14-й Одеський міжнародний кінофестиваль: програма, головний приз та журі

10.08.2023

В межах 14-го Одеського міжнародного кінофестивалю відбудуться покази фільмів спеціальної програми «Зроблено в Одесі».

Глядачі зможуть переглянути стрічки з неї в Одесі в кінотеатрі MULTIPLEX в ТРЦ Gagarinn Plaza (вул. Генуезька, 5/2) впродовж 12-17 серпня 2023 року. До спеціальної програми увійшло 6 фільмів, створених в Одесі або командами з міста, зокрема:

  • «Край ріки», реж. Васил Барков, прод. Анна Дочева, Андрій Осіпов, Васил Барков (створено за підтримки Держкіно)

За сюжетом низка подій приводить болгарина Форі в дельту Дунаю. В українському місті Вилкове за випадкових трагічних обставин Форі опиняється під вартою. Але в цьому місті, населеному липованами, герой зустрічає справжнє кохання, а краса і духовна атмосфера «Української Венеції» дають йому відчуття, що саме таке місце він шукав усе своє життя.

  • «Крихка пам’ять», реж. Ігор Іванько, прод. Олександра Братищенко, Марія Пономарьова, Ігор Іванько, копрод. Петер Керекеш (створено за підтримки Держкіно)

Молодий кінооператор Ігор випадково знаходить пошкоджений фотоархів свого діда — відомого радянського та українського кінооператора Леоніда Бурлаки. Ігор має дізнатися, ким був й про що мріяв його дід, допоки хвороба Альцгеймера не відбере у Леоніда можливість впізнавати онука.

  • «Одеса уві сні», реж. Кирило Наумко. прод. Школа документалістики, телебачення та нових медіа ZeLIG

Боячись втратити зв'язок із рідним містом, Кирило знову відвідує Одесу. В розмовах з матір’ю та другом дитинства, одеситами Ольгою та Микитою, герой намагається з’ясувати, що для нього означає «дім». Яким було життя в Одесі всього за п’ять днів до початку повномасштабної війни? Адже щоб жити повсякденним життям, знаючи, що на вашу країну можуть напасти в будь-який час, потрібна велика мужність.

  • «Привоз», реж. Єва Нейман, прод. Геннадій Кофман, Ольга Бесхмельниціна (створено за підтримки Держкіно)

Фільм документує життя одного з найстаріших і найбільших базарів Європи. Пристрасті по обидва боки прилавків, сни вантажників, таємні мрії продавчинь риби; розмислами про світобудову і сенс життя ділиться базарна охорона й очільник барахолки.

  • «Три могили митця», реж. Арутюн Хачатрян, прод. Вардан Акопян, Офелія Товмасян, Олена Рiмко

Фільм розповідає про життя і творчу спадщину талановитого вірменського художника Вагана Ананяна, сповнене пригод. Народившись і вирісши в Єревані, але дедалі більше розчаровуючись у вірменській дійсності (землетрус, війна, розпад Радянського Союзу), Ваган переїжджає до Таллінна, а потім до Києва та Одеси, щоб працювати там. Після смерті останки Вагана були поховані в Таллінні, Одесі та Єревані. Його мистецька спадщина залишилася в різних країнах, далеко від його батьківщини.

  • «Цензорка», реж. Петер Керекеш, прод. Іван Остроховський, Єжи Конечни, Денис Іванов

Молода жінка Леся засуджена до ув'язнення в одній із виправних установ Одеси. Вона щойно народила первістка і потрапила у світ, населений лише жінками: ув'язненими, медсестрами та наглядачками, жінками різного віку, дружинами та вдовами, дочками, сестрами, вагітними та жінками з дітьми. Якби не колір уніформи, іноді важко було б сказати, хто є хто.

На жаль, 16 вересня 2022 року Тимофій Бойко, який працював постановником в художньому департаменті фільму «Цензорка», а також художником і декоратором на Одеській кіностудії, загинув під час важкого бою на Херсонщині. 24 лютого він пішов добровольцем на фронт і служив у складі 28-ої окремої механізованої бригади ім. Лицарів Зимового Походу.

«Серце й душа ОМКФ назавжди належать Одесі, тож для нас важливо, аби в рідному місті фестивалю також проводились заходи. Саме тому ми вирішили, що для Одеси цьогоріч має бути створено спеціальну програму. Вірю, що незабаром, після нашої Перемоги, ми обов’язково повернемось до Одеси з повною програмою. А зовсім скоро оголосимо ще більше новин про події, які цьогоріч тут відбуватимуться», — зазначила генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух.

