"Культура працює на випередження": Сеітаблаєв, Бенюк та Різоль про Національний тур "Кіно заради перемоги!"

13.09.2022

  

Вимушені переселенці, військові та люди з різних куточків України вже понад місяць мають змогу безкоштовно дивитися актуальне українське кіно в межах Національного туру "Кіно заради перемоги!". Суспільне Культура поспілкувалося зі співорганізатором Андрієм Різолем та амбасадорами Богданом Бенюком та Ахтемом Сеітаблаєвим про важливість донесення кіно до глядача та їхні враження від заходів.

Наразі це перший вітчизняний кінотур такого масштабу — за словами організаторів, на тиждень відбувається 20-30 подій.

Також уперше власники прав на стрічки дають дозволи на демонстрацію деяких фільмів, які ще не були в прокаті, й саме на заходах туру відбуваються допрем'єрні покази. Це, наприклад, такі фільми, як "Я працюю на цвинтарі", "Небо. Парасолька" та інші.

За перший місяць кінотуру відбулося 70 кінопоказів у 10 областях України — в Тернопільській, Житомирській, Київській, Чернівецькій, Черкаській, Івано-Франківській, Рівненській, Вінницькій, Закарпатській та Хмельницькій. Тур триватиме до середини жовтня, але організатори зазначають, що сподіваються на його продовження. 

У вересні анонсовано заходи в таких областях:

  • В Івано-Франківській області відбудуться покази фільмів "Захар Беркут", "Викрадена принцеса", "Безславні кріпаки", "Гуцулка Ксеня", "Віддана", "Крути 1918", "Микита Кожум’яка", "Заборонений", "Мої думки тихі", "Пекельна Хоругва або Козацьке Різдво", Сторожова застава".
  • У Києві та Київській області можна буде подивитися "Фокстер і Макс", "Пригоди козаків", "Мої думки тихі", "Гуцулка Ксеня", "Дзідзьо Контрабас", "Микита Кожум'яка"
  • У Черкаській області: "Східняк", "Мати Апостолів", "Черкаси", "Мої думки тихі", "Поводир", "Крути 1918".
  • Також до туру долучаться Чернівецька, Рівненська, Закарпатська, Запорізька, та Хмельницька області.
 
За словами Андрія Різоля, співорганізатора проєкту "Дивись українське!", найбільшою цінністю туру є емоції, які присуні відчувають на подіях: "Українське кіно виконує свою місію – дає моральну підтримку, створює змістовне дозвілля для військових і внутрішньо переміщених осіб, доносить важливі меседжі єдності, консолідує суспільство заради Перемоги". 

Серед амбасадорів кінотуру — Богдан Бенюк, Ахтем Сеітаблаєв, Ада Роговцева, Олексій Тритенко та інші.

Актор театру і кіно Богдан Бенюк називає проєкт унікальним у своєму роді. За його словами, такі ініціативи важливі, адже такі події "емоційно надихають глядачів, мотивують до перемоги та популяризують український кінематограф": "Я думаю, що в Україні це гарний приклад, коли культура працює на випередження. Тур робиться і для частин Збройних Сил України, і для громад. Те, як він організований, для мене поки зразок найкращої організації, інших турів такого рівня не знаю, порівняти немає з чим".  

За словами Бенюка, реакцію військових та внутрішньо переміщених осіб на подіях туру не можна оцінити словами: "Коли до тебе підходять після фільму і спілкуються, фотографуються, беруть автографи – це все дуже емоційно та зворушливо. У військових частинах, у людей, що настраждалися, тільки такі речі і важливі – доброзичливе спілкування, слова щирої підтримки. Усе спрацьовує на позитив і ти знаєш, що це справа правильна. На мою думку, потрібно більше таких зустрічей робити, поширювати такі покази скрізь, де це можливо".
 
 

Ахтем Сеітаблаєв, актор, режисер, з початку повномасштабної війни — начальник служби зв'язків зі ЗМІ 241-ї окремої бригади ЗСУ, говорить, що він не знає такого роду проєктів, коли громадські, приватні та творчі ініціативи, підтримані державними інституціями, роблять настільки емоційно та інформаційно хорошу справу:

"Важко оцінювати проєкт, важливість якого для тебе підтверджується емоціями, очима, зустрічами, розмовами – іноді доволі довгими, після побачених українських стрічок, а їх, наскільки я знаю, величезна бібліотека. Мені здається, у цьому проєкті найбільша добірка кіно різного жанру, різного стилю. Окремо хочеться сказати про технічне забезпечення, кіномобіль – це просто фантастичний кінокомплекс – пересувний кінотеатр, великий екран, потужний звук, якість. Ці емоції, відгуки, настрій, який відчуваєш на показах, неможливо порівняти ні з чим. Я вважаю, що потрібно обов’язково продовжувати покази і для військових, і для громад після завершення туру. Це взагалі має бути постійним кейсом".

Андрій Різоль так коментує зародження ідеї та реалізацію Національного туру "Кіно заради Перемоги!": "Ідея туру виникла наприкінці червня, а сам тур було розпочато всього через 6 тижнів — 6 серпня 2022 року у військовій частині Національної гвардії, у Вінницькій області".

За його словами, активно працюють два формати туру:

  • Кінопокази на локаціях, де зазвичай нема можливості дивитися кіно (військові частини, громади без кінотеатрів). Такі покази забезпечуються технікою для кінодемонстрації і на них системно приїжджають кінозірки.
  • Також впроваджується формат дистанційних кінопоказів на локаціях з наявним технічним забезпеченням у співпраці з активними координаторами та установами з областей України. Установи отримують від оргкомітету туру відповідні дозволи та контент, дотримуються усіх стандартів проєкту та здійснюють кінопокази у координації з оргкомітетом.

Різоль говорить, що поєднання цих двох форматів дозволяє значно поширювати проєкт та має великий потенціал розвитку. "Уже зараз ми формуємо системну програму з військовими, продовження кінопоказів українського кіно у багатьох військових частинах на тривалий час після завершення туру".

Національний тур "Кіно заради Перемоги!" реалізується за ініціативи Офісу Президента України, Державного агентства України з питань кіно, Асоціації "Дивись українське!" за підтримки фонду "МХП-Громаді" та компанії "Делойт" в Україні, за сприяння компанії "Вавілон", ГО "УкрКіноФест", ГО "Спілка підприємців теле та кіноіндустрії", окремих підрозділів ЗСУ та Національної гвардії України у взаємодії з обласними військово-цивільними адміністраціями та Національною поліцією України.

Оригінал публікації.