100 років від дня народження Параджанова!
100 років тому народився великий кіномитець Сергій Параджанов, який любив Україну й прославив її на весь світ.
Про себе сам митець казав: «Я - вірменин, який народився у Тбілісі й сидів у російській вʼязниці за український націоналізм».
9 січня виповнюється 100 років від дня народження кінорежисера Сергія Параджанова – вірменина, який народився в Тбілісі, але зняв один із головних фільмів українського кінематографа, «Тіні забутих предків».
Режисер втілив свій власний, поетичний, побудований на метафорах кінематограф, де почуття і думки передані через побудову кадрів, рух персонажів, а глядачі ніби беруть участь у конструюванні сюжетної канви, за бажання наповнюючи статичні кадри, схожі на картини чи фотографії, змістом, надаючи їм емоцій та навіть сенсів.
Сергій Параджанов створив низку фільмів, таких як «Тіні забутих предків» та «Колір граната», започаткувавши ними хвилю українського поетичного кіно.
«Тіні забутих предків» — це романтична історія Івана і Марічки — гуцульських Ромео та Джульєтти.
Цікавою деталлю є те, що стрічка вийшла українською мовою без російського перекладу, що на той час було неможливо.
Митець збагатив світову культуру також стрічками: «Андрієш», «Українська рапсодія», «Легенда про Сурамську фортецю», «Ашик-Керіб» та ін.
«Як зняти фільм? Те, що знімаєш, треба любити», — говорив Сергій Параджанов.
«Мені здається, що режисером треба народитися, — казав він в одному з пізніх інтерв'ю. — Це та дитяча авантюра — взяти ініціативу серед маленьких дітей і стати режисером, керувати, створити містерію, створити пластику, вигадати її та замучити навколо людей своїм артистизмом».
Так він все життя і чинив.