Заява щодо чинності наказів Держкіно «Про реорганізацію державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» та створення нової юридичної особи — державного підприємства «Українська анімаційна студія»

29.06.2023

Заява Державного агентства України з питань кіно стосовно визнання таким, що втратив чинність наказ Держкіно від 05 серпня 2022 року № 100 «Про реорганізацію державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» та передачу повноважень до державної установи «Науковий центр кінематографії України» та створення нової юридичної особи — державного підприємства «Українська анімаційна студія» 

Обговорення питання щодо ДП «Національний центр Олександра Довженка» почалося доволі давно і продовжує викликати цікавість серед українців. У звʼязку з чим Держкіно повідомляє наступне.

Наказом Держкіно від 28.06.2023 № 82 «Про визнання такими, що втратили чинність деяких наказів Державного агентства України з питань кіно» було визнано такими, що втратили чинність з дня видання цього наказу (28.06.2023) наступні накази Державного агентства України з питань кіно від 05 серпня 2022 року № 100 «Про реорганізацію державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» та передачу повноважень до державної установи «Науковий центр кінематографії України» (далі — Наказ від 05.08.2022р. № 100) та від 12 грудня 2022 року № 170 «Про зупинення дії наказу Державного агентства України з питань кіно від 05 серпня 2022 р. № 100». Таке рішення Держкіно було прийнято враховуючи наступне.

Наказ від 05.08.2022р. № 100 «Про реорганізацію державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» не встановлював загальні правила поведінки й був розрахований на одноразове застосування. Зокрема, ним були встановлені певні строки, які стосувалися вчинення конкретних дій та були розраховані на персональне (індивідуальне) застосування. Станом на 28.06.2023р. ці строки вже сплили й не подовжувалися, тому постало питання щодо актуальності цього наказу у прийнятій реакції та визнання його таким, що втратив чинність. На сьогодні також відбувся ряд кадрових змін, зокрема і в Держкіно, щодо осіб які були залучені до реалізації наказу № 100, тому наказ потребував оновлення чи визнання таким, що втратив чинність з огляду і на цей факт.

Також визнання наказу Держкіно № 100 таким, що втратив чинність обумовлено рішення Уряду пов'язаним зі створенням Державного фонду фільмів. Зокрема мова йде про План пріоритетних дій Уряду на 2023 рік, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.03.2023р. № 221-р. 

Прийняття Агентством рішення про створення державного підприємства «Українська анімаційна студія» шляхом його виділу зі складу державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» ґрунтується на наступному.

В Україні вкрай обмежена кількість анімаційних студій. Усі чинні студії мають виключно приватну форму власності. До 2019 року існувало державне підприємство «Українська кіностудія анімаційних фільмів». Це була найстаріша українська державна студія анімаційних фільмів, заснована у 1959 році, але ліквідована у 2019 році.

30 червня 2019 року згідно з наказом Міністерства культури від 29 березня 2019 року № 256 ця кіностудія була реорганізована шляхом приєднання до Центру Довженка.

Центр не займається виробництвом нових анімаційних фільмів, а  забезпечує прокат вже створених на ДП «Українська кіностудія анімаційних фільмів» анімаційних фільмів на підставі ліцензійних угод укладених з Держкіно. Власником прав на анімаційні фільми вироблені на ДП «Українська кіностудія анімаційних фільмів» є Держава, яка на сьогодні не отримує доходу від реалізації прав на анімаційні фільми. 

Державне підприємство «Українська анімаційна студія» буде правонаступником майнових і немайнових прав та обов’язків державного підприємства «Українська кіностудія анімаційних фільмів» та продовжить історію національної анімації.