В Італії відбулося відкриття 80-го Венеційського міжнародного кінофестивалю
80-й Венеційський міжнародний кінофестиваль організовується La Biennale di Venezia та керується Альберто Барбера. Цьогоріч він відбудеться з 30 серпня по 9 вересня 2023 року. Фестиваль офіційно визнаний Міжнародною федерацією асоціацій виробників кіно (FIAPF).
Відкрила 80-й Венеційський кінофестиваль на сцені Sala Grande (Palazzo del Cinema on the Lido) актриса Катерина Муріно під час церемонії інавгурації. Вона також буде ведучою церемонії закриття в суботу, 9 вересня, коли будуть оголошені переможці Левів та інших офіційних премій.
Стрічка Едоардо Де Анджеліса «COMANDANTE» стала фільмом відкриттям 80-го Венеційського кінофестивалю. Це світова премʼєра, яка відбулася у Sala Grande at the Palazzo del Cinema. У фільмі грає П'єрфранческо Фавіно.
А режисерка Ліліана Кавані та актор Тоні Леунг Чжу-вай отримали Золотого Лева за досягнення (Lifetime Achievement). Таке рішення було прийнято Радою директорів Biennale за рекомендацією директора фестивалю Альберто Барбера.
Режисерка стала відомою у Венеції в 1965 році з фільмом «Philippe Pétain: Processo a Vichy». Також серед її кіноробіт: «Francesco d’Assisi» (Francis of Assisi, 1966), «Galileo» (1968), «I cannibali» (The Year of the Cannibals, 1970), «Il gioco di Ripley» (Ripley's Game, 2002) та «Clarisse» (2012).
Тоні Леунг Чжу-вай – актор, який мав головні ролі в трьох фільмах, що отримали Золотого Лева на Міжнародному кінофестивалі у Венеції: «A City of Sadness» (1989) режисера Хоу Сяо-хсіена, «Cyclo» (1995) режисера Тран Анх Хунга та «Lust, Caution» (2007) режисера Анга Лі.
Фестиваль вирізняється великою різноманітністю програм, які включають різні жанри, національності та режисерські підходи. Поза цим, подія включає спеціальні покази, ретроспективи відомих кінематографістів, майстер-класи, семінари тощо – все це спрямовано на підтримку та популяризацію всесвітнього кінематографа. Венеційський міжнародний кінофестиваль – значущий форум для обговорення актуальних тем та проблем в кінематографічній індустрії, а також для підтримки талановитих режисерів та акторів.
Цьогоріч Україну представлятимуть три стрічки. Фільм «Тіні забутих предків» (SHADOWS OF FORGOTTEN ANCESTORS) Сергія Параджанова (Україна) у категорії Venice Classics, «Перший день» Валерія Коршунова (Україна) у категорії Biennale College Cinema – VR та "НАЗАВЖДИ-НАЗАВЖДИ" (FOREVER FOREVER) Анни Бурячкової (Україна, Нідерланди) у категорії Orizzonti Extra.
Серед проєктів з Німеччини та Квакбеку, VPB Focus 2023, до лінійки проєктів включена стрічка «Поема про зорі» Дмитра Кашуби (Україна, Італія, Франція).
У офіційному відборі фестивалю представлять 82 нових художніх фільми:
- 23 кінороботи у розділі «Venezia 80» (конкурс)
- 19 у розділі «Поза конкурсом» (з них 6 документальних фільмів)
- 1 спеціальна подія
- 18 у розділі «Orizzonti»
- 9 у розділі «Orizzonti Extra»
- 9 у розділі «Venezia Classici» – Документальні фільми про кіно
- 3 у розділі «Biennale College» – Кіно
14 нових короткометражних фільмів:
- 1 у розділі «Поза конкурсом» – Короткометражні фільми
- 13 у розділі «Orizzonti» – Короткометражні фільми
2 нових телесеріали:
- у розділі «Поза конкурсом» – Серіали
Venice Classics:
- 19 відновлених художніх фільмів
- 1 відновлений короткометражний фільм
- 9 документальних фільмів про кіно
Venice Immersive:
- Відібрано 43 проєкти, з них 28 у конкурсі
- 9 проєктів у розділі «Best of Immersive – Поза конкурсом»
- 6 проєктів у розділі «Biennale College Cinema – VR»
- 24 країн у World Gallery
Нагадаємо, що на 79-му Венеційському фестивалі виступив з промовою Президент України Володимир Зеленський. Він закликав міжнародну кінематографічну спільноту не мовчати, не боятися, не відвертатися та не проходити повз, не бути байдужим до війни в Україні. На фестивалі відбулася світова премʼєра українського фільму Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург», створеного за підтримки Держкіно у конкурсній програмі «Горизонти». Також відбулася позаконкурсна прем’єра документального фільму американського режисера Євгена Афінєєвського про війну в Україні «Свобода у вогні: боротьба України за свободу». Пройшла дискусійна панель «Українська кіноіндустрія під час війни» та презентація українських мистецьких проєктів на різних стадіях виробництва.