Україномовна версія публікації Ради Європи «Боротьба з мовою ворожнечі»

13.01.2023

20 травня 2022 року Комітетом Міністрів Ради Європи ухвалено рекомендацію CM/Rec(2022)16 Комітету Міністрів державам-членам щодо боротьби з мовою ворожнечі. Ухвалення зазначеного нормативно-правового акта, а також ряду інших актів Ради Європи, тривалий час блокувалось російською федерацією та стало можливим після виключення держави-агресора зі складу Ради Європи після 17 березня 2022 року.

Рекомендація має на меті допомогти державам-членам сформувати комплексний підхід до  боротьби з мовою ворожнечі та описує правові і неправові заходи для протидії не лише мові ворожнечі, але також її першопричинам. Документ, зокрема, містить:

- широке визначення мови ворожнечі, у якому виділено різні її рівні;
- чинники оцінювання ступеня тяжкості мови ворожнечі та настанови щодо розроблення відповідних і пропорційних заходів для цих різних рівнів мови ворожнечі;
- комплексний підхід до запобігання мові ворожнечі та боротьби з нею;
- настанови щодо усунення першопричин мови ворожнечі неправовими засобами, зокрема через підвищення обізнаності, освіту, навчання й використання контр- та альтернативної мови.

Рекомендація виходить з того, що мова ворожнечі є глибоко вкоріненим, складним, багатовимірним явищем і несе пряму загрозу демократії та правам людини. 

Дедалі частіше поширюючись в онлайн- та офлайн-середовищі, вона не тільки підриває основні права й фундаментальні свободи людей, але також принижує та маргіналізує осіб і групи, на які спрямована. Цей факт визнано Парламентом України і закріплено в новому Законі України «Про медіа», вимогами якого поширення суб’єктами у сфері аудіовізуальних,  друкованих та онлайн-медіа висловлювань, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи  жорстокість до окремих осіб чи їх груп за національною, расовою чи релігійною ознакою віднесено до категорії грубих порушень вимог законодавства, за які Національна рада має право застосовувати заходи реагування. 

Протягом 2022 року за ініціативи Національної ради Відділом заборони мови ворожнечі та співробітництва Департаменту боротьби з дискримінацією Генерального директорату Ради Європи з питань демократії та людської гідності забезпечено публікацію окремого  україномовного видання «Боротьба з мовою ворожнечі», що включає саму рекомендацію та пояснювальну записку до документу.

Оригінальний текст документа доступний за посиланням.

Україномовна версія публікації Ради Європи «Боротьба з мовою ворожнечі» доступна за цим посиланням