Документальний фільм "Терикони" Тараса Томенка відібрано до конкурсної програми 72-го Берлінського кінофестивалю

15.01.2022

Світова прем'єра створеного за підтримки Держкіно фільму Тараса Томенка "Терикони" відбудеться на 72-му Берлінському кінофестивалі. Стрічку відібрано до конкурсної секції Берлінале – "Generation Kplus". 20 січня 2022 року об 11:00 в УНІА "Укрінформ" автори фільму проведуть пресконференцію з нагоди участі картини в 72-му Берлінале.

Це історія про дітей, котрі бачать війну не по телевізору і про дитинство, котре продовжується, незважаючи на війну. Терикони – місце, де відбувається дія, і водночас, образ "відпрацьованих" і полишених людських життів. Історія дітей, які постраждали від обстрілів, які втратили батьків та близьких, але продовжують жити та любити там, де для інших життя полишило надію.

Головна героїня стрічки – Настя. Їй 15 років. Вона проживає в маленькому шахтарському містечку Торецьк, що розташоване на Сході України та до цього часу знаходиться в "сірій зоні". Місто стоїть на лінії розмежування: це означає, що майже кожного дня воно знаходиться під обстрілами. У Насті посттравматичний синдром. У 2015 році, в новорічну ніч, три снаряди ГРАД зруйнували її будинок. Від світу Настя ховається у віртуальній реальності: вона живе музикою з інтернету та набирається надії з мережі. Школа, в яку зрідка ходить Настя, знаходиться на відстані 800 метрів від позицій терористів і неодноразово ставала мішенню російських військ. 

В подібній ситуації перебувають понад 10 000 дітей в Україні, які проживають у "сірій зоні" на Сході країни.

Тарас Томенко досліджує цю тему з початку війни на Донбасі. З 2014 року ним було зібрано безліч матеріалів та свідчень, які у 2017 році, після розмови із продюсером Володимиром Філіпповим (ІнсайтМедіа), перетворились на проєкт "Терикони". У 2021 році фільм "Терикони" став учасником секції Work in Progress Міжнародного кінофестивалю у Карлових Варах та отримав Перший приз від телеканалу "Україна" у секції Work in Progress Одеського міжнародного кінофестивалю.

Важливими учасниками створення стрічки стали також оператор Михайло Любарський, завдяки майстерності якого діти перестали помічати камеру й це дало можливість показати їхнє життя зсередини, та режисер монтажу Віктор Маляренко, який розібрав велику кількість відзнятого матеріалу. Це дозволило Тарасу Томенку створити саме той фільм, який буде показано на 72-му Берлінале.

Generation — одна з конкурсних секцій Берлинського кінофестивалю. Вона присвячена фільмам про дітей та розділена на дві частини (за віком): Generation Kplus (діти) и Generation 14plus (підлітки). Режисер Тарас Томенко вже має нагороду Best short film програми "Panorama" 51-го Берлінського кінофестивалю за стрічку "Тир".

Проєкт фільму "Терикони" став одним із переможців Десятого конкурсного відбору Держкіно. Виробництво "ІнсайтМедіа" за підтримки Державного агентства України з питань кіно. 72-й Берлінський кінофестиваль пройде з 10 до 20 лютого 2022 року, його очолить режисер, сценарист та продюсер М.Найт Ш'ямалан.