Фільми "Клондайк" і "Будинок зі скалок" про події війни на Сході України отримали нагороди на фестивалі Sundance Film Festival у США

31.01.2022

UPD: Через технічний збій в роботі серверів Держкіно цю публікацію на сайті відновлено 16.02.2022 року.

Два створені за підтримки Держкіно фільми про події війни на Сході України отримали нагороди головного фестивалю незалежного кіно Sundance Film Festival.

Повнометражну ігрову стрічку української режисерки Марини Ер Горбач "Клондайк" нагороджено за Найкращу режисуру міжнародної програми World Cinema Dramatic Competition, яка збирає найкраще світове кіно. Стрічка режисера Сімона Леренга Вільмонта "Будинок зі скалок" стала Найкращою режисерською роботою в міжнародній конкурсній програмі документальних фільмів World Cinema Documentary Competition.

Фільм "Клондайк" зображує історію місцевої родини, яка опинилася в епіцентрі подій авіакатастрофи рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. Ірка і Толік очікують народження першої дитини; війна жорстоко вривається в їх життя разом з уламками збитого боїнга. Жінка відмовляється евакуюватися, навіть коли село захоплюють озброєні угрупування. Головні ролі у фільмі виконали Оксана Черкашина ("Погані дороги"), Сергій Шадрін ("Чорний ворон") і Олег Щербина ("Черкаси"). 

Зворушливе кіно, ретельно оформлене, вишукано побудоване і прекрасно виконане. Це фільм про вибір, який ми робимо у часи, коли світ розриває на шматки.

Журі Sundance Film Festival

Марина Ер Горбач – українська режисерка, сценаристка, продюсерка та членкиня Європейської кіноакадемії. Випускниця Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.Карпенка-Карого майстерні М. І. Мерзлікіна, а також Школи режисерської майстерності Анджея Вайди. "Клондайк" – четверта повнометражна робота Марини ("Омар і ми", "Люби мене", "Гарчання чорних псів"), вона також є авторкою сценарію.

Тема міжнародної авіакатастрофи МН17 – привід привернути увагу до життя людей під час війни в Україні. Ця престижна кінонагорода означає, що нам вдалось перенести глядачів по той бік екранів їх стрічки новин. Я сприймаю цю перемогу як маленьку краплину в багатолітній боротьбі України.

Режисерка, авторка сценарію та співпродюсерка фільму "Клондайк" Марина Ер Горбач

"Клондайк" створений у копродукції з Туреччиною. У травні 2021 стрічка стала одним із двох проєктів, які підтримало Міністерство культури та туризму Республіки Туреччина в категорії міжнародної копродукції. Копродюсер стрічки – Мехмет Баґадир Ер та його продюсерська компанія Protim V.P. В Україні проєкт фільму став одним із переможців Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно. 

Оператором та співпродюсером картини виступив Святослав Булаковський, засновник української кінокомпанії Kedr Film.

Попри те, що я бачив фільм на всіх етапах постпродакшену вже безліч разів, сидячи в залі з групою перед Q&A "Санденсу" з першими глядачами фільму, я пригадував його так, наче бачив вперше. І озирнувшись в якийсь момент в зал на команду, яка так само брала участь у фільмуванні кожного кадру і не раз читала сценарій, я побачив, що вони теж повністю розчинилися в моменті. Я зрозумів, що фільм не може залишити байдужим, не тільки тих хто бачить його вперше, але і тих, хто вже знає цю історію напам'ять.

 Оператор і співпродюсер Святослав Булаковський

Одним із партнерів світової прем'єри "Клондайку" на головному незалежному кінофестивалі у США виступила громадська організація Razom for Ukraine. Український прокат стрічки заплановано на 2022 рік. 

Фільм Сімона Леренга Вільмонта "Будинок зі скалок" оповідає, як на тлі війни у Східній Україні, поблизу фронту, невелика група вольових соціальних працівників та працівниць невтомно працює в одному особливому дитбудинку, створюючи такий необхідний безпечний простір для життя дітей, поки державні органи та суди вирішують подальшу долю дитини та її сім'ї.

Я сподіваюся звернути увагу не лише на конфлікт, що нині триває на Сході України, але й на довгострокові, менш помітні наслідки цього для дітей та сімей, які там проживають. Тож цим фільмом я хотів показати водночас і нещадні наслідки, і дружбу та стійкість цих дітей.

 Режисер фільму Сімон Леренґ Вільмонт

Продюсери фільму: Моніка Геллстрьом (Final Cut for Real, Данія),  Тобіас Янсон (STORY, Швеція), Самі Янукайнен (Donkey Hotel, Фінляндія), Дар'я Бассель та Віка Хоменко (Мун Мен / Moon Man, Україна). Лінійний продюсер та другий режиссер – Асад Сафаров.

Для мене важливо, щоб діти з родин у складних життєвих обставинах отримали якнайшвидшу і найкращу допомогу. Фільм — це найефективніший засіб донести цю інформацію як до людей, так і до влади. І у нас є відповідні інструменти, як це зробити. Ми вже рік надаємо психологічну допомогу нашим героям та іншим дітям з притулків та інтернатів. Долучитися до допомоги можна на сайті voices.org.ua.

Лінійний продюсер та другий режисер фільму Асад Сафаров

Це вже другий фільм режисера Сімона Леренга Вільмонта, який він знімає в Україні. Прем’єра його останньої стрічки "Віддалений гавкіт собак" (2017) відбулася на IDFA у 2017-му році, де він отримав нагороду в конкурсі дебютів. Відтоді фільм здобув понад 30 нагород і транслювався міжнародними телерадіокомпаніями по всьому світу (ARTE, POV та Alto Al Jezeera). Фільм був номінований на премію Європейської кіноакадемії (EFA 2018) та потрапив у короткий список претендентів на премію "Оскар" у 2019-му році. В Україні стрічку показали на фестивалі Docudays UA.

Виробництво картини "Будинок зі скалок" стало можливим завдяки підтримці: Данського кіноінституту, Danish Film Directors, Шведського кіноінституту, Фінського кіноінституту, IMS, AVEK, Nordic Film & Tv Fond. Creative Europe: TV Programming, ARTE MDR, DR, SVT, Yle, VPRO та Державного агентства України з питань кіно. Міжнародний сейлз-агент стрічки — компанія Cinephil. Про українську прем’єру фільму "Будинок зі скалок" буде оголошено додатково.