Завершується фестивальна кампанія фільму Дмитра Томашпольського "Сторонній/Stranger"

12.01.2021

Завершується фестивальна історія фільму "Сторонній", яка почалася у вересні 2019-го та тривала більше року. За цей час стрічку Дмитра Томашпольського, створену за підтримки Держкіно, було відібрано до офіційних конкурсних програм 20-ти міжнародних фестивалів жанрового кіно, де картина отримала 11 нагород.

За сюжетом стрічки, команда синхронного плавання зникає під водою у басейні під час виступу, а пацієнтка водолікарні пропадає під час прийому хвойно-перлинної ванни. Розслідувати це доведеться інспектору Глуховській, у кар'єрі якої немає жодної нерозкритої справи. А ще – інспектор змушена буде з'ясувати, ким вона є насправді.

Головні ролі в фільмі виконали Анастасія Євтушенко та Даша Трегубова. Продюсер – Олена Дем’яненкоВиробництво – Gagarin Media Film Company за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Світова прем’єра "Стороннього" відбулась 21 вересня 2019 року в конкурсній програмі Seoul International Film Festival (South Korea), південно-американська – 27 вересня 2019 року в конкурсі Fargo Fantastic Film Festival (USA), а європейська – в конкурсній програмі Haapsalu Horror & Fantasy Film Festival (Estonia) у квітні 2020 року.

Загалом, на 20-ти міжнародних фестивалях жанрового кіно, серед яких – акредитовані Міжнародною федерацією кінопродюсерів (FIAPF) та Méliès International Festivals Federation (MIFF), "Сторонній" отримав 11 нагород: 

  • Terror in the Bay Film Festival (Ontario, Canada) – Nomination Best Feature Film / Winner Best Cinematography, 2019
  • Вloodstained Indie Film Festival (Tokyo, Japan, 2019) – Winner Best Sci-Fi Feature Film
  • The Sci-Fi, Terror and Fantasy Film Festival (Bogota, Colombia, 2019) – Best Sci-fi feature film / Best direction in a feature film / Best script in a feature film / Best cinematography in a feature film / Best production design in a feature film
  • Hollywood Blood Horror Festival (Los Angeles, CA, 2019) – The Best Original Screenplay
  • Monsters of Horror International Film Festival (Tulsa, Oklahoma, USA, 2020) – Winner Best Foreign Feature
  • Fantaspoa International Fantastic Film Festival (Porto Alegre, Brazil, 2020) – Best Art Direction
  • Ravenheart International Film Festival (Oslo, Norway, 2020) – Best Сinematography

Крім того, фільм було номіновано на приз за "Найкращий європейський фільм жанрів горрор та SCI-FI" на MOTEL/X Lisbon International Horror Film Festival (Portugal, 2020), на призи "Найкращий фільм" та "Найкращий режисер" на FRIGHTFEST-2020 (LONDON) та на премію критиків Premio della Critica на Ravenna Nightmare Film Fest (Italy, 2020). 

Прем’єри фільму відбулись у 14 країнах світуЯпонії, США, Бразилії, Південній Кореї, Канаді, Індії, Естонії, Колумбії, Пуерто-Ріко, Норвегії, Португалії, Ізраїлі, Великобританії, Італії. Завдяки фестивальним успіхам стрічки кінокомпанією Gagarin Media Film Company була укладена угода  з британським сейлз-агентом та дистриб’ютором "ONE EYED FILMS", який зараз займається світовим прокатом фільму "Сторонній".

У кінотеатрах України "Сторонній" очікується вже цього року.

Вибрані фрагменти рецензій на стрічку:

PIP ELLWOOD-HUGHES, редактор Editor Entertainment Focus:

"Сторонній" – один з найбільш незвичайних фільмів, які я бачив. Неймовірно стильний та іронічний. Це справжнє свято для очей.

PIP ELLWOOD-HUGHES

KIM NEWMAN, британський письменник-фантаст (серія романів "Anno Dracula"), сценарист, кінокритик, літературознавець, журналіст, лауреат премій Брема Стокера та Британської асоціації фантастів:

…Виважений, чудово скомпонований пазл. ...Лячність, магія, лоск, трансцендентність.

KIM NEWMAN

JAKE DEE, Arrow In The Head, JoBlo, британський кінокритик:

"Сторонній" виправдовує свою назву – це один із найбільш чудернацьких зарубіжних науково-фантастичних фільмів, що я бачив. У часи застійного браку оригінальності та млявих рімейків це варто неабичого.

 

…справжнє божевілля. Таке, ніби взяли найхимерніші химери Лавкрафта, приправили їх хаотичним сюрреалізмом Лінча та Атома Егояна, додали туди емоційної напруги, скупали в українському формальдегіді й дали вам щедро курнути чогось галюциногенного. Це саме той випадок, коли, особливо під час першого перегляду, треба просто розслабитись і дозволити сюрреалістичним образам наводнити вашу підсвідомість.

 

"Сторонній" – надто велика цікавинка у жанрі наукової фантастики/горору, щоби проґавити її у прокаті. … цей фільм набагато химерніший за ті, до яких ми звикли.

