"Народжені Україною": FILM.UA створила документальний цикл про українських діячів науки та культури, яких світ помилково ідентифікує як росіян

28.06.2022

Українська історія та культура тривалий час страждала від ретельно насадженого російською владою комплексу меншовартості, тоді як російська на міжнародному рівні завжди славилася своєю величчю. Однак те, що сьогодні називають "великою російською культурою", є насправді культурою імперії й створювалася вона представниками багатьох націй, зокрема й українцями. Саме про діячів науки та культури з України, надбання яких впродовж віків вважали російськими, FILM.UA створила документальний цикл "Народжені Україною"

Протягом століть українські діячі виїздили в Росію в пошуках кращих можливостей або були примусово депортовані на її територію для роботи на благо "великої російської культури". З часом, українські імена почали все частіше з’являтися на сторінках російської історії, щоправда дані про їхню приналежність до української нації нерідко викривляли або ж скромно згадували лише в рядку "місце народження". Казимир Малевич, Ілля Рєпін, Микола Гоголь, Олександр Мурашко, Дмитро Бортнянський, Ігор Сікорський, Володимир Хавкін, Віра Холодна – усі ці "російські" митці та вчені народилися в Україні, усі їхні досягнення були однаково #Вкрадені.

Перший епізод розповідає про Миколу Гоголя – письменника, драматурга, публіциста. Микола з дитинства спілкувався виключно українською, і навіть попри заборони Петра I публікуватися рідною мовою, писав твори "гоголівською" російською, котра рясніла українськими виразами. Гоголь писав твори, дії яких відбувалися в Україні й усе життя мріяв переїхати в Київ: "Туди, туди, в Київ, в давній, в прекрасний Київ, він наш, він не їх, правда ж?"

Виконавчий продюсер – Тетяна Носенко, продюсери – Юлія Мордас, Олена Малкова. Сценаристи – Марія Квітка, Леонора Пащенко, графіка – Євген Санніков.