Також відбудеться низка спеціальних показів. Зокрема, в блоці «Хроніки війни» представлено чотири документальні стрічки.

  • «Воїни», реж. Влад Левківський, 2023 (Україна)

День повномасштабного вторгнення змінив життя цих людей назавжди — звичайні громадяни стали справжніми захисниками своєї Батьківщини. Команда MEGOGO ORIGINALS записала всіх героїв за правилами документального жанру — це реальні люди та історії, що розповідаються без сценарію.

  • «Без права на дубль», реж. Андрій Мозговий, 2023 (Україна)

Документальний фільм «Без права на дубль» розповідає про групу творчих людей, яких згуртувала на себе героїня Наталя із позивним «Ангел». В минулому вона — режисерка-документалістка і кінопродюсерка, а нині — керівниця підрозділу аеророзвідки 112-тої окремої бригади територіальної оборони. У перший день повномасштабного вторгнення Наталія змінила свій фах і разом із сином пішла на фронт. За доволі короткий час вона зібрала власний підрозділ, до якого увійшли колишні оператори, звукорежисер, гафер…

  • «Міста та їхні герої», реж. Ольга Гібелінда, Андрій Литвиненко, 2023 (Україна)

«Міста та їх герої» — це збірка шести документальних історій людей, що змінили звичні життя заради спільної мети, і шести міст воєнної України. Фільми розповідають про феномен звичайного українського героїзму, коли люди в темні часи знаходять у собі сили робити добрі справи, допомагати іншим під бомбардуваннями, під час окупації, під час війни. Герої фільму – охоронець, телеведучий, актриса лялькового театру, мер маленького містечка, ресторатор, композитор не тільки знайшли в собі сили вижити, але й знайшли новий шлях у житті та допомогли тим, навколо них.

  • «Область Героїв», реж. Артур Лерман, 2023 (Україна) (створено за сприяння Держкіно)

«Область Героїв» — це перша масштабна кінореконструкція реальних героїчних історій простих українців, які особисто зіграли головні ролі у кіно. Глядач побачить відверту кіносповідь простих людей, які, ризикуючи всім, врятували тисячі життів в самому пеклі окупації: в Бучі, Ворзелі, Гостомелі, Ірпені та інших містах та селах.ʼ

Спеціальні покази фільмів блоку «Фестиваль Фестивалів». До нього увійшло три стрічки:

  • «ШТТЛ», реж. Аді Вальтер, 2022 (Україна, Франція) (створено за підтримки Держкіно)

Червень 1941 року. У єврейському штетлі на Львівщині повним ходом йдуть приготування до весілля сина м’ясника і доньки рабина. Інтрига цієї, здавалося б, звичайної події полягає в тому, що наречена Юна любить іншого і він, Мендель, планує її викрадення. У цей же самий час до штетла наближається нацистський ескадрон смерті.

Світова прем’єра стрічки відбулась у 2022 році на Лондонському кінофестивалі, а на Римському міжнародному кінофестивалі фільм здобув приз глядацьких симпатій.

  • «Хліб та Сіль», реж. Даміан Коцур, 2022 (Польща)

Фільм засновано на реальних подіях. В центрі сюжету — молодий піаніст Тимек, який навчається в Музичному університеті Фридерика Шопена у Варшаві. Він повертається на малу батьківщину у відпустку до родичів і друзів. Центральним місцем зустрічі стає нещодавно відкритий місцевий кебаб-бар. Тимек стає свідком зростання напруги між його друзями та працівниками бару арабського походження, що призводить до трагічних наслідків.

Прем'єра фільму відбулася в програмі «Горизонти» 79-го Венеціанського кінофестивалю, де стрічка отримала спеціальний приз журі.

  • «На Адаманті», реж. Ніколя Філібер, 2023 (Франція, Японія)

Документальний фільм розповідає про унікальну паризьку клініку — денний центр для людей із психічними розладами, розташований у пароплаві в центрі міста. Команда центру впевнена, що лікувати потрібно не симптоми, а особистість. Вони щодня надають пацієнтам підтримку і порятунок від самотності, адже середовище, ком’юніті й творчість відіграють важливу роль в одужанні. Примітно, що у фільмі не позначено, хто з героїв пацієнт, а хто лікар, тож глядач сам здогадується про ролі кожного.

Прем'єра стрічки відбулась на 73-му Берлінському кінофестивалі, де фільм отримав головну нагороду — «Золотого ведмедя».

