Щодо застосування української мови як державної у сфері кінематографії
Щодо застосування української мови як державної у сфері кінематографії
Згідно положень частини першої статті 6 Закону України "Про кінематографію" від 13.01.1998р. №_9/98-ВР застосування мов у галузі кінематографії здійснюється відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Відповідно до положень частини другої статті 14 Закону України "Про кінематографію" розповсюдження державної та інших мов при розповсюдженні та демонструванні фільмів визначаються Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Згідно положень частини п’ятої статті 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 25.04.2019р. №_2704-VIII порядок функціонування і застосування державної мови визначається виключно законом.
Таким законом відповідно є Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", який регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя, визначених цим Законом, на всій території України (частина перша статті 2 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Положеннями частини першої статті 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" закріплено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.
Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (частина сьома статті 1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Відповідно до положень частини першої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" держава забезпечує застосування державної мови у сфері культури.
16.07.2021р. відповідно до положень абзацу шостого пункту 1 розділу ІХ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" набрала чинності частина шоста статті 23 цього Закону.
Так, згідно положень абзацу першого частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова.
Фільми, вироблені суб’єктами кінематографії України, розповсюджуються та демонструються в Україні з мовною частиною звукового ряду, виконаною державною мовою, у тому числі шляхом дублювання або озвучення. Національні фільми можуть демонструватися кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів відповідно до Закону України "Про кінематографію". У разі використання в мовній частині звукового ряду, виконаній державною мовою, у тому числі шляхом дублювання або озвучення, реплік іншими мовами такі репліки мають бути озвучені чи субтитровані державною мовою. Сумарна тривалість субтитрованих реплік, виконаних іншими мовами у фільмі, не може перевищувати 10 відсотків сумарної тривалості всіх реплік у цьому фільмі (абзац другий частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Фільми, не визначені абзацом другим частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", розповсюджуються та демонструються в Україні дубльованими або озвученими державною мовою. Поряд із державною мовою іноземні фільми можуть містити аудіодоріжки, виконані іншими мовами (абзац третій частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Розповсюдження в кіновидовищних закладах України документальних фільмів без дублювання або озвучення державною мовою, але із субтитрами, виконаними державною мовою, допускається у разі, якщо такий фільм набрав щонайменше 2 бали за культурними критеріями культурного тесту, встановленими Законом України "Про державну підтримку кінематографії в Україні", і про надання дозволу на таке розповсюдження зазначено в державному посвідченні на право розповсюдження і демонстрування фільмів, виданому у встановленому законом порядку (абзац четвертий частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
У межах заходів кінофестивалів, що проводяться в Україні за погодженням з Державним агентством України з питань кіно як центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії, в кіновидовищних закладах України допускається показ фільмів мовою оригіналу, але із субтитрами, виконаними державною мовою. Поза межами фестивальних заходів такі фільми демонструються державною мовою (абзац п'ятий частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Кіновидовищні заклади можуть демонструвати іноземні фільми мовою оригіналу, супроводжуючи субтитруванням державною мовою. Сумарна кількість сеансів демонстрування фільмів мовою оригіналу, відмінною від державної, не може перевищувати 10 відсотків загальної кількості сеансів демонстрування фільмів у кіновидовищному закладі на місяць (абзац шостий частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Згідно положень абзацу сьомого частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" ынформація про демонстрування іноземних фільмів мовою оригіналу завчасно доводиться до відома глядачів.
Надавачі послуг відео на замовлення з використанням мережі Інтернет за наявності у них аудіодоріжок державною мовою для фільмів, доступ до яких можливий з території України, забезпечують завантаження такої аудіодоріжки до відповідних фільмів за замовчуванням (абзац восьмий частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Кіноафіші та вхідні квитки для відвідування кінотеатрів, інших кіновидовищних закладів виконуються державною мовою (частина сьома статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").
Згідно положень частини другої статті 188-52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту - тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Просимо всіх суб’єктів кінематографії (виробників фільмів, демонстраторів фільмів, розповсюджувачів фільмів та інших) обов’язково дотримуватися у своїй діяльності положень частини першої статті 6, частини другої статті 14 Закону України "Про кінематографію" від 13.01.1998р. №_9/98-ВР, частин шостої та сьомої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 25.04.2019р. №_2704-VIII.