Історична довідка

21.02.2025

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Ця пам’ятна дата встановлена 2020 року Указом Президента України58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Вшанування річниці мітингу, що відбувся 26 лютого 2014 року в Сімферополі, де кримські татари, українці та представники інших національностей виступили на підтримку територіальної цілісності України.

20 лютого 2014 року розпочалася активна збройна агресія Росії проти України з введенням російських військ у Крим. Цю дату офіційно зафіксовано як початок окупації півострова, що підтверджено у законодавстві України та навіть на російських нагородах.  

У лютому-березні 2014 року російські військові без розпізнавальних знаків захопили стратегічні об’єкти Криму, створюючи та підтримуючи іррегулярні формування найманців.

26 лютого у Сімферополі відбувся масовий мітинг кримських татар та українців проти окупації, проте вже 27 лютого російські військові взяли під контроль парламент і уряд АРК, було захоплено останній український військовий об'єкт у Криму – тральник «Черкаси».  

З того часу Крим залишається тимчасово окупованою територією України, а дії Росії є грубим порушенням міжнародного права.

До памʼятної дати пропонуємо до перегляду історичні фільми, що висвітлюють долю кримських татарів та АРК:

- «Черкаси» режисер Тимур Ященко;
- «Чужа молитва» режисер Ахтем Сеїтаблаєв.

Джерело інформації: Український інститут національної пам’яті.