Щодо відеоролика під назвою «Купівля фільмів у росіян» на Youtube-каналі «Телебачення Торонто»

28.06.2023

У зв’язку з тим, що засобами масової інформації, зокрема YouTube-мережею на каналі «Телебачення Торонто» шириться відеоролик під назвою «Купівля фільмів у росіян», Держкіно вважає за потрібне звернути увагу на неправдивість та спотворення інформації в відеоматеріалі, підготовленому журналісткою Аліною Шереметою під псевдонімом — «Анатоліна Остапенко, співробітниця 5-го відділу ОСББ ФСБ».

Шановні колеги, закликаємо вас перестати готувати неправдиві матеріали з гучними заголовками, натомість для якісних статей почати звертатися напряму із запитом до компаній та Державного агентства України з питань кіно.

В статті, що була опублікована на офіційному сайті Держкіно від 27.06.2023 року, щодо публікації матеріалів журналіста «Радіо Свобода» Максима Савчука вже зазначалось наступне.

Державне агентство України з питань кіно (далі — Держкіно), є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері кінематографії. В редакції Закону України «Про кінематографію», який діяв до 01.01.2023 року було зазначено, що право на розповсюдження і демонстрування національних та іноземних фільмів на всіх видах носіїв зображення надається суб’єктам кінематографії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії. Документом, який засвідчує це право та визначає умови розповсюдження і демонстрування, є державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів (далі — прокатне посвідчення).

Згідно з пунктом 6 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів (далі — Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1315, для одержання прокатного посвідчення власник відповідних прав на фільм подає до Держкіно: заяву про видачу прокатного посвідчення, в якій зазначаються назва фільму мовою оригіналу та українською мовою, країни й студії-виробника, рік виробництва та/або першого оприлюднення (демонстрування); оригінал або засвідчену в установленому законодавством порядку електронну копію угоди (контракту, договору) або іншого документа, який підтверджує надання автором фільму або власником, який має виключне право на фільм, дозволу або передачу прав на розповсюдження і демонстрування фільму.

Статтею 15 Закону України «Про кінематографію» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії, ухвалює рішення про відмову у внесенні фільму до Державного реєстру фільмів за наявності принаймні однієї з таких підстав:

  • заява чи інші документи, подані заявником, не відповідають вимогам Положення про Державний реєстр фільмів та Закону України «Про кінематографію»;
  • у фільмі наявні заклики до насильницької зміни, повалення конституційного ладу, розв’язування або ведення агресивної війни або воєнного конфлікту, порушення територіальної цілісності України, ліквідації незалежності України чи інформації, яка їх виправдовує чи пропагує, інформації, що принижує або зневажає державну мову, висловлювань, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість до окремих осіб, чи їх груп за національною, расовою чи релігійною ознакою, пропаганди або закликів до тероризму та терористичних актів чи інформації, що їх виправдовує чи схвалює, матеріалів, що заохочують сексуальну експлуатацію та насильство над дітьми, демонструють статеві відносини дітей, використовують образ дітей (візуальний запис образу дітей) у видовищних заходах сексуального чи еротичного характеру, пропаганда вживання наркотичних засобів, психотропних речовин, що підтверджується висновком експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів;
  • одним з учасників фільму є фізична особа, включена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку;
  • наявні обставини, передбачені частинами першою — четвертою статтею 15-1 Закону України «Про кінематографію».

Фільм може бути виключено з Державного реєстру фільмів рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії, у разі:

  • виявлення в поданих заявником документах неправдивих відомостей;
  • виявлення обставин, передбачених частиною третьою цієї статті, після внесення фільму до Державного реєстру фільмів, у тому числі внесення одного з учасників фільму до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку.

Передбачена частиною першою статті 15-1 Закону України «Про кінематографію» заборона розповсюдження і демонстрування фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора, поширюється на будь-які фільми, вироблені та/або вперше оприлюднені (демонстровані) після 1 січня 2014 року.

Для отримання прокатного посвідчення на анімаційний фільм «Інопланетянка» реж. Амалії Несбю Фік (Данія, 2022р.) ТОВ «Своє Кіно» було подано документи та матеріали, відповідно до вимог пункту 6 Положення, а саме:

  • заяву щодо оформлення прокатного посвідчення;
  • Угоду на розповсюдження і демонстрування на території України між «A and A Kungsten AB» та ТОВ «Своє Кіно»;
  • анотацію, дубляжну довідку щодо виконання робіт з дубляжу на території України;
  • посилання на електронний ресурс із записом фільму для встановлення вікових обмежень.

Після виходу вищезазначеного відеоролика Держкіно листом №1059/4-2/11-23 від 27.06.2023 року звернулось до ТОВ «Своє Кіно» з проханням надати додаткові документи для підтвердження придбання прав для розповсюдження і демонстрування на території України анімаційного фільму «Інопланетянка» реж. Амалії Несбю Фік (Данія, 2022р.).

Листом №27-06-22/1 від 27.06.2023 року ТОВ «Своє Кіно» було надано додатково:

1. Угоду між компанією-виробником анімаційного фільму «Інопланетянка» «TrustNordisk APS» та компанією «A and A Kungsten AB» на передачу прав на розповсюдження анімаційного фільму «Інопланетянка» на території України компанії «A and A Kungsten AB».

2. Лист від компанії-виробника анімаційного фільму «Інопланетянка» «TrustNordisk APS», у якому підтверджується, що права на територію України надані компанії «A and A Kungsten AB» згідно з угодою між «TrustNordisk APS» та «A and A Kungsten AB» від 13.05.2022.

Відповідно до наданих додатково документів студія-виробник «TrustNordisk APS» (Данія) передала право на дистрибуцію  анімаційного фільму «Інопланетянка» реж. Амалії Несбю Фік (Данія, 2022р.)  компанії «A and A Kungsten AB» (Швеція). Своєю чергою, компанія «A and A Kungsten AB» передала це право ТОВ «Своє Кіно». Отже, виходячи із документів наданих ТОВ «Своє Кіно», дистрибуція анімаційного фільму «Інопланетянка» реж. Амалії Несбю Фік (Данія, 2022р.) є повністю легітимною.

Зазначаємо, що у відеоролику журналістки Аліни Шеремети, як «доказ» використовується скрін з листування електронною поштою. Звертаємо увагу, що такого типу «докази» не можуть бути офіційним джерелом інформації, а також підставою для будь-яких тверджень, висновків чи звинувачень.

Отже, ще раз наголошуємо, що будь-яка інформація, яка доводиться до загального відома, має відповідати певним вимогам, зокрема, бути офіційною, повною, актуальною, і найголовніше — правдивою.