Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років

27.11.2021

27 листопада Україна та світ вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років.

У XX столітті Україна пережила три масових штучних голодомори, які мали катастрофічні наслідки.

Цьогоріч виповнюється 100 років від початку масового голоду на Поволжі, Північному Кавказі та на Півдні України. В Україні це був перший масовий голод, що став наслідком поразки Української революції 1917-1921 років.

Ця трагічна сторінка нашої історії довгий час лишалася поза достатньою увагою суспільства. Небачена посуха 1921-го та викачування продовольства в період запровадження продрозкладки та політики "червоного терору" виснажило запаси українців. Від голоду в 1921-23 роках померло понад 935 тисяч українців, майже половина з них діти до 14 років.

Голодомор 1933-1933 років спричинив загибель мільйонів людей на території України та Кубані, завдав непоправного удару по ментальності та культурі, перервав зв’язок поколінь. Найвразливішою категорією жертв Голодомору також стали діти. Згідно із дослідженнями українських демографів, у той час померло понад 1,5 мільйонів хлопчиків і дівчаток віком до 10 років.

Від початку масового голоду 1946-1947 виповнюється 75 років. Серед причин трагедії страшна посуха, повоєнна розруха, відсутність чоловічих рук для обробки землі й показове рішення радянської влади відправляти зерно країнам соціалістичного табору, які теж постраждали від посухи, щоб довести світу переваги комунізму. За оцінками фахівців, від голоду повоєнних років загинуло 700 тисяч українців, понад чверть померлих діти та підлітки.

Запаліть сьогодні, 27 листопада, о 16:00 свічки пам'яті у вікнах ваших осель та на пам'ятних місцях у ваших містах і селах і вшануйте мільйони вбитих голодом українців.

До Дня пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років пропонуємо подивитися два фільми, що створені за підтримки Держкіно: документальну трилогію "Хлібна гільйотина" Ігоря Кобріна та історичну драму режисерки Аґнєшки Голланд "Ціна правди"

Картина "Ціна правди" заснована на реальних подіях — подорожі до українських земель у часи Голодомору британського журналіста Гарета Джонса, який став першим, хто написав у закордонній пресі про трагедію українського народу.

1933 рік. Валлійський журналіст та радник британського прем'єр-міністра Гарет Джонс шукає наступну велику історію та приїжджає до Москви, щоб взяти інтерв'ю у Сталіна. Там він знайомиться з Адою Брукс, яка відкриває йому очі на "радянську утопію", і Гарет, попри смертельні погрози спецслужб СРСР, розпочинає власне розслідування. Крок за кроком він наближається до розкриття правди про найбільшу трагедію українського народу – Голодомор. Відкриття Джонса стали підґрунтям для написання алегоричного роману "Колгосп тварин" (1945) Джорджа Орвелла. Фільм "Ціна правди" створений у копродукції України, Польщі та Великої Британії за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Подивитись стрічку можна в онлайн-кінотеатрах Megogo та SweetTV.

Документальна стрічка режисера та сценариста Ігоря Кобріна "Хлібна гільйотина" була створена до 75-х роковин Голодомору. Фільм складається з трьох серій: "Цар Голод", "Великий перелом" та "Німий подзвін". Назва картини відображає винайдену Володимиром Леніним формулу терору голодом, яка дозволяла більшовикам тримати народи у повній покорі упродовж семи десятиліть. Саме ця формула призвела до трагічної соціальної і гуманітарної катастрофи української нації, наслідки якої не подолані ще й сьогодні.

Серіал має незвичну для документального фільму конструкцію. Кожна з трьох серій – це монолог: більшовика, який брав безпосередню участь у тих трагічних подіях, селянина, який став жертвою його діяльності і, нарешті, нашого сучасника, який дізнався про Голодомор більше ніж через пів століття. Фільм створений студією "Телеком" за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Подивитись стрічку можна на ютуб-каналі Держкіно