В Українському національному павільйоні відбулася панельна дискусія: «Жанр “Байопік” як інструмент деколонізації історії та культури України за період радянської окупації»

16.05.2025

15 травня, у День вишиванки, на кіноринку Marché du Film – Festival de Cannes в Українському національному павільйоні пройшла панельна дискусія Biopics as Tools for Decolonizing History — жанр «Байопік» як інструмент деколонізації історії та культури України період радянської окупації.

Генеральний директор Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» Андрій Халпахчі відкрив захід та представив почесних гостей: Simone Baumann Managing Director,  German Films, Dennis RuhFilm and Media Industry Director, Leszek Andrzej WyszyńskiFilm and Television Producer (Poland), Francisco Bassignana Director, Krakovia Producciones, Rustam BabazadeScreenwriter and Director, Ali-Sattar Guliyev — Film Director and Producer.

У межах дискусії було презентовано документальну стрічку «Сентиментальна подорож до планети Параджанова», яку представив продюсер Пилип Іллєнко.

Документальний повнометражний фільм «Вірський. Танець свободи» презентувала очільниця копродукції та дистрибуції UPHub Катерина Гайдук.

Стрічка розповідає про легендарного хореографа, який прославився на весь світ своїми видовищними, найскладнішими у світі постановками народного естрадного танцю з ексклюзивними авторськими елементами.

«До кінця життя Павло Вірський залишався вірним своїм цінностям і принципам, попри тиск і гніт радянської влади. Ансамбль Вірського продовжує успішно мандрувати світом, відвідавши понад 70 країн, і несе важливі наративи свободи та незламності українського духу», — відзначила Катерина Гайдук, наголосивши на неоціненному внеску відомого балетмейстера в розвиток світового танцювального мистецтва.

Також було представлено тизер художнього повнометражного фільму «Вірський» режисера Зази Буадзе — глибоку і чуттєву історію, у центрі якої — життя митця на злеті його міжнародного успіху, що паралельно супроводжувався переслідуванням і тиском з боку радянської влади.

Перший тизер байопіку «Довженко» презентував копродюсер стрічки Андрій Ногін:

«Неможливо переоцінити внесок і значення легендарного кінематографіста, а також символічність екранізації цієї історії однією з найбільших і найстаріших кіностудій України — Одеською кіностудією, у якій метр починав свій творчий шлях 100 років тому», — зазначив Андрій Ногін.

Режисер, актор, продюсер і військовослужбовець Ахтем Сеітаблаєв розповів про шпигунську драму, над якою нині працює у партнерстві з ГУР МО та F Films, і подякував глядачам за підтримку України та Збройних Сил України.

Байопік-драму «Амосов. Оголене серце» представила Катерина Гайдук. Це історія про генія української та світової медицини, письменника, новатора, винахідника й талановитого вченого Миколу Амосова, який випередив час і здійснив прорив у кардіохірургії, врятувавши життя сотень тисяч людей.

Представлені фільми висвітлили досягнення, здобуті всупереч радянським утискам, і стали кінематографічним способом повернення культурної спадщини, водночас кидаючи виклик імперським наративам.

Андрій Халпахчі завершив захід словами вдячності гостям. Усі урочистості було скасовано у зв’язку з трагічною новиною про загибель українського кінематографіста Максима Неліпи.

Пам’ять полеглих героїв України вшанували хвилиною мовчання.

Організатори заходу: Державне агентство України з питань кіно, ГО «Укркінофест», UCH, UPHub.