ПРОТОКОЛ №1 засідання Громадської Ради при Державному агентстві України з питань кіно від 02.02.2023

ПРОТОКОЛ №1

засідання Громадської Ради

при Державному агентстві України з питань кіно

 

Дата проведення:

02.02.2023 р. (четвер)

Час проведення:

12 год. 30 хв.

Формат проведення:

відеоконференція

 

Члени Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно, присутні на засіданні (13 осіб):

  1. Авраменко Володимир Андрійович
  2. Артеменко Юрій Анатолійович
  3. Борисенко Олександр Васильович
  4. Войтенко Володимир Миколайович
  5. Голубєва Олена Євгеніївна
  6. Ільчук Тетяна Вікторівна
  7. Коваленко Олександр Миколайович
  8. Коробіна Світлана Віталіївна
  9. Максименко-Довгич Жанна Віталіївна
  10. Притула Станіслав Вікторович
  11. Стройко Ірина Анатоліївна
  12. Сьомкін Сергій Вікторович
  13. Шереметьєв Віталій Олександрович

На засіданні з поважних причин відсутні:

  1. Калайда Світлана Вадимівна
  2. Ільяшенко Олександр Олександрович

Відкрив засідання голова Громадської ради Притула Станіслав Вікторович, який поставив на голосування та затвердження порядок денний.

Притула Станіслав Вікторович запропонував першим питанням порядку денного поставити питання переобрання секретаря Громадської ради у зв’язку із тим, що Тетяна Вікторівна Ільчук висловила бажання скласти з себе повноваження секретаря.

Голосували: “за” - 13, “проти”  - 0, “утримались” - 0.

 ПИТАННЯ ДО ПОРЯДКУ ДЕННОГО ЗАСІДАННЯ 02.02.2023

  1. Переобрання секретаря Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно.
  2. Результати діяльності Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно у 2022 році та затвердження Плану роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік.
  3. Інше.

3.1. Проведення конкурсу на обрання нової Ради з державної підтримки кінематографії.

3.2. Діджиталізація подачі матеріалів, у тому числі розробка медіа ресурсу з прийому заявок на конкурсні відбори.

3.3. Розробка бюджетного онлайн калькулятора.

ПИТАННЯ 1. Переобрання секретаря Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно.

 Пропозиції та коментарі:

З приводу ситуації, що склалася Голова Громадської ради Притула Станіслав Вікторович надав пояснення про варіанти, які існують для вирішення ситуації: або вибрати нового секретаря із складу членів Громради, або звернутися до Держкіно із проханням призначити на свій розсуд секретаря без права голосу.

Ільчук Тетяна Вікторівна пояснила причини складання повноважень особистою завантаженістю за основним місцем роботи і віддаленим перебуванням за кордоном, що перешкоджає виконанню повною мірою своїх обов’язків та запропонувала обрати секретарем Коробіну Світлану Віталіївну.

Притула Станіслав Вікторович висловив заперечення щодо кандидатури Коробіної С.В. і запропонував просити Держкіно про виділення ними особи для виконання функцій секретаря Громради.

Авраменко Володимир Андрійович запропонував спочатку задовільнити прохання Ільчук Т.В. і проголосувати щодо звільнення її з посади секретаря Громради.

Голосували: “за” - 13, “проти”  - 0, “утримались” - 0.

Сьомкін Сергій Вікторович запропонував приймати рішення стосовно законності перебування Коробіної С.В. членом Громради, спираючись на чинне в Україні під час дії військового стану законодавство та рішення Держкіно, і поставити до голосування запропоновану кандидатуру.  Ця пропозиція була підтримана членами Громадської ради Артеменком Ю.А. та Авраменком В.А.

Інших пропозицій щодо кандидата на посаду секретаря Громради не було висунуто. Було запропоновано поставити пропозицію щодо кандидатури Коробіної С.В. на посаду секретаря Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно до голосування.

Голосували: “за” - 10, “проти”  - 0, “утримались” - 3.

Вирішено:

  1. Задовільнити заяву Ільчук Тетяни Володимирівни про складання повноважень секретаря Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно.
  2. Більшістю голосів обрати секретарем Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно Коробіну Світлану Віталіївну.

ПИТАННЯ 2. Результати діяльності Громадської ради при Державному агентстві України з питань  кіно у 2022 році та затвердження Плану роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік.

Притула Станіслав Вікторович запропонував доповнити проєкт Плану роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік, який відповідає Плану роботи Державного агентства України з питань кіно на 2023 рік (додається) такими пунктами:

1 (7). Формування пропозиції щодо вдосконалення процедури відбору проєктів, що претендують на отримання державної бюджетної підтримки, зосередившись на питанні  діджиталізації подачі матеріалів проєктів, у тому числі заявок на конкурсні відбори, взяти за взірець форму втілену в роботі Українського культурного фонду. – впродовж року.

2 (8). Удосконалення чинної нормативно-правової бази у сфері кінематографії. – впродовж року.

Притула С.В. запропонував затвердити План роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік з урахуванням розширення плану.

Пропозиції та заперечення відсутні

Голосували: “за” - 13, “проти”  - “0”, “утримались” - 0.

