Фільми "Щоденник нареченої Христа" Марти Смеречинської та "Крихка пам’ять" Ігоря Іванька будуть представлені на форумі WEMW в італійському Трієсті

17.01.2022

Дві українські документальні стрічки, що створюються за підтримки Держкіно, – "Щоденник нареченої Христа" Марти Смеречинської та "Крихка пам’ять" Ігоря Іванька, – будуть представлені на форумі WEMW в італійському Трієсті. Фільми візьмуть участь у програмі Last Stop Trieste від індустріальної платформи When East Meets West, що пройде з 24 до 28 січня в межах Trieste Film Festival. Цього року майданчик буде працювати в гібридному форматі, а сама програма буде проходити за участю режисерів, продюсерів фільмів та представників кіноіндустрії з обмеженням до 100 людей, присутніх фізично. 

У стрічці "Щоденник нареченої Христа" режисерка картини Марта Смеречинська дивиться в очі своїм страхам й занурюється в реальність своєї сестри Насті, греко-католицької черниці, в монастирі Наречених Христа на Західній Україні, щоб заново пізнати світ, у якому вони обидві зросли. Стосунки Марти з сестрою Настею, яка відмовилася від усього мирського, щоб стати частиною релігійного світу, також відображають досвід інших сімей та їхніх дочок, які приєдналися до закритої чернечої спільноти. Марта обговорює свої почуття з іншими монахинями, бере в них інтерв’ю, тоді як інші черниці бачать через Марту зв’язок зі своїм минулим і сім’ями. Режисерка прагне знайти відповідь на питання, чому молоді дівчата вирішують наслідувати багатовікову церкву, обравши шлях черниць.

Разом із Мартою Смеречинською над фільмом працювали операторка-постановниця Соня Герасимова, режисерка монтажу Ксенія Широкова, звукорежисерка Карина Режевська, композитор Микита Моісеєв. Консультантом з монтажу став Кутайба Бархамджі, відомий за роботою у фільмах Still Recording (2018) режисерів Гіаф Айнб та Саід Аль Батал, за який Кутайба отримав нагороду за найкращий монтаж Венеціанського кінофестивалю, та Little Palestine (2021) режисера Абдулла Аль-Хатіб.

В процесі розробки та виробництва фільм отримав нагороди East Silver Caravan, DOK Leipzig та Baltic Sea Docs. У 2020-21 роках проєкт був представлений на EastDoc Platform, Baltic Sea Forum for Documentaries, Ukrainian Showcase @ Cannes Docs – Marche du Film, Docudays UA: Ukrainian Doc Preview. Фільм був розроблений за допомогою Eurodoc 2021 та B2B Doc 2021. Виробник фільму – ТОВ "Діджітал Реліджн" за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Продюсери – Віталій Шереметьєв та Наталія Лібет. Зараз для стрічки триває пошук фестивалю для світової прем’єри.

Фільм "Крихка пам’ять" розповідає про видатного українського кінооператора Леоніда Бурлаку, що працював на Одеській кіностудії з середини 60-х. Майстер раптово почав втрачати пам’ять через хворобу Альцґеймера. У цей самий час його онук Ігор, також кінооператор, знайшов закинуту і суттєво пошкоджену частину дідового фотоархіву: знімки, які дід зробив як молодий оператор, що тільки починає будувати свою кар’єру в часи хрущовської Відлиги. Зрозумівши, що майже нічого не знає про свого діда, Ігор починає пошук всього, що хоча б трохи проливало світло на Леоніда та його шлях. Ігор переосмислює вплив радянської кіноіндустрії на його сім’ю та на країну в цілому й знаходить ті ниточки, що поєднують його з дідом. Проте час іде невпинно: дуже скоро Леонід перестане впізнавати свого онука.

Режисер та оператор: Ігор Іванько. Другий оператор: Ілля Єгоров. Звукорежисери: Андрій Рогачов, Каріна Режевська. Креативний продюсер: Марія Пономарьова. Продюсер: Олександра Братищенко. Над виробництвом фільму працюють творче об'єднання кінодокументалістів #BABYLON'13 та BURLAKA FILMS. Партнер проєкту: Довженко-Центр. Фільм створюється за підтримки УКФ та Державного агентства України з питань кіно.

Крім того, одним із 22 проєктів, що були відібрані із 435 заявок на участь у Co-Production Forum індустріальної платформи When East Meets West, (та єдиним українським проєктом у цьогорічному WEMW Co-Production Forum) став проєкт режисерки Ірини Цілик "Моє дев'яте життя". Головна героїня фільму Женя, попрощавшись із близькою людиною, виходить із паліативного відділення вночі й усвідомлює, що зовсім поруч Київ вирує життям, звучить, пахне, як і завжди. Дія фільму відбувається впродовж однієї ночі, але цього достатньо, аби пережити низку пригод. Девелопмент проєкту повнометражного фільму підтримано УКФ, продюсерами фільму є Володимир Яценко та Анна Соболевська (компанія ForeFilms).