Україна на 74-му Каннському кінофестивалі
З 6 по 17 липня 2021 року відбудеться 74-й Міжнародний Каннський кінофестиваль, одна з головних подій світової кіноіндустрії. На фестивалі покажуть дві стрічки від України. В конкурсній програмі "Тиждень критики" буде представлений ігровий фільм режисера та сценариста Елі Ґраппа – "Ольга", знятий за участі української кінокомпанії Pronto Film. В програмі Спеціальних показів бере участь документальний фільм Сергія Лозниці "Бабин яр. Контекст" виробництва ATOMS & VOID.
Паралельно з фестивальною програмою працюватиме один із найпрестижніших міжнародних кіноринків Marché du Film, на якому Україна вп'ятнадцяте буде представлена національним павільйоном.
Павільйон за підтримки Державного агентства України з питань кіно організовують КМКФ "Молодість", Українська Кіноасоціація, Асоціація кіноіндустрії України, Українська Кіноакадемія, кінокомпанія FILM.UA та інші профільні спілки та продюсерські компанії. На фестиваль та кіноринок у Каннах акредитовано майже 40 українських діячів кіногалузі.
Каннський кінофестиваль має надзвичайно важливе значення для розбудови культурної дипломатії України та розвитку кіновиробництва в країні. Національний павільйон у Каннах має на меті представити потужності України для розвитку міжнародного співробітництва та посилити її імідж як надійного партнера.
Голова Державного агентства України з питань кіно Марина Кудерчук
Національний павільйон під традиційним слоганом #UkraineIsYourDestination покликаний розширити міжнародне співробітництво в аудіовізуальній індустрії України, представити досягнення у сфері кіно за останній час та потенціал кіновиробництва в цілому. У фокусі уваги Павільйону – останні зміни у законодавстві України, які відкривають нові привабливі можливості співпраці з іноземними кіновиробниками та суттєво розширюють горизонти розвитку міжнародних колаборацій. Вже зараз є прецеденти, які посилюють реноме України як перспективного партнера – у 2020 році на замовлення однієї з найбільших світових стрімінгових платформ Netflix у Києві відбувалися зйомки ігрового повнометражного фільму "The Last Mercenary" у співпраці з компанією Apple Tree Vision. Зараз у розробці перебувають наступні аналогічні проєкти.
Важливим акцентом в роботі Павільйону буде презентація локацій для зйомок в Україні. Зараз іноземним партнерам значно легше зорієнтуватися в цьому, адже нещодавно команда Української Кіноасоціації запустила довгоочікуваний онлайн-проєкт – маркетплейс портал, який демонструє можливості кіноіндустрії країни – зручний стандартизований онлайн-каталог із інформацією про локації для знімання, переваги та особливості зйомок в Україні. Будь-хто з професіоналів галузі може розмістити на сервісі свою локацію, відповідати на запити користувачів та промотувати свої продакшн-послуги. На порталі розміщені також нормативно-правові документи, важливі для міжнародної співпраці у сфері виробництва контенту, а також представлені кіноінституції, фестивалі та головні гравці індустрії.
ОМКФ та КМКФ "Молодість" у програмі Павільйону представлять можливості українських кінофестивалів, рівень проведення та репутація яких зміцнюється з кожним роком. Фестивалі регулярно збирають в Україні професійну кіноспільноту з різних країн, виконуючи місію інтеграції та встановлення експертних зв’язків між Україною та світом.
Українське кіно останнім часом набуває все більшої суб’єктності у міжнародному кінопросторі, завойовуючи престижні нагороди на фестивалях та привертаючи увагу до нашої країни. КМКФ "Молодість" вже багато років виступає об’єднавчим майданчиком для українського та світового кіно, і ми й надалі будемо докладати зусиль для того, аби наші голоси звучали у світі гучніше.
Арт-директор КМКФ "Молодість" Андрій Халпахчі
Український павільйон, програма заходів:
- 10 липня, 2021. Презентація "2021 Incentives and Locations: Discover Ukraine". Спікери представлять конкурентні переваги України, виробничі потужності, професійні кадри та унікальні локації для зйомок в країні, які можуть забезпечити найвищі стандарти продакшену. Гості дізнаються про особливості державної підтримки та як наразі працює система кешрібейтів.
