52-й Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість"

27.10.2023

На 52-му Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" були представлені фільми в наступних програмах:

 Конкурсна програма:

міжнародний короткометражний конкурс;

студентський конкурс;

документальний конкурс;

Teen Screen

 Позаконкурсна програма

 Українські фільми на «Молодості»

 Іспанський фокус

 

Міжнародний короткометражний конкурс представлений трьома секціями ― повнометражні, короткометражні та студентські фільми.

Міжнародна повнометражна програма представлена стрічками «Шайда» Нури Ніазарі (Австралія, 2023), яка була висунута від Австралії на здобуття премії «Оскар» в категорії «Найкращий міжнародний фільм». Закрив огляд міжнародної повнометражної конкурсної програми фільм «Рай палає» Міки Ґустафсон (Швеція, Італія, Данія, Фінляндія, 2023).

Конкурс дебютних повнометражних документальних фільмів. Цьогоріч до програми увійшли 7 фільмів, важливе місце займають стрічки про Україну. Зокрема, була показана картина «Проєкт Клезмер» Леонардо Коха та  Паломи Шахман. Також до програми увійшов новий фільм режисера Івана Сауткіна «Поема для маленьких людей», який розповідає паралельні історії подруг з деокупованого українського селища та волонтерів. Повнометражний документальний дебют швейцарської режисерки українського походження Лесі Кордонець «Переступаючи кордони». Фільм розповідає історію українських  паралімпійців, які виборюють спортивні перемоги для України на тлі російської агресії. 

До студентської програми обрані фільми, зняті учнями кіношкіл.

Програма Teen Screen присвячена картинам для дітей та підлітків. Вона була заснована у 2017 році та походить зі старішої секції «Молодість — дітям». До програми увійшло 7 фільмів, серед них ― учасники Каннського кінофестивалю та Берлінале, зокрема й стрічка-володар Гран-прі Берлінале-2023 в секції Generation «Мімі».

Позаконкурсну програму представили  більше півсотні фільмів, зібраних з найкращих кінофестивалів світу за останній рік. 

В цьому році до добірки увійшли 9 фільмів. Зокрема, саме в рамках цієї секції відбулася українська прем’єра нової стрічки Рюске Хамаґучі «Зла не існує», яка отримала Срібного лева (ґран-прі журі), приз FIPRESCI та ще три нагороди на Венеційському кінофестивалі. Крім того, «Молодість» надала глядачам унікальну можливість подивитись фільм «Житній ріг» режисерки Хайоне Камборда, який переміг на фестивалі в Сан-Себастьяні наприкінці вересня. Також у програмі фільм «Всередині жовтого кокона», який отримав нагороду за найкращий дебют на Каннському кінофестивалі, «Благородні науки» Стефана Командарева, який став найкращим фільмом фестивалю в Карлових Варах та фільм «Тисяча й один», який отримав журі на Sundance. 

Також була показана картина «Моя порожнеча і я» Адріана Сільвестре, який переміг на першому в Україні ЛГБТК+ кінофестивалі SUNNY BUNNY, що був заснований цього року командою КМКФ «Молодість».

Програма «Спеціальні події» включала фільми: «Жорстокі ігри: Ріміні Спарта» відомого австрійського режисера Ульріха Зайдля;

Фільми Дені Коте й Лава Діаза. На згадку про видатного кінокомпозитора Енніо Морріконе відбувся показ фільму «Енніо» Джузеппе Торнаторе. Режисерка Барбара Купісті представила свій фільм «Нотатки воєнного часу», присвячений початку повномасштабного вторгнення росії в Україну

Програма FORMA присвячена експериментальному кіно. Зокрема можна було подивитись «Тут» Баса Девоса, який був визнаний найкращим фільмом у секції Encounters, фільм «Моцна накурка» (Hello Dankness) творчого об’єднання Soda Jerk, який представить різкий та безкомпромісний портрет США часів Трампа.  Відбулася міжнародна прем’єра італійської стрічки «Аварія», режисер Джузеппе Ґарау особисто представив фільм та поспілкувався із глядачами. В Києві пройшла  світова прем’єра португальського фільму режисера Андре Маркеша «П’яниця»  з програми Midnight Special

Окреме місце займає традиційна програма «Молодості» — «Сторіччя», присвячена 100-річному ювілею видатних кіномитців минулого.

В її межах було показано справжній хіт 1990-х із Робертом Дауні-молодшим «Чаплін» — на честь 100-річчя із дня народження режисера фільму Річарда Аттенборо. В рамках цієї ж програми відбувся показ епічного фільму Вільяма Вайлера «Бен-Гур», де актор Чарлтон Гестон зіграв головну роль. Показ було присвячено сторіччю виконавиці головної ролі, акторки й письменниці Енн Бакстер

 

Українські фільми на кінофестивалі «Молодість» були представлені в програмі «Українські прем’єри» та в конкурсних і позаконкурсних програмах фестивалю.