Також у блоці спеціальних показів «Фестиваль Фестивалів» 14-го ОМКФ представлено фільм «Бачення метелика» Максима Наконечного. Стрічка спільного виробництва України, Чехії, Швеції та Хорватії стала «Найкращим українським повнометражним ігровим фільмом» 13-го ОМКФ, а тепер її зможуть побачити глядачі у Чернівцях.

Повнометражний дебют Максима Наконечного — це суворе і надто актуальне кіносвідчення про воїнів України та жінок, які борються за свою цілісність, свою свободу, своє майбутнє. Головна героїня картини — аеророзвідниця з позивним «Метелик», яка повертається з полону. Її чекають рідні, друзі, побратими та коханий. Але нове життя приносить і нові виклики.

Відбудуться спеціальні покази фільмів блоку «Так переможемо!». До нього увійшли чотири українські стрічки:

  • «Війна в моїй голові», реж. Олександр Авшаров, Сергій Касторних, 2022 (Україна) (створено за підтримки Держкіно)

Документальна драма розповідає про військового психолога Андрія, який повернувшись з фронту знайшов своє місце в суспільстві й тепер намагається допомогти соціалізуватись іншим. Для нього особисто війна теж не пройшла непомітно. Як і його пацієнти, Андрій приніс з собою в мирне життя ПТСР. В неочікувані миті цей синдром знову занурює його у жахливі спогади та веде у безодню. Прикладом став акт прилюдного самоспалення в центрі столиці одного з колишніх пацієнтів Андрія. Після цього випадку він не може повернутись до свого звичного образу життя і шукає новий шлях. Але, що б він не робив, всі дороги неодмінно ведуть до роботи з ветеранами.

  • «Гамлет Світла», реж. Віктор Булига, 2023 (Україна)

Головний герой фільму — український актор театру і кіно, виконавець ролі Гамлета, режисер і керівник дитячої студії та народного театру. У часи, коли темрява огорнула Україну, він сповна віддається своїй справі та бере участь у різноманітних культурно-мистецьких заходах, несучи світло людям. Одного разу обставини, що несподівано виникли через ворожі атаки, загрожують одному з його проєктів, на презентацію якого очікує велика кількість глядачів. Чи вдасться йому вчергове знайти Світло та вихід з ситуації й знову ствердно відповісти на питання «Бути чи не бути?».

  • «Драм», реж. Юліан Улибін, 2023 (Україна)

Документальна драма «Драм» запрошує у подорож через безпосередній досвід акторів Маріупольського драматичного театру. Через їхню боротьбу та перемоги глядачі стануть свідками незламного духу митців перед обличчям війни під час окупації. Фільм починається з прем'єри вистави, поставленої цими акторами на заході України. Ця вистава розповідає про досвід переживання окупації Маріуполя та руйнування театру.

  • «Civil Pitch 2.0. Кіно, що наближає перемогу», реж. Павло Дорогой, Леся Дяк, Галина Лавринець, Анастасія Тиха, 2023 (Україна)

«Civil Pitch 2.0. Кіно, що наближає перемогу» — це свіжі документальні відбитки реальності, в якій ми опинилися після 24 лютого 2022 року. Війна в Україні стала тотальною, а світ починає розуміти, що російська агресія загрожує не лише нашим територіям, а всій цивілізаційній світобудові, яку ми знаємо. Досвід цієї реальності болісний, непіднімний і неосяжний. Про нього так важко, але вкрай важливо говорити — і одне з одним, і зі світом.

Відбудуться спеціальні покази фільмів блоку «Українські зірки». До нього увійшли три українські стрічки, які, як «Памфір», вже встигли завоювати аудиторію міжнародних кінофестивалів, а також фільми, що вразять українських глядачів зірковим акторським складом: Віктор Жданов, Олексій Тритенко, Станіслав Боклан, Дмитро Суржиков та інші:

  • «Мирний-21», реж. Ахтем Сеітаблаєв, 2023 (Україна) (створено за підтримки Держкіно)

Події розгортаються влітку 2014 року у Луганську. Багато хто з українців тоді не усвідомлював сповна, що росія почала збройну агресію. Командрир луганського прикордонного загону Сергій Дейнеко прийняв рішення тримати оборону. Воєнна драма «Мирний-21» розповідає про спротив луганських прикордонників у перші дні війни. Для актора Павла Лі робота у цьому проєкті стала останньою у житті. Він загинув 6 березня в Ірпені.

  • «Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук, 2022 (Україна, Польща, Франція, Чилі, Люксембург) (створено за підтримки Держкіно)

Леонід повертається із заробітків в рідне буковинське село на зимові свята. Дружина вмовляє більше нікуди не їздити, та й син Назар не хоче відпускати батька. Хлопець обирає ризикований спосіб завадити від’їзду — намагається спалити документи. Через необачність підлітка спалахує пожежа. Леонід обіцяє компенсувати усі збитки. Грошей на це піде чимало, тож він згадує часи, коли більшість місцевих знала його не як добропорядного сім’янина Леоніда, а як Памфіра, якому немає рівних у контрабанді та незаконному перетині кордону.