- 12 липня, 2021. Презентація "So, what do you think is happening with the women in Ukrainian film industry?". В українському кіно жінки відіграють важливу роль як у decision making process, так і на всіх етапах кіновиробництва, а його представниці великою мірою формують професійне середовище. В рамках презентації делегати говоритимуть про соціальну відповідальність кіно у подоланні гендерних стереотипів, утвердження рівності та дотримання прав людини.
Українське кіно у програмі Каннського Кінофестивалю
Документальний фільм "Бабин яр. Контекст". Режисер: Сергій Лозниця. Виробництво: ATOMS & VOID. Україна / Нідерланди, 2021 р.
Проєкт складається з 24 епізодів, змонтованих з архівних матеріалів. Фільм розповідає про масові вбивства євреїв в окупованому нацистами Києві у вересні 1941 року та про наслідки цієї трагедії. Світова прем'єра стрічки відбудеться в межах програми "Спеціальні покази" Каннського кінофестивалю.
"Ольга" (2021). Режисер та автор сценарію: Елі Ґраппа. Український партнер: Pronto Film. Швейцарія / Франція / Україна, 2021 р.
15-річна гімнастка розривається між Швейцарією, де вона тренується до чемпіонату Європи в рамках підготовки до Олімпійських ігор, та Україною, де її мати, журналістка, висвітлює події Євромайдану. Світова прем'єра стрічки відбудеться в конкурсній програмі "Тиждень критики".
Довідка про організаторів Українського павільйону:
- Державне агентство України з питань кіно (Держкіно) – центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику в галузі кінематографії. Діяльність Держкіно спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури та інформаційної політики України.
- Українська Кіноасоціація (УКА) – фахове неприбуткове відкрите об'єднання продюсерів телебачення і кінематографії, що представляє інтереси галузі виробництва аудіовізуального контенту України. Одним з основних завдань УКА є створення сприятливих умов для вітчизняної індустрії у співпраці з органами державної влади та представниками міжнародних структур. Заснована у 2011 році.
- Асоціація кіноіндустрії України (АКУ) була створена для сприяння всебічному розвитку й популяризації українського кінематографа як в Україні, так і за її межами, разом або у співпраці з органами державної влади, приватними структурами, благодійними фондами та представниками міжнародних структур. Свою діяльність Асоціація розпочала у 2015 році.
- Київський міжнародний кінофестиваль "Молодість" – один із найбільших кінофорумів Східної Європи за версією Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів (FIAPF). Кінофестиваль започаткований у 1970-му році, а від початку 1990-их років набув міжнародного статусу. Його головним завданням є сприяння розвитку молодого професійного кіно.
- Українська Кіноакадемія – об'єднання експертів і професіоналів у галузі кіно та кіновиробництва. Створене у 2016 році з метою всебічної підтримки та розвитку національного кінематографа. З 2017 року Українська кіноакадемія проводить вручення Національної Кінопремії "Золота Дзиґа".
- Одеський міжнародний кінофестиваль – один із найбільших глядацьких кінофестивалів у Східній Європі, який проходить у кінематографічній столиці України – місті Одеса. Програмний фокус Одеського МКФ – фільми напрямку "арт-мейнстрім". Щорічно на кінофестивалі проходять три конкурсні програми: Міжнародна та Національна, а також Конкурс європейського документального кіно.
- FILM.UA Group – одна з найбільших у Східній Європі вертикально інтегрована група компаній у сфері кіно- і телепродакшна. Група займається розробкою, виробництвом, адаптацією, дистрибуцією та доставкою аудіовізуального контенту і надає повний спектр послуг.
- INSIGHTMEDIA Group – одна з найвідоміших в Україні група компаній у сфері кіновиробництва. Група займається пошуком нових ідей, розробкою, виробництвом і дистрибуцією як власного аудіовізуального контенту, так і продуктів інших українських кіновиробників.
- Кіноквартал – українська кінокомпанія, що займається виробництвом кіно- та відеофільмів, телевізійних програм.
- F Films – українська кінокомпанія, що спеціалізується на жанрових стрічках для широкого прокату
Дизайн українського павільйону цього року розробила та втілила студія BelkaStrelka.