"Фільм закінчився. Війна триває": на Берлінале відбулась європейська прем'єра драми "Клондайк" Марини Ер Горбач

15.02.2022

14 лютого у рамках 72-го Берлінського кінофестивалю пройшла європейська прем'єра створеної за підтримки Держкіно стрічки "Клондайк" про події війни на Сході України та катастрофу рейсу MH17. Фільм-призер "Санденсу" представлений у конкурсній секції Берлінале Panorama.

Прем'єрний показ у фестивальному Zoo Palast став першою офлайн-презентацією стрічки. На фестивалі "Клондайк" представила команда фільму – режисерка Марина Ер Горбач, виконавиця головної ролі Оксана Черкашина, продюсери Мехмет Баґадир Ер та Святослав Булаковський, актори Олег Щербина та Артур Арамян, кастинг-директорка фільму Тетяна Симон та художниця по костюмам Вікторія Філіпова. До виступу також приєдналися виконавча директорка Берлінале Маріетте Рісенбеек та голова секції Panorama Міхаель Штутц, який у своїй промові назвав фільм "шедевром і потужним кінематографічним висловлюванням".

Зображуючи 2014 рік, "Клондайк" перегукується із сучасними подіями на україно-російському кордоні. Фільм є надзвичайно важливим та актуальним для Європи.

Виконавча директорка Берлінале Маріетте Рісенбеек

На початку зустрічі із глядачами фільму режисерка картини Марина Ер Горбач звернулась до аудиторії зі словами:

Ви побачите фільм про Україну, але я закликаю вас подумати про Європу.

Режисерка й авторка сценарію фільму Марина Ер Горбач

Після показу під фестивальним майданчиком Zoo Palast в Берліні фестивальну публіку зустрічали активісти з плакатами "The film is over. The war is going on" / "Фільм закінчився. Війна триває".

"Клондайк" – новий фільм Марини Ер Горбач, створений за підтримки Держкіно у копродукції з Туреччиною. Оператором та співпродюсером виступив Святослав Булаковський, засновник української кінокомпанії Kedr Film. Ко-продюсер стрічки – Мехмет Баґадир Ер та його продюсерська компанія Protim V.P. Світова прем'єра стрічки відбулася у програмі World Dramatic Competition міжнародного кінофестивалю "Санденс", де картина була відзначена премією за найкращу режисуру. "Клондайк" став першим українським ігровим фільмом у програмі головного фестивалю незалежного кіно у США.

У 2020 році кінопроєкт "Клондайку" переміг на міжнародному конкурсі сценаріїв 12 Puntо медіахолдингу TRT, який гарантував телевізійну трансляцію фільму в ефірі найбільшого турецького мовника. Також фільм отримав приз індустріальної секції Antalya Film Forum. У листопаді "Клондайк" було представлено у секції Work in Progress cocoWIP 2021 кінофестивалю у Котбусі (Німеччина). У травні 2021 стрічка стала одним із двох проєктів, які підтримало Міністерство культури та туризму Республіки Туреччина в категорії міжнародної копродукції. В Україні проєкт фільму став одним із переможців Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно.

Panorama – конкурсна програма Берлінале, яка фокусується на найбільш актуальному міжнародному кіно. Куратори описують її як добірку "виразно квірну, феміністську, політичну – й водночас таку, яка прагне мислити поза межами цих категорій; програма завжди шукає щось нове, сміливе, нетрадиційне і дике в сучасному кінематографі". Також в рамках цієї конкурсної програми присуджується фестивальний приз глядацьких симпатій.

72-й Берлінський кінофестиваль триватиме до 20 лютого, всього у програмі фестивалю заплановано шість показів "Клондайку". Сьогодні на Берлінале – світова прем'єра ще одного українського фільму про війну на Сході України: документальної стрічки Тараса Томенка "Терикони" від кінокомпанії "ІнсайтМедіа".