14-й Одеський міжнародний кінофестиваль пройде 19-26 серпня і відбудеться на декількох локаціях

03.08.2023

Зокрема, покази конкурсних програм фестивалю та індустріальні заходи відбудуться у Чернівцях, у Культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука. Покази ретроспективних та спеціальних програм пройдуть в Одесі в кінотеатрі Multiplex.

Національний конкурс:

До Національної конкурсної програми 14-го Одеського міжнародного кінофестивалю увійшли 10 повнометражних фільмів. Зокрема, за нагороди змагатимуться ігрові та документальні стрічки.

Ігрові фільми:

  • «Валерія виходить заміж», реж. Мікаль Вінік, прод. Аелет Каіт, Амір Харель, Володимир Яценко, Анна Яценко

Валерія, молода дівчина, приїжджає з України до Ізраїлю, щоб зустрітися зі своїм майбутнім чоловіком, бо вони мають одружитися за домовленістю в Інтернеті. В аеропорту Валерію зустрічає її сестра Христина зі своїм чоловіком, яка вже деякий час живе в Ізраїлі, і вийшла заміж так само за домовленістю. Христина задоволена своїм життям і хоче того ж для своєї сестри. Але протягом дня у Валерії з’являються сумніви.

  • «Мій карпатський дідусь», реж. Заза Буадзе, прод. Андрій Суярко, Алла Овсяннікова, Олександр Коваленко, Володимир Філіппов, копрод. Ольга Козаревська, Мілош Шмідтмайєр, Сергіу Паскару (створено за підтримки Держкіно)

Молодий італієць Мікеле, який має українські коріння, вирушає до далекого селища в Карпатах, щоб розпорошити прах своєї матері. Тут живе його дід Михайло, колишній клоун на ім'я «Буба». Співіснування Михайла і Мікеле супроводжується серією карколомних подій, які перетворюють серйозні речі на трагікомедію і назавжди об'єднують колись роз'єднані долі дідуся та онука.

  • «Сашенька», реж. Олександр Жовна, прод. Олександр Жовна, Євген Сівков (створено за підтримки Держкіно)

Шокуюче вбивство, що потрясло радянське суспільство сімдесятих. Вночі у своїй постелі хтось розстрілює з мисливської рушниці немолоде подружжя, лишаючи сиротою їх двадцятилітнього сина, прикутого до інвалідного візка. В ході слідства спливає таємнича історія життя, на перший погляд, звичайної радянської родини. Проте, лише на перший погляд. Історія, яка постане далі стане по-справжньому приголомшливою.

  • «Ти мене любиш?», реж. Тоня Ноябрьова, прод. Анастасія Буковська, Данило Каптюх, Микита Буковський (створено за підтримки Держкіно)

За рік до розпаду Радянського Союзу. Сімнадцятирічна Кіра зустрічається з важливими змінами у своєму житті, саме в той час, коли Україна звільняється від радянського впливу. Разом вони шукають свою ідентичність і досліджують нові, властиві кожному підлітку речі — бунтарські, смішні, небезпечні….

Документальні фільми:

  • «Звідки куди», реж. Мачек Хамела, прод. Пьотр Ґравендер, Мачек Хамела, копрод. Жан-Марі Жиґон, Анна Паленчук (створено за підтримки Держкіно)

«Звідки куди» — це правдиве та близьке спостереження за евакуацією українців, які вирішують залишити свої домівки, щоб врятувати життя. Їм допомагає польський волонтер Мачек Хамела. Його евакуаційний автомобіль долає десятки тисяч кілометрів аби відвезти біженців до Польщі, якомога далі від війни. Мачек проїжджає повз покинуті будинки, заміновані поля та численні військові блокпости, фільмує документальну стрічку за кермом автомобіля та пропонує глядачеві місце у машині.

  • «Деміург», реж. Ольга Семак, прод. Олена Семак (створено за підтримки Держкіно)

Трагікомедія про сільський аматорський театр на Волині. В пошуках подолання особистої кризи відомий столичний актор Петро повертається в рідне село, аби разом зі своїми односельцями створити театр, і в такий спосіб довести самому собі, на що він ще здатен.

  • «День Незалежності», реж. Володимир Тихий, прод. Ігор Савиченĸо, Володимир Тихий, Андрій Котляр, копрод. Каміль Рутĸовсьĸий

Події фільму відбуваються в один день: 24 серпня 2022 роĸу, ĸоли Уĸраїна святĸує 31-шу річницю відновлення незалежності. Фільм поєднує місця та людей, яĸі найĸраще передають дух воєнного часу в ĸраїні. Це відносно безпечні міста Київ та Львів, міста під щоденними раĸетними обстрілами Харĸів та Миĸолаїв, оĸоп на лінії фронту в Донецьĸій області та пляжі Одеси. Фільм представляє один день з життя: пляжного поліцейсьĸого патруля, жінĸи-війсьĸовослужбовця, солдата швидĸого штурмового підрозділу, солдата мінометного підрозділу, працівниці пабу, художниці та ĸолишнього депутата парламенту.