Вирішено: Затвердити План роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік. (додається)

Щодо результатів діяльності Громадської ради при Державному агентстві України з питань  кіно у 2022 році Голова Громадської ради Притула Станіслав Вікторович надав пояснення, що зважаючи на ситуацію, яка склалася в державі, він був позбавлений можливості працювати за Планом роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2022 рік. Але, у минулому році відбулося одне засідання на якому було прийняте рішення про загальне звернення, яке було оприлюднено в ЗМІ щодо неприпустимості тієї ситуації, яка склалася навколо Центру Довженка і прохання відмінити рішення щодо реорганізації. З цього приводу була отримана відповідь від Держкіно, така сама, яка була оприлюднена у всіх ЗМІ. Звернення було направлено також до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України. Це питання розглядалося на двох засіданнях профільного Комітету ВР. Станом на сьогоднішній день Притула С.В. пропонує і надалі слідкувати за розвитком ситуації з Центром Довженка, за обранням нового керівництва Центру Довженка і загальної ситуації

ПИТАННЯ 3. Інше.

3.1. Проведення конкурсу на обрання нового складу Ради з державної підтримки кінематографії.

Притула Станіслав Вікторович запропонував вивчити питання щодо закінчення термінів каденції Ради з державної підтримки кінематографії зважаючи на те, що ця Рада не є громадською радою і виникає питання легітимності її роботи. Тому, для прояснення цієї ситуації, Притула С.В. запропонував надіслати запит до Державного агентства України з питань кіно про законодавчі підстави продовження роботи Ради з державної підтримки кінематографії в старому складі і чому не здійснено заходів щодо її переобрання.

Максименко-Довгич Жанна Віталіївна висловила свою думку, що підстав, на її погляд, для продовження роботи Ради з державної підтримки кінематографії в старому складі немає. Вона запропонувала надіслати запит з формулюванням питання про терміни проведення чергових виборів членів Ради. Окрім того, вона нагадала, що відповідає за проведення цього конкурсу Міністерство культури, тому вона вважає, що треба направити запити на адреси і Мінкульту, і Держкіно.

Сьомкін Сергій Вікторович заперечив щодо направлення листа до Мінкультури у зв’язку з тим, що воно не є центральним органом виконавчої влади для кіногалузі, а на сьогоднішній день всі повноваження перейшли до Держкіно і Кабінету Міністрів України. Окрім того, на цей час не відбуваються вибори по всій Україні і якщо здійснюються призначення, то у вигляді тимчасового призначення.

Коваленко Олександр Миколайович зауважив, що любі призначення в цей час є порушенням прийнятих правил і не треба орієнтуватися на порушників законодавства. Окрім того, такого стану в країні ніколи не було, тому ми не маємо досвіду з таких питань і треба орієнтуватися на закон.

Шереметьєв Віталій Олександрович зауважив, що питання суто технічне. Тобто, треба, зважаючи на невизначеність органу відповідального за проведення конкурсу, надіслати листи за всіма адресами.

Голубєва Олена Євгеніївна підтримала пропозицію Шереметьєва В. О.

Сьомкін Сергій Вікторович запропонував надіслати запит до КМУ зважаючи на те, що він є центральним органом виконавчої влади, який відповідає за роботу Держкіно і Мінкультури.

Притула Станіслав Вікторович запропонував звернутися із запитом до Кабінету Міністрів України, в копіях до Держкіно України та Мінкультури щодо надання роз’яснень про нормативні та законодавчі підстави продовження каденції Ради з державної підтримки кінематографії.

Артеменко Юрій Анатолійович підтримав пропозицію Притули С.В., але тільки в частині запиту до КМУ, як головного органу управління, який здатен забезпечити ясність в цьому питанні для виконання і Держкіно, і Мінкультури.

Голубєва Олена Євгеніївна не підтримала пропозицію Артеменка Ю.А. та Сьомкіна С.В. і запропонувала голосувати з приводу адресатів запиту.

Проголосована пропозиція Притули С.В.

Голосували: “за” - 8, “проти”  - 5, “утримались” - 0.

Вирішено: Надіслати запит до Кабінету Міністрів України, в копіях до Держкіно України та Мінкультури щодо надання роз’яснень про нормативні та законодавчі підстави продовження каденції Ради з державної підтримки кінематографії.

Виконавець: Максименко-Довгич Жанна Віталіївна. Термін виконання 10 лютого 2023.

3.2. Діджиталізація подачі матеріалів, у тому числі розробка медіа ресурсу з прийому заявок на конкурсні відбори.

З цього питання висловився ініціатор його розгляду Коваленко Олександр Миколайович. Він пояснив, що на цей час існують відповідні програми які мають задовільнити вимоги щодо обрахунку сценаріїв і дозволяють розраховувати приблизні кордони вартості проєкту. В Держкіно таких програм немає. Діджиталізація може дозволити Держкіно, з урахуванням всіх особистостей проєкту, отримати приблизну вартість всього проєкту. На цей час всі проєкти надаються до Держкіно у форматі ПДФ, що вже не відповідає світовим тенденціям розвитку галузі.

