Щодо оформлення державних посвідчень на право розповсюдження і демонстрування фільмів

30.06.2023

Шановні дописувачі та небайдужі до українського кінотелепрокату, у зв’язку з підвищеною увагою та поширенням дописів щодо оформлення державних посвідчень на право розповсюдження і демонстрування фільмів (далі — прокатне посвідчення). Держкіно надає детальне роз’яснення щодо процедури оформлення прокатного посвідчення.

Відповідно до пункту 6 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів (далі — Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1315, Держкіно розглядає наступний пакет документів поданий заявником:

  • заяву про видачу прокатного посвідчення;
  • оригінал або електронну копію угоди (контракту, договору) або іншого документа, який підтверджує надання автором фільму або власником, який має виключне право на фільм, дозволу або передачу прав на розповсюдження і демонстрування фільму.

Також, переглядається сам фільм для визначення вікового обмеження. Крім того,  у разі виникнення розбіжностей щодо індексу фільму його переглядає Експертна комісія з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно. 

В редакції Закону України «Про кінематографію», який діяв до 01.01.2023 року статтею 15 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії, відмовляє у видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів за наявності принаймні однієї з таких підстав:

  • невідповідності поданих документів та матеріалів вимогам пункту 6 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів та ЗУ «Про кінематографію»;
  • наявності у фільмі матеріалів (висловлювань, дій тощо), які пропагують війну, насильство, жорстокість, фашизм і неофашизм, спрямовані на ліквідацію незалежності України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, приниження нації, приниження чи зневажання державної мови, неповагу до національних і релігійних святинь, приниження особистості, що пропагують невігластво, неповагу до батьків, а також наркоманію, токсикоманію, алкоголізм та інші шкідливі звички; фільми порнографічного характеру, що підтверджується висновком експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів;
  • одним з учасників фільму є фізична особа, включена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку;
  • наявності обставин, передбачених частинами першою, другою третьою статтею 15-1 ЗУ «Про кінематографію».

Державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів може бути анульоване та скасована державна реєстрація фільму у разі:

  • виявлення в документах, поданих суб’єктом кінематографії, недостовірних відомостей;
  • дострокового припинення дії угод (контрактів, договорів), укладених розповсюджувачем фільму з авторами фільму або особою, яка має виключне право на фільм;
  • виявлення обставин, передбачених частиною третьою цієї статті, після видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільму, у тому числі внесення одного з учасників фільму до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку.

За приклад, на якому можна прослідкувати процес оформлення прокатного посвідчення, можемо взяти ситуацію, навколо якої сьогодні  є медійний розголос, а саме ТОВ «ЮФД».

ТОВ «ЮФД» подавалися документи відповідно до переліку визначеного пунктом 6 Положення.

Держкіно перевірено подані документи на відповідність вимогам законодавства та наявність у компанії прав для кінотеатрального показу на території  України, а також переглянуто фільми для визначення вікових обмежень та на предмет їх відповідності статтям 15, 15-1 Закону України «Про кінематографію».

Також на предмет відповідності Закону України «Про кінематографію» перевірялася компанія яка подала документи для оформлення прокатного посвідчення. Перевірка проводилася через Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі — Реєстр).

З огляду на розголос ситуації навколо колишнього співвласника ТОВ «ЮФД» Міхаеля Шліхта, сьогодні до Держкіно звернулося ТОВ «ЮФД» з роз'яснювальним листом та надало виписку з Реєстру від 11 квітня 2022 року, що нотаріально засвідчена та апостильована яка наводиться нижче. Відповідно до цієї виписки можна встановити, що Міхаель Шліхт є громадянином Німеччини та зареєстрований за місцем проживання у Берліні.

Також хочемо звернути увагу на ще один аспект роботи щодо оформлення та видачі прокатних посвідчень, коли трапляються випадки виявлення у фільмах та поданих до них документах або учасників фільмів громадян російської федерації або компаній дистриб'юторів, що продають права на покази українським кіно- та теле- дистрибуційним компаніям.

Так, за період від 24.02.2022 року до сьогодні  були випадки звернень компаній-кінодистриб’юторів за оформленням прокатних посвідчень на фільми іноземного виробництва (не виробництва російської федерації), права на користування якими були придбані у довоєнний час у компаній з місцем реєстрації російська федерація. Держкіно було відмовлено у видачі прокатного посвідчення.

 

Своєю чергою Держкіно отримуючи заяви розмістило на своєму офіційному вебсайті оголошення для заявників на видачу прокатних посвідчень. В ньому було зазначено, що якими б обґрунтованими не були наміри компанії-заявника щодо можливості та необхідності показу фільмів, придбаних у російського дистрибутора, українському глядачу, дохід від таких показів може отримувати серед інших і російська компанія, що не припустимо в умовах війни розв'язаної російською федерацією.

У кожному наступному випадку при виявленні у документах поданих для отримання прокатних посвідчень, придбаних у компаній-дистриб’юторів російської федерації, Держкіно відмовляло у державній реєстрації та оформленні прокатних посвідчень.

Неодноразово Держкіно виявляло у документах поданих теледистриб'юторами  учасників фільмів/серіалів громадян російської федерації, що також призводило до відмов в оформленні прокатних посвідчень.

Крім цього, на виконання Указів Президента України від 7 січня 2023 року №4/2023 та від 15 січня 2023 року №23/2023 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». До означеного санкційного списку увійшли особи, що відповідно до Закону України «Про кінематографії» підпадають під визначення «учасники фільмів». У зв’язку з чим від Держкіно були направлені листи до правоохоронних органів, якими ініціюється включення цих осіб до Переліку.

У разі звернення дистриб’юторських компаній щодо оформлення прокатного посвідчення на телевізійні серіали за участі російських акторів, Держкіно звертається до правоохоронних органів з проханням провести перевірку на предмет наявності чи відсутності інформації/даних, що свідчать про вчинення такими особами дій, які можуть бути спрямовані на отримання прибутку та підтримку країни-агресора.

У зв’язку з прийняттям Закону України «Про медіа», були внесені зміни у низку нормативно-правових актів, в тому числі та в Закон України «Про кінематографію». Найближчим часом Держкіно буде оновлено Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів. До складу Експертної комісії входять незалежні експерти — кінознавці, кінокритики, мистецтвознавці, психологи, а також представники зацікавлених громадських об’єднань у сфері телебачення та кінематографії (за згодою).

Експертна комісія має право встановлювати індекс фільму, який визначає глядацьку аудиторію, надавати висновки щодо фільмів, та у разі потреби складати — акти мистецтвознавчої експертизи на фільми. 

Враховуючи велику кількість небайдужих до долі українського кінопрокату та тих фільмів які потрапляють до кіно- та теле- прокату, купуються в іноземних компаній пропонуємо всім хто відповідає вказаним критеріям доєднатися до нового складу Експертної комісії та в подальшому надалі брати у перегляді фільмів, їх експертній оцінці на предмет відповідності законодавства України для забезпечення ефективного функціонування та захисту інформаційного простору України. Оголошення про приймання документів до нового складу Експертної комісії буде розміщено на офіційному сайті Держкіно.