  • «Присвячення Єві», реж. Сергій Сторожев, 2023 (Україна)

Провінційний журналіст приїжджає по інтерв’ю до відомого письменника і Нобелівського лауреата з приводу виходу його нового роману. Але їхня розмова, що нагадує шахову партію, поступово розкриває цілу низку таємниць, які пов’язують цих двох чоловіків з однією жінкою.

Також в межах 14-го ОМКФ відбудеться спеціальний показ фільму «Крик моєї крові: історія Gogol Bordello».

Документальний фільм про лідера знаменитого американського рок-гурту «Gogol Bordello» зняли Нейт Поммер та Ерік Вайнріб. Коли суверенітет та культурна ідентичність України перебувають під загрозою, панки з «Gogol Bordello» використовують свою музику як гасло. Через неопубліковані фото- та відеоархіви, які охоплюють два десятиліття, «Крик моєї крові: історія Gogol Bordello» описує епічну подорож Євгена Гудзя, фронтмена гурту і чудового оповідача.

Ром, народжений в Україні, емігрував з родиною до США після Чорнобильської катастрофи. Тепер, після років вигнання демонів через власну музику, він повертається додому, щоб зіткнутися з найбільшим з них. Це дикий панк-рок-документальний фільм, який буквально вибухає на екрані.

Нейт Поммер — режисер, монтажер і продюсер, який поєднує у своїх роботах експериментальний хаос із суворістю документального оповідання. Його короткометражні фільми, документальні фільми та музичні відео були представлені на фестивалях TIFF, Slamdance та на презентаціях New York City Ballet.

Ерік Вайнріб — номінант на премію «Еммі», режисер і продюсер документальних фільмів, чиї роботи були представлені на платформах HBO, Showtime, Netflix, Hulu. Вайнріб понад десять років співпрацював із лауреатом премії «Оскар» режисером-документалістом Майклом Муром.

Подивитися стрічку «Крик моєї крові: історія Gogol Bordello» можна буде 26 серпня в завершальний день 14-го Одеського міжнародного кінофестивалю.

Цьогоріч призи в конкурсних програмах 14-го Одеського міжнародного кінофестивалю вручаються в трьох категоріях. Зокрема, переможців визначатимуть в номінаціях «Найкращий український повнометражний ігровий фільм», «Найкращий український повнометражний документальний фільм» та «Найкращий європейський фільм».

Кожен з переможців отримає знамениту статуетку Золотого Дюка. Крім цього, найкращий ігровий повнометражний фільм отримає 50 тис. грн від офіційного партнера кінофестивалю — Ukrainian Producers Hub, а найкращий документальний фільм отримає 50 тис. грн від Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Також журі кінофестивалю зможе визначити ще одного призера серед документальних фільмів.

Association Talented U (Ukraine & United Kingdom) надасть 500 фунтів стерлінгів найкращому документальному фільму у сфері захисту прав людини. Переможця визначатиме журі національної конкурсної програми, яке буде оголошено незабаром.

До журі, яке оцінюватиме фільми Національної конкурсної програми, увійшли Марина Ер Горбач (Україна), Ерік Вайнріб (США), Теона Струґар Мітевська (Македонія) та Вацлав Маргоул (Чехія).

А фільми цьогорічної Міжнародної європейської конкурсної програми оцінюватиме Дмитро Сухолиткий-Собчук (Україна), Сімона Бауман (Німеччина) та Едвінас Пукшта (Литва).

Одеський міжнародний кінофестиваль проходитиме за підтримки Одеської міської радиЧернівецької міської радиЧернівецької обласної радиУкраїнського культурного фондуДержавного агентства України з питань кіно, Програми «Креативна Європа» та Європейського Союзу, Партнеру документальної секції Film Industry Office Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Офіційний спонсор: TM ARARAT. Офіційний платіжний партнер: Mastercard. Генеральний телевізійний партнер: ICTV-2. Офіційні партнери: UpHub та Культурно-мистецький центр ім. І. Миколайчука. Глянцевий партнер: Marie Claire. Культурний партнер: Jetsetter. Медіапартнер: MEGOGO. Офіційний готель: «Буковина». Інформаційні партнери: Радіо 10Чернівецька медійна платформа «Шпальта»Суспільне ЧернівціLiRoom.