На Тижні українського кіно відбулася панельна дискусія: «Словаччина та Україна: копродукція та перспективи»

04.09.2023

Сьогодні, 4 вересня, у рамках Тижня українського кіно минула дискусійна панель: «Словаччина та Україна: копродукція та перспективи».

В обговоренні взяли участь представники української сторони — Голова Державного агентства України з питань кіно Марина КудерчукГолова ГО «УкрКіноФест» та генеральний продюсер F Film Андрій Ногін, Режисер та продюсер стрічки «Степне» Марина Врода, чий фільм цього року отримав нагороду за найкращу режисуру в Локарно, Співпродюсер двох українських фільмів «Редакція» та «Залізна сотня» Катаріна Крначова та Голова Словацького аудіовізуального фонду Сузанна Бєлікова. Модерував дискусію журналіст Владислав Ятсковий.

«Тема дискусійної панелі обрана невипадково. Адже копродукція України та Словаччини стала однією з найрезультативніших за останні десять років, як для словацького прокату, так і для українського. Наші країни прекрасно доповнюють одна одну на всіх рівнях створення, реалізації та постпродакшену, адже мають певною мірою різний, але й схожий досвід у багатьох процесах, що дозволяє створювати по-справжньому хітові та унікальні продукти», — розповів Владислав Ятсковий.

Марина Кудерчук в своєму виступі згадала успішні приклади копродукції між Україною і Словаччиною. У 2017 році першою вдалою копродукцією сміливо можна назвати кримінальний трилер «Межа» Петера Беб’яка, що встановив рекорд словацького кінопрокату. За перший вікенд його подивилися близько 70 тис. глядачів. Збори склали майже 2 мільйони евро у Словаччині. Фільм відзначили нагородою за найкращу режисуру на міжнародному конкурсі  52-го МКФ у Карлових Варах. А ще стрічка перемогла на 18-му Міжнародному кінофестивалі в Аррасі, Франція та була висунута від Словаччини на премію «Оскар». 2019 рік став дуже продуктивним у співпраці України та Словаччини.

Також модератор зазначив, що 2019 рік став дуже продуктивним у співпраці України та Словаччини. Адже тоді у словацький та чеський прокат вийшла стрічка «Розфарбований птах», відома українською як «Пофарбоване пташеня». Фестивальна прем’єра стрічки відбулася у конкурсній програмі 76-го Венеційського міжнародного кінофестивалю, яка також була обрана як представник від Чехії у номінації «Найкращий міжнародний художній фільм» на 92-ому Оскарі, де фільм потрапив до грудневого короткого списку. А трохи згодом, 10 грудня, на Берлінале відбулася прем’єра стрічки «Передчуття», який знімали разом Україна, Словаччина та Литва.

Пан Посол зазначив, що між нашими народами багато спільного, тому потрібно продовжувати активну співпрацю та підтримку спільних проєктів, що мають великі перспективи в майбутньому.

Сюзанна Бєлікова зазначила наступне:

«Українці показали, що можуть реалізувати чимало талановитих проєктів, тож ми відкриті до розширення співпраці та залучення нових підходів».

Марина Врода поділилася вдалою співпрацею зі Словаччиною під час роботи над фільмом «Степне», який відзначили нагородою за найкращу режисуру на міжнародному фестивалі в Локарно.

Перший блок дискусійної панелі завершив виступ Голови ГО «УкрКіноФест» та генерального продюсера F Films Андрія Ногіна. У своїй промові він зазначив:

«Ми віримо в розширення українсько-словацької співпраці, зокрема копродукції, тому невипадково започаткували тут ініціативу United Content HUB, що має на меті реалізацію копродукційних проєктів».

Тиждень українського кіно в Словаччині проходить з 3 по 10 вересня у рамках місяця української культури в Словацькій Республіці за сприяння Посольства України в Словаччині, за ініціативи та підтримки Офісу Президента України, Державного агентства України з питань кіно і Словацького кіноінституту та Міністерства культури Словаччини.