До Шевченківських днів у повторний прокат виходить фільм Олександра Денисенка "Тарас. Повернення"

04.03.2021

До Шевченківських днів у повторний прокат виходить фільм режисера та сценариста Олександра Денисенка "Тарас. Повернення" про останні три місяці заслання Тараса Шевченка на півострові Мангистау в Новопетровській фортеці на Каспії, 1857 року. Картину можна буде побачити на великих екранах мережі кінотеатрів "Київкінофільм" з 4 до 18 березня. 

Фільм розповідає про Шевченка на засланні, перед самим його звільненням із солдатчини. Сюжет фільму побудований на історії переслідування поета агентами царської таємної поліції в найтяжчі для нього останні тижні перебування в Новопетрівській фортеці, в Казахстані.

 

Поет отримує звістку від друзів про помилування його царем Олександром II. Однак військове керівництво Новопетрівського форту не поспішає повідомляти про це Тарасові й не видає наказ про його звільнення. Більше того, до форту із таємною місією прибуває агент із Петербурга…

Кінопроєкт став одним із переможців Четвертого конкурсного відбору Держкіно. "Тарас. Повернення" – це перший художній фільм для кінотеатрів про Кобзаря після 1964 року, коли вийшов на широкі екрани фільм "Сон" Володимира Денисенка, батька режисера стрічки.

Знайшов цікаву подробицю: наказ про амністію Тараса російський цар підписав 17 квітня 1857 року, а відпущений був поет із заслання з Новопетрівського укріплення в Манґистау набагато пізніше, лише 2 серпня… От ця розбіжність в датах і лягла в основу історії, яку ми розповіли у фільмі "Тарас. Повернення".

 Режисер Олександр Денисенко

Картину знімали в Україні та Казахстані. У фільмі можна побачити околиці колишнього Новопетрівського укріплення, де відбувалося ув’язнення поета. Ті місця, з яких малював Шевченко, тепер забудовані спорудами міжнародного порту, тому знімальна група від’їжджала на 100-200 км від самого укріплення. Фільмували картину також у підземній мечеті Шакпак-Ата, де часто бував Тарас Григорович.

Головні ролі в картині виконали Борис Орлов, Юрій Шульган, Ганна Топчій, Акинєт Оринтай, Богдан Бенюк, Олександр Пожарський, Роман Луцкий, Олег Волощенко, Анастасія Чудна та ін.

Автор сценарію та режисер-постановник – Олександр Денисенко. Оператор-постановник – Олександр Кришталович. Художник-постановник – Ігор Філіппов. Композитор – Мирослав Скорик. Продюсери – Володимир Філіппов (Україна), Сергій Азімов (Казахстан). Саундтреком до фільму стала українська народна пісня "Тече річка невеличка…" у виконанні Каті Chilly.

Виробники фільму – ІнсайтМедіа (Україна) та Tanaris Production (Казахстан) за участі Одеської кіностудії. Загальний бюджет картини склав 44 млн 110 тис. грн., з них 22 млн 55 тис. грн. – державна фінансова підтримка.