Другий Міжнародний етнокінофестиваль "ОКО" оголосив переможців

21.09.2021

"OKO" – унікальний кінофест етнографічного та антропологічного документального кіно, де глядачі мають змогу побачити і відчути повсякденне життя малих та великих народів, спільнот, мешканців сіл та маленьких і великих міст. Кінофестиваль відбувся з 11 до 18 вересня – online та 16, 17, 18 вересня – offline в Бессарабії, на півдні України, в місті Болград, яке відсвяткувало цього року свій ювілей – 200 років. Фестиваль, що пройшов за підтримки Держкіно, отримав цього року понад 500 заявок із 73 країн світу.

У міжнародній конкурсній програмі були представлені 34 фільми: 8 кінострічок повного метру та 26 – короткого. До національного конкурсу повних метрів увійшло 10 стрічок, до короткометражної програми – 7 фільмів. Програма показів була побудована у форматі подорожі: кожного дня глядачі вирушали у кіномандрівку до певного регіону світу, а наприкінці – повертались додому, аби подивитися картини національного виробництва. Загалом глядачі, переглядаючи 60 фільмів, подорожували 42 країнами світу. Окрім того, цього року "ОКО" презентував нову, позаконкурсну секцію, в якій можна було побачити художні та документальні стрічки на теми етнографії, антропології, культури, а також ретроспективу "Африка у фокусі", до якої увійшли кращі роботи з африканського континенту з торішньої едиції фестивалю.

До складу журі увійшли відомі кінознавці, режисери та фольклористи Володимир Войтенко (голова журі, кінокритик), Андрій Різоль (кінорежисер, продюсер), Василь Барков (режисер, Болгарія), Олександр Гусєв (кінокритик), Юлія Коваленко (кінокритикиня, програмерка Docudays UA), Максим Руденко (режисер, переможець минулорічного фестивалю "ОКО"), Олена Івановська (професорка кафедри фольклористки університету імені Т. Г. Шевченка).

Переможцем в українській повнометражній програмі став фільм "Будинок" режисерок Тетяни Кононенко та Матільди Местер, який отримав, крім диплома, грошову нагороду в розмірі 25 000 грн. В міжнародній повнометражній програмі переміг мексиканський фільм "Лабіринт Йоеме" Сержи Петро Роса, який також отримав 25 000 грн. В цій же номінації дипломантом в розділі "За силу духу й прагнення свободи" стала бельгійська стрічка про Бразилію "Село опирається" режисера Девіда Берт Джоріс Дерта. 

У міжнародній короткометражній програмі переможцем і володарем премії в розмірі 13 000 грн стала стрічка "Архо – Афарська торгівля сіллю на північному сході Ефіопії", яку зняв німецький режисер Тілль Якоб Фредерік Троєр. В цій же номінації диплом в розділі "За особливий погляд у цивілізаційному діалозі культур" отримав ефіопський фільм "Електронні листи моїй молодшій сестрі" Соломона Меконена.

В українській короткометражній програмі першу премію і грошову нагороду в розмірі 13 000 грн було присуджено стрічці "Брудні води Дунаю" режисера Всеволода Ананьєва. А дипломантом повнометражних фільмів в розділі "За життєствердний портрет українки в світах" стала стрічка "Італійський щоденник Ольги" режисерки Олени Федюк. Приз глядацьких симпатій від Болградської міської ради отримав фільм із повнометражної програми національного кіно "Ткацький шлях" режисерки Лесі Воронюк. Друге та третє місце дісталися фільмам: "Вусатий фанк" режисера Олександра Ковша та "Над землею" сирійського режисера Сомара Афіфа Аги.

Кінофестиваль запропонував ще й велику позафестивальну програму, окремим проєктом в якій стало створення намальованих килимків на асфальті за зразками тих, що лежать в скрині майже кожного жителя Бессарабії. Те, що задумувалось як навігація між локаціями фесту, стало не тільки айдентикою кінофестивалю "ОКО", а й міста. Проєкт було підтримано Міською радою Болграда і подано на рекорд до Книги рекордів України, як найунікальніший та найдовший артоб’єкт України у вигляді традиційних килимків, намальованих на асфальті. В заключний день кінофестивалю цей рекорд було зафіксовано: 350 метрів 24 різних зразків килимів. На встановлення рекорду пішло 82 літри спеціальної незмивної фарби та більше ніж 30 пензликів. В розмальовуванні взяли участь понад 75 волонтерів.

Другий Міжнародний етнографічний кінофестиваль "ОКО" відбувся за підтримки Державного агентства України з питань кіно.