, Віктор Полторацький, Василь Кухарський, Едем Ібадуллаєв та інші. Режисер — Іван Тимченко, оператор — Томас Стоковскі (Німеччина), композитор — Джун Міяке (Японія), продюсер — Світлана Соловйова. Виробництво — "Цифрова Платформа" за підтримки Держкіно. Прем’єра картини в Україні запланована на 2022 рік.