Вийшли офіційний трейлер та постер документального фільму Корнія Грицюка "Євродонбас" про європейську історію Східної України

05.05.2022

Вийшли офіційний трейлер та постер створеного за підтримки Держкіно документального фільму Корнія Грицюка "Євродонбас" про європейську історію Східної України.

Понад 100 років тому Східна Україна була невіддільною частиною Європи. Маріуполь, Лисичанськ, Костянтинівка, Дружківка, Нью-Йорк: зараз назви цих міст кожного дня з'являються у сюжетах новин. Наприкінці ХІХ ст. ці міста та селища Донбасу заснували іноземці з Бельгії, Німеччини, Великої Британії та Франції. Посеред степу вони побудували заводи й металургійні комбінати, зробивши регіон одним із найрозвиненіших у Європі.

Саме завдяки європейським інвестиціям у промисловість та великій праці місцевих та заробітчан з інших частин України, Донбас вже на початку ХХ століття з "дикого поля" перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою. Пряме залізничне сполучення з Брюсселем, філіали французьких та німецьких банків, динамічні міста з сучасною на той час архітектурою, вихід на європейські ринки, економічне зростання, транснаціональні підприємства, серед яких, наприклад, відділення компанії Siemens, справжній космополітизм, високий рівень життя робітників та великі перспективи – таким був Донбас до приходу радянської влади.

Більшість даних про цей період історії Східної України було знищено совєтами. Пропаганда СРСР перетворила Донбас на найбільш міфологізовану радянську територію та фортецю "русского мира". Сьогодні росією фізично знищено та зруйновано майже все, чим жила Східна Україна.

Маріуполь

Майже сто років назад відбувались ті ж самі події. На українські землі після революції 1917 року прийшла радянська влада зі своїм "русским миром", іноземні інвестори, які активно розбудовували Схід України втекли, хто залишився, тих розстріляли, червона армія завоювала Україну і тоді європейські держави, які мали величезні проблеми через Першу світову війну, не вступилися за незалежну Україну. Так Україна стала частиною Радянського Союзу, так Донбас став радянським надбанням.

Продюсерка та співценаристка фільму Анна Паленчук

Команда стрічки "Євродонбас", що почала роботу над фільмом на початку 2021 року, зафільмувала унікальні пам’ятки, які залишили після себе європейці ще з XIX століття. Аби показати засекречену радянськими істориками європейську історію Донбасу, вони по крихтах збирали інформацію в архівах України, Бельгії та Англії.

Нью-Йорк

Зараз кадри фільму мають особливу цінність, адже на них збереглись пам’ятки європейської культури XIX століття, багато з яких знищено назавжди.

Я родом із Донбасу, але лише під час зйомок цього фільму я дізнався про безліч важливих історичних та архітектурних артефактів, що залишили по собі європейці. Цей фільм – спроба повернути дуже важливу частину історії Донбасу. Показати європейську ідентичність цього регіону.

Режисер та співавтор сценарію Корній Грицюк

Фільм вже завершено, але через початок російської агресії прокат стрічки в Україні наразі відстрочено. Команда фільму активно співпрацює з іноземними сейлз-агентами, щоб показати картину міжнародним глядачам.

Режисер – Корній Грицюк, оператор – Богдан Кінащук, автори сценарію – Корній Грицюк, Анна Паленчук. Продюсер – Анна Паленчук. Виробництво – 435 FILMS за підтримки Державного агентства України з питань кіно.