Скажене похмілля. Українське кіно в умовах коронавірусної реальності / Коментар Голови Держкіно Марини Кудерчук виданню "Главком"

04.05.2020

Голова Держкіно Марина Кудерчук і активні гравці сучасного українського кінопроцесу розповіли «Главкому» про скажені часи випробувань кінобізнесу – карантином, коронавірусом, новим бюджетом...

Марина Кудерчук, Голова Держкіно України: «Під час карантину громадяни можуть безкоштовно дивитися сучасне українське кіно»

Як відомо, урядом України в держбюджеті на 2020 рік на розвиток кінематографічної галузі було передбачено близько 750 млн грн. Проте у зв’язку із карантинними заходами та секвестром бюджету, асигнування загального фонду бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії», тобто весь бюджет Держкіно на кіновиробництво, були зменшені до 450 млн. грн.

Через карантин кінотеатри змушені були припинити свою діяльність, що призвело до повної зупинки кінопрокату по всій країні. Були перенесені на невизначений термін гучні кінотеатральні релізи та прем’єри таких фільмів, як «Передчуття» В’ячеслава Криштофовича, українсько-чесько-словацької копродукційної картини «Пофарбоване пташеня» Вацлава Маргоула та багатьох інших. Але по завершенню карантинних заходів ми все ж очікуємо на релізи вже згаданих фільмів та на цьогорічні прем’єри таких українських стрічок, як призер Венеційського МКФ «Атлантида» Валентина Васяновича, «Олекса Довбуш» Олеся Саніна та інших.

Зараз важко говорити про точну кількість фільмів, які не будуть завершені цього року через скорочення видатків, адже зобов’язання за вже запущеними проєктами в певному обсязі повинні бути виконані. Це залежатиме й від дати завершення карантину, адже у багатьох кіновиробників були зірвані сезонні підготовчі періоди та безпосередньо самі зйомки, отже, можливі переноси на наступний рік.

Також зараз складно уявити механізми збільшення державного фінансування кіновиробництва, адже дуже витратна боротьба української влади з пандемією та її наслідками у самому розпалі.

На превеликий жаль, також значно скорочено видатки на міжнародні кінозаходи як в Україні, так і за кордоном. Напевно, буде скасовано чи перенесено в онлайн представлення Української кіноіндустрії на МКФ у французьких Каннах та Аннесі, під загрозою й проведення та участь у багатьох інших заходах.

Але внаслідок такого перерозподілу виникає можливість все ж не так радикально зменшити фінансування саме виробництва фільмів. Вже зараз дистанційно проходить 13-й конкурс кінодебютів, до участі в якому допущено 176 кінопроєктів. В процесі розробки перебуває новий порядок проведення пітчингів. Саме за ним вже цього року буде проведено наступний, 14-й конкурс, до якого повинні увійти ігрові, неігрові та копродукційні кінопроєкти.

Також певну частину коштів планується спрямувати на популяризацію національних фільмів та на повернення частини кваліфікованих витрат під час зйомок в Україні іноземним кіновиробникам (кешрібейти). У найближчих планах – впровадження такого нового для Агентства виду державної підтримки кіно, як девелопмент: розробка проєкту та сценарію фільму, пошук фінансування та потенційних копродюсерів проєкту. При невеликих видатках така форма підтримки галузі дуже актуальна в умовах пандемічних обмежень та матиме позитивний результат у майбутньому.

Держкіно знаходиться у постійній взаємодії з усіма гілками влади та головними стейкхолдерами української кіноспільноти, проводяться регулярні консультації та онлайн-зустрічі. Постійно ведеться робота з удосконалення та діджиталізації процесів в Агентстві: завдяки ефективному співробітництву з Міністерством цифрової трансформації України ми вже запровадили електронне прокатне посвідчення, запустили новий сайт Держкіно. Під час карантину громадяни можуть безкоштовно дивитися сучасне українське кіно та різноманітні освітні майстер-класи від провідних фахівців кіногалузі на оновленому YouTube-каналі Агентства. Налагоджуються нові тісні та ефективні взаємовідносини Держкіно з українськими онлайн-кінотеатрами.

Читайте повний текст статті Олега Вергеліса для видання "Главком", 2 травня 2020 р.