Світова прем'єра українського документального фільму «МІЛІТАНТРОПОС» відбулася в Каннах

22.05.2025

21 травня 2025 року в залі Théâtre Croisette відбулася світова прем’єра українського документального фільму «МІЛІТАНТРОПОС».

Стрічку було представлено в межах престижної паралельної програми «Двотижневик режисерів» (Directors’ Fortnight), яка є важливою платформою для прем’єр незалежного авторського кіно в рамках Каннського кінофестивалю. Серед присутніх — режисер Мстислав Чернов і команда реабілітаційного центру «Unbroken».

Фільм створено творчим об'єднанням ТАБОР — режисери Єлизавета Сміт («Школа №3»), Аліна Горлова («Цей дощ ніколи не скінчиться») та Семен Мозговий («Історія Зимового Саду») у співпраці з операторами В’ячеславом Цвєтковим, Христиною Лізогуб та Денисом Мельником. Цей фільм став першою спільною режисерською роботою команди, що вже багато років працює разом, змінюючи ролі між режисурою, продюсуванням та монтажем.

Назва фільму «МІЛІТАНТРОПОС» — це неологізм, створений авторами з латинського milit («воїн») і грецького antropos («людина»).

Це поняття описує граничний стан людської сутності під час війни, коли реальність вимагає постійної трансформації — особистої й колективної. У стані потрясіння MILITANTROPOS обирає війну як єдиний спосіб продовжити існування.

Фільм є спільним висловленням команди ТАБОР і водночас формою мистецького спротиву. До проєкту долучився український філософ і військовослужбовець Олександр Комаров, а також Максим Наконечний, який виступив одним зі співавторів сценарію.

«МІЛІТАНТРОПОС» — це фільм спільного виробництва України, Австрії та Франції. Виробники: TABOR (продюсер — Євген Рачковський), MISCHIEF FILMS (продюсер — Ральф Візер), LES VALSEURS BORDEAUX (продюсери — Набіль Беллахсен, Джастін Печберті, Дем’єн Мегербі).

Проєкт отримав підтримку від Австрійського кіноінституту, Віденського кінофонду, ÖFI+, Creative Europe MEDIA, Федерального міністерства мистецтв, культури, державної служби та спорту Австрії, SWR, Arte, Програми документального кіно Інституту Санденс, IDFA Bertha Fund, ESFUF. Міжнародну промоцію фільму забезпечували Український інститут та Eurimages, а сейлз-агентом виступив Воутер Янсен (Square Eyes).

«Я хотів би поставити вам єдине запитання, — з такими словами до глядачів звернувся режисер  фільму Семен Мозговий, — З чого складається свобода волі? Люди мають здатність відчувати сенс свого життя і трансцендентну силу любові, коли їхні дії керуються розумінням причини навіщо. У найкращих і найгірших обставинах, які лишень можна собі уявити, найважливішою свободою є здатність людини обирати своє ставлення. І сьогодні ціннісні засади, що лежать в основі цього, можна окреслити трьома словами: Liberté, Égalité, Fraternité (Свобода, Рівність, Братерство)».

Тизер проєкту було представлено в Українському павільйоні в рамках Marche du Film — індустрійної секції 78-го Каннського міжнародного кінофестивалю.

Фільм є частиною документального триптиха «Дні, які Хочеться Забути». У 2026 році очікується вихід телеверсії стрічки тривалістю 90 хвилин на європейському телеканалі ARTE.