JAKE DEE

REBECCA CHERRY, британський кінокритик, головний редактор FILM CARNAGE:

"Сторонній" – вигадливий, незвичайний, яскравий та багатогранний фільм, що однак, не пориває з традицією, а навпаки, переймає дещо від класики – і, таким чином, стає позачасовим. Сюжет сповнений досить неочікуваних поворотів і перипетій, що робить його несхожим на переважну більшість сучасних детективів, дуже вже нехитрих. У ньому поєднано цілу низку тем і жанрів, повністю розкритих і гармонійно переплетених між собою. Це чудовий зразок стрічки, в яку поринаєш, наче в безвість, і виринаєш задоволений, хоча й розумієш, що доведеться передивитись її кілька разів, аби повністю осягнути її смисли. Від глядача вимагається трохи більше уваги, ніж зазвичай при перегляді фільму, але воно того варте.

REBECCA CHERRY

KAT HUGHES, британський кінокритик та редактор THE HOLLYWOOD NEWS:

Карколомний сюжет "Стороннього" бездоганно втілено на екрані. Кожна його складова – скрупульозно підібрана. Освітлення, постановка, костюми, грим та операторська робота – усе це робить його справжнім витвором мистецтва. "Сторонній" – взірець детективної історії, геть оповитої химерами й таємницями. Отож, потрібна ціла експертна група, щоб розгадати їх усіх.

KAT HUGHES

DR ANTON BITEL, британський кінокритик, фахівець у жанрах горор та SCI-FI, працює у Prijected Figures, Sight & Sound, Little White Lies, VODzilla.co, SciFiNow, Scene360, EyeforFilm, Rue Morgue, Dirty Movies:

Зануртеся у його каламутні води – вони зачарують, затягнуть і, зрештою, розчулять вас.

DR ANTON BITEL

JONATHAN HATFULбританський письменник-фантаст, кінознавець, працює для TROUGH THE TREES та SciFiNow:

Чудовий український детектив, створений Дмитром Томашпольським, має всі шанси на звання найхимернішого фільму нашого фестивалю. "Сторонній" – яскравий, бентежний і абсолютно чудернацький, що й видрізняє його з-поміж інших стрічок.

JONATHAN HATFUL

ДЕВІД С. СМІТ, британський кінокритик: 

Цей фільм вам не конче вдасться збагнути. Як і його провідна тема, він – мінливий та абстрактний.

ДЕВІД С. СМІТ

SILVIA MORASіталійский кінознавець, рецензент у ReWriters Magazine, працювала у CINEMAZERO, програмний директор Ravenna Nightmare Film Fest та Fi Pi Li Horror Fest:

"Сторонній" – це захоплюючий, опрацьований до найдрібніших деталей, з майже хірургічною точністю, фільм, який не розчарує вас.

SILVIA MORAS

SIMONE BRAСA, італійський кінокритик, редактор #CINEFACTS:

"Сторонній"специфічний фільм за стилем. В основіце нуар, але в нього додаються елементи фантастики, горору та сюреалізму. Режисер явно підморгує Девіду Лінчу, але в той же час, оновлює ті елементи, щоб створити особисту унікальну естетику. Він працює з припущеннями та інтуїцією, залишаючи відкритими різні гіпотези щодо подій, що відбуваються у фільмі. Фільм демонструє високий кінематографічний смак.

 

Це дуже оригінальний фільм, відчувається вплив на його автора філософії Джона Локка, сюрреалістичної естетики. "Сторонній" знаходиться у діапазоні – від езотерики до SCI-FI трилеру. Це цікавий, магічний та захоплюючий фільм.

SIMONE BRAСA

STUART WRIGHT, сценарист, кінокритик:

"Сторонній" поступово перетворюється на чудесний сон прямо на очах. Щоб пустити вас хибним слідом, Томашпольський розпорошує логіку стрічки елементами ексцентризму та абсурду. Це візуально претензійний фільм, у якому ефектно виглядають і бруталістичні бетонні споруди, і простий кран у ванній. У водолікарні Томашпольський створює багатошарову, задушливу, навіть клаустрофобну обстановку у темно-червоних та зелених тонах.

STUART WRIGHT

CHRIS CUMMINGSдля NERDLY:

"Сторонній" – вигадлива у багатьох аспектах інтелектуальна фантастична стрічка. Її фінал зачаровує свою зворушливістю, що разюче відрізняться від бентежливої, відстороненої тональності фільму. Як би його не порівнювали з кінокартинами Луїса Бунюеля, Ґільєрмо дель Торо, Девіда Лінча та Яна Шванкмаєра, "Сторонній" – унікальне створіння, прибулець з іншої планети.

CHRIS CUMMINGS

JOSEPH PERRY, психолог та кінокритик, автор статей у "Phantom of the Movies VideoScope", "Scream", "SQ Horror", "Filmfax" та HorrorNews.net:

Незабутній, цілковито схожий на сон – таким є фільм українського режисера і сценариста Дмитра Томашпольського "Сторонній" (2019). Переглянути цей майстерний зразок кіномистецтва – хитромудрий пазл, попуррі з наукової фантастики, нуару, детективу, лавкрафтіанського горору, сюрреалізму а-ля Девід Лінч і Луїс Бунюель, – ніби вирушити у гіпнотичну подорож. "Сторонній" не підходить для пасивного перегляду. Навпаки, вам треба повністю розчинитися в ньому. Це загадкова, бентежлива стрічка, що вимагає пильності й сповна віддячить вам за неї. Дивитись таке вигадливе та оригінальне кіно – справжнє задоволення.

JOSEPH PERRY