Фейк: Держкіно під час війни виділило 200 млн на виробництво фільмів

20.10.2022

Друзі, маємо зараз поширення в ЗМІ та соцмережами неправдивої інформації про нібито виділення Державним агентством України з питань кіно майже 200 млн грн. на фінансування кінопроєктів. Навіть поважні видання долучились до цієї хвилі "зради", передрукували недостовірні факти й не звернулись за перевіркою інформації.

Держкіно не виділяло зараз, під час війни, жодного фінансування на виробництво кіно. Ніхто грошей не отримував, всі згадані в публікаціях проєкти є переможцями 17-го конкурсного відбору, який завершився ще до війни. Зараз ці проєкти пройшли суто процедурні етапи з підготовки та укладення державних контрактів, оскільки спливав відведений на це законодавством термін:

1) 12 жовтня 2021 р. Рада з державної підтримки кінематографії ухвалила рішення про надання державної підтримки проєктам-переможцям 17-го конкурсу.

Відповідно до Порядку прийняття рішення Радою з державної підтримки кінематографії про здійснення публічних закупівель, Рішення Ради про надання державної підтримки може бути автоматично анульовано у разі неукладення протягом одного року (для кінопроєктів спільного виробництва протягом трьох років) договору на виробництво фільму між Держкіно та суб’єктом кінематографії.

Тобто останньою датою підписання контрактів за проєктами-переможцями 17-го конкурсу було 12 жовтня 2022 р.

2) Відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", всі проєкти до підписання Договору повинні пройти процедуру публічних закупівель. Тільки після цього Договір між Держкіно та суб’єктом кінематографії підписується сторонами. Проєкти за відповідною процедурою були винесені на ProZorro.

3) І головне – жодних грошей ніхто з них не отримав. Оплати з виробництва фільмів передбачаються на наступні бюджетні роки. А оплата, що переходить на наступний рік, здійснюється Держкіно за додатковою угодою до Договору, яка визначає порядок перерахування грошових коштів в межах призначень державного бюджету на відповідний рік.

Ми сподіваємось, що зможемо виконати всі свої зобов'язання перед переможцями конкурсних відборів. Але, як й в багатьох інших сферах діяльності, не залучених зараз безпосередньо до захисту України на фронті, кіновиробництво через війну має значне скорочення державного фінансування – як на поточний рік, так і в очікуваннях на наступний. Відповідно до законодавства Держкіно має провести всі необхідні процедури – закупівель, підписання угод, подання документів до Казначейства, але постанова КМУ № 590 про першочерговість виплат чітко регламентує перелік дозволених видатків, першочергові та непершочергові видатки бюджету. Тому робимо все належне, працюємо на відновлення спроможності в підтримці кіногалузі, не використовуємо неперевірену інформацію та віримо в ЗСУ.