До національного конкурсу короткого метра увійшли 25 картин різних жанрів та форм (ігрове, документальне, анімація). Серед відібраних стрічок - як ті, що вже мають довгу фестивальну історію, так і такі, які будуть показані вперше саме на «Молодості». 25 стрічок разом складаються у мозаїку життя сучасного українського суспільства у другий рік повномасштабного вторгнення росії.

У міжнародному повнометражному конкурсі представлені фільми, вироблені в Україні або у копродукції. Це драма Марини Вроди «Степне» і стрічка Єви Стрєльнікової «Лишайся онлайн». 

У серпні цього року Марина Врода отримала нагороду «Срібний леопард»  — відзнаку за найкращу режисерську роботу за стрічку «Степне» на кінофестивалі у Локарно. «Срібний леопард» присуджується містом і регіоном Локарно за найкращу режисуру у міжнародному конкурсі.  Крім того, фільм отримав на Локарно приз FIPRESCI від Міжнародної федерації кінопреси.

Фільм «Лишайся онлайн» режисерки Єви Стрєльнікової був знятий вже після початку повномасштабного вторгнення. За сюжетом, до молодої жінки Лізи, яка займається волонтерством у Києві, потрапляє один із тисяч ноутбуків, які пожертвували пересічні українці на підтримку військових. Їй надходить загадковий відеодзвінок від хлопчика, який розшукує свого батька, попереднього власника ноутбука, що зник під час вторгнення російської армії в Бучу. Неохоче вона погоджується допомогти знайти його зниклих батьків. Це рішення зрештою змусить її ризикувати життям власних близьких.

До позаконкурсної програми «Українські прем’єри» увійшли 2 стрічки.

Це документальна картина «Рік тигра» Олександра Назарова. На фестивалі відбулася світова прем’єра стрічки. Події відбуваються у 2022 році, який за східним календарем називають роком Тигра. Друга картина цієї програми — також документальна. Це україно-австрійська стрічка «Що далі?» режисерки Дар'ї Дрюченко. Вона також розповідає про Харків часів повномасштабного вторгнення. 

В документальному конкурсі було представлено дебютну повнометражну документальну роботу Івана Сауткіна «Поема для маленьких людей».

Також серед українських фільмів на «Молодості» варто відзначити «50 горизонтів» з програми FORMA експериментальний документальний фільм Олексія-Нестора Науменка. На фестивалі відбулася світова прем’єра цієї стрічки. 

 

На 52-му КМКФ «Молодість» в програмі «Іспанський фокус» глядачі отримали можливість ознайомитися з найкращими фільмами іспанських кінематографістів, а також відбулася презентація іспанської кіношколи ESCAC (школи кінематографічних та аудіовізуальних мистецтв Каталонії).

Фільми, представлені в програмі «Іспанський фокус»:

Повнометражний конкурс:

20 тисяч видів бджіл / 20,000 Species of Bees, Estibaliz Urresola Solaguren / Естібаліc Урресола Солахурен, Spain / Іспанія, 2023, 128’

Студентський конкурс:

На світанку / Crack of Dawn, Anna Llargués / Анна Льярґес, Spain / Іспанія, 2023, 29’

Рожевий голос / The Pink Voice, Marieke Dora Elzerman / Мар’єк Дора Елзерман, Spain / Іспанія, 2023, 26’

Спеціальні події

Полювання / The Hunt, Carlos Saura / Карлос Саура, Spain / Іспанія, 1966, 91’

Фестиваль Фестивалів

Житній ріг / The Rye Horn, Jaione Camborda / Хайонe Камборда, Spain, Portugal, Belgium / Іспанія, Португалія, Бельгія, 2023, 105’

Моя порожнеча і я / My Emptiness and I, Adrian Silvestre / Адріан Сільвестре, Spain / Іспанія, 2022, 98’

Повільно / Slow, Marija Kavtaradze / Марія Кавтарадзе, Lithuania, Spain, Sweden / Литва, Іспанія, Швеція, 2023, 108’

Режисерка Марія Кавтарадзе отримала за цей фільм нагороду за найкращу режисуру на цьогорічному кінофестивалі Sundance

FORMA

Приїдьте й подивіться / You Have to Come and See It, Jonás Trueba / Хонас Труеба, Spain / Іспанія, 2022, 64’

Самсара / Samsara, Lois Patiño / Луїс Патіньйо, Spain / Іспанія, 2023, 113’

З повною програмою кінофестивалю можна ознайомитися за посиланням.

 

Фестиваль відбувається за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Goethe-Institut, посольства Швейцарії в Україні, посольства Італії в Україні та Італійського інституту культури в Україні, посольства США в Україні.

Креативний партнер  — Hexagon Аgency.