Голубєва Олена Євгеніївна зауважила, що такі програми, як вона знає, задовольняє тільки потреби виробництва ігрових фільмів. Щодо анімації та документального кіно застосування таких програм не доцільне, таких програм немає.

Коваленко Олександр Миколайович заперечив Голубєвій О.Є. і запевнив, що володіє інформацією про можливість швидкої розробки подібних програм для всіх видів проєктів у галузі кінематографії.

Максименко-Довгич Жанна Віталіївна висловила свою думку, що можливість розробки та застосування таких програм обмежена особливістю жанрів у кінематографі. Наприклад, у Європі виробництво документальних фільмів має свою специфіку. Виробництво розділено на етапи, які підлягають коректуванню в процесі роботи, що впливає на зміни у бюджетах проєктів.

Притула Станіслав Вікторович висловив свою думку. Він зауважив, що такі програми продюсери купують для того, щоби зробити роботу зручнішою, але вважати цей процес повністю діджиталізованим поки що не можливо. На цей час вимагати від Держкіно застосування таких програм, на його погляд, не дуже доречно. Головна проблема роботи з Держкіно, на його погляд, у відсутності спеціалістів, які мають фахове розуміння процесу виробництва на знімальному майданчику. Таким чином, вимоги до Держкіно з обов’язкової діджиталізації, на його погляд, слід відкласти і зосередитись на прийманні заяв у електронному вигляді, як це вже робить Український культурний центр.

Сьомкін Сергій Вікторович зауважив, що спроби обрахування аудіо-візуальних проєктів у Держкіно вже були і від цієї ідеї відмовилися, тому що це не можливо. Для цього і почали створювати експертні комісії.

Думку Притули С.В. підтримали інші члени Громадської ради.

У ході обговорювання проблеми, члени Громадської ради дійшли до висновку, що однією із проблем є відсутність методичних рекомендацій для галузі.

Голубєва Олена Євгеніївна запропонувала зробити кроки в цьому напрямку і сприяти оновленню і осучасненню методичних рекомендацій відповідно до жанрів кіновиробництва. І поступово вводити діджиталізацію процесів кіновиробництва.

Сьомкін Сергій Вікторович запропонував сформулювати висновок обговорення питання наступним чином: Громадська рада при Державному агентстві України з питань кіно пропонує, обговоривши питання, дійшла до висновку, що існує нагальна проблема щодо роботи з вдосконалення та осучаснення методики, рекомендацій та наказів для створення можливостей для подальшої діджиталізації роботи Держкіно.

Голубєва Олена Євгеніївна запропонувала звернутися до Держкіно з пропозицією  розпочати роботу зі створення сучасних рекомендацій та методики виробництва. Затвердити їх і використовувати в роботі експертних рад.

Шереметьєв Віталій Олександрович висловив побажання додати до цього звернення інформацію про відсутність методики розрахунків КРІ для проєктів.

Притула Станіслав Вікторович запропонував винести на голосування питання включення до плану роботи Громради питання діджиталізації подачі матеріалів проєктів, у тому числі, розробку онлайн ресурсу з прийому заявок на конкурсні відбори. Роботу проводити протягом року.

Голосували: “за” - 13, “проти”  - 0, “утримались” - 0.

Вирішено: До Плану роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік додати питання діджиталізації подачі матеріалів проєктів до Держкіно, у тому числі, розробку онлайн ресурсу з прийому заявок на конкурсні відбори. Роботу проводити протягом року. Надіслати відповідні пропозиції до Держкіно.

Виконавець: Голубєва Олена Євгенівна. Термін виконання 10 лютого 2023.

3.3. Розробка бюджетного онлайн калькулятора.

Притула Станіслав Вікторович висловив думку, що перше за все, треба переглянути методичні рекомендації для кіновиробництва.

Сьомкін Сергій Вікторович запропонував сформулювати це, як удосконалення нормативно-правової бази та методичних рекомендацій із залученням фахівців.

Притула Станіслав Вікторович зауважив, що в Плані роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік це питання вже передбачено, але пріоритетом в роботі над цим пунктом плану буде інвентаризація рекомендацій і нормативної бази, яка використовується для кіновиробництва, а після опрацювання цього питання винесення пропозицій щодо подальшої роботи.

Коваленко Олександр Миколайович запропонував у відповідності до п.п. 7 та 8  Плану роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік надати пропозицію до Держкіно щодо прийняття заявок до участі в проєктах в електронному вигляді, а не в паперовому.

Голосували: “за” - 13, “проти”  - 0, “утримались” - 0.

Вирішено: у відповідності до п.п. 7 та 8  Плану роботи Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно на 2023 рік надати пропозицію до Держкіно щодо прийняття заявок до участі в проєктах в електронному вигляді, а не в паперовому. 

Виконавець: Коваленко Олександр Миколайович. Термін виконання 10 лютого 2023.

Голова Громадської ради Притула С.В. запропонував закрити засідання 02.02.2023

 

Голова Громадської ради                                                                            С.В. Притула

Секретар Громадської ради                                                                       С.В. Коробіна