  • «Крихка пам’ять», реж. Ігор Іванько, прод. Олександра Братищенко, Марія Пономарьова, Ігор Іванько, копрод. Петер Керекеш (створено за підтримки Держкіно)

Молодий кінооператор Ігор випадково знаходить пошкоджений фотоархів свого діда — відомого радянського та українського кінооператора Леоніда Бурлаки. Ігор має дізнатися, ким був й про що мріяв його дід, допоки хвороба Альцгеймера не відбере у Леоніда можливість впізнавати онука.

  • «Ми не згаснемо», реж. Аліса Коваленко, прод. Яна Калмикова, Валерій Калмиков, Олексій Кобєлєв, Стефан Сиоан, Катажина Кучинська, Томаш Моравський (створено за підтримки Держкіно)

Донбас, 2019 рік. Вдалині досі відлунює гуркіт попереднього російського вторгнення, а в повітрі вже відчувається наближення нового. На цьому позірно бляклому воєнному тлі п’ятеро підлітків вперше серйозно задумуються про власне майбутнє. Їхні енергія, ентузіазм і надія дають їм змогу попри всі обставини прожити останні золоті миті дитинства на повну силу. Вони мріють втекти не лише від війни, але й від нудьги маленького містечка. Тоді несподівано їм трапляється нагода вирушити в довгу подорож до самісінького Непалу. Чи збудеться їхня мрія підкорити світ?

  • «Правило двох стін», реж. Девід Гутник, прод. Ольга Бесхмельниціна, Сем Бісбі, Стейсі Райс

«Правило двох стін» — це інтимний погляд на війну в Україні очима українських митців, які залишаються у своїй країні, щоб творити мистецтво як зухвалий акт перед обличчям агресії. Фільм представляє вторгнення в Україну як війну пам’яті, ідентичності та правди. Використовуючи живу музику, живопис, вуличне мистецтво та сам акт створення фільму, він має на меті висвітлити психологічні кризи: як піти до ресторану чи бару серед майже постійного звучання повітряної тривоги та ракетних ударів; як реагувати та чинити опір, дотримуючись ритмів щоденного життя.

Переможці Національного конкурсу визначаються в таких номінаціях:

«Найкращий український повнометражний ігровий фільм» та «Найкращий український повнометражний документальний фільм».

Міжнародна конкурсна програма:

До Міжнародної європейської конкурсної програми увійшли 7 повнометражних фільмів. Зокрема, за нагороди змагатимуться стрічки з таких країн, як Франція, Україна, Швеція, Норвегія, Ізраїль, Німеччина, Латвія, Румунія, Польща, Італія.

У Міжнародній європейській конкурсній програмі представлені:

  • «Батьківщина», реж. Олександр Міхалкович, Ганна Бадзяка, прод. Маріо Адамсон, Ешлі Дж. Сміт, Аніта Норфолк, Олександр Міхалкович (Швеція, Україна, Норвегія)

У 2020 році військова практика Білорусі насильницьких знущань, тортур і вбивств призовників, яку застосовували як засіб контролю, призводить до спалаху невдоволення серед населення.

  • «Валерія виходить заміж», реж. Мікаль Вінік, прод. Аелет Каіт, Амір Харель, Володимир Яценко, Анна Яценко (Ізраїль, Україна)

Валерія, молода дівчина, приїжджає з України до Ізраїлю, щоб зустрітися зі своїм майбутнім чоловіком, бо вони мають одружитися за домовленістю в Інтернеті. В аеропорту Валерію зустрічає її сестра Христина зі своїм чоловіком, яка вже деякий час живе в Ізраїлі й вийшла заміж так само за домовленістю. Христина задоволена своїм життям і хоче того ж для своєї сестри. Але протягом дня у Валерії з’являються сумніви.

  • «Дивертисмент», реж. Марі-Кастіль Менсьон-Шаар, прод. Марк-Бенуа Креансьє та Олів'є Ґастінель (Франція)

Класична симфонічна музика — це все для 17-річної Захії Зіуані та її сестри-близнючки Феттуми. Але через своє походження вони змушені виборювати свої мрії у 1995 році — стати диригенткою оркестру та віолончелісткою. Рішучість, пристрасть та сміливість приводять сестер до рішення створити власний оркестр «Divertimento».

  • «Правило двох стін», реж. Девід Гутник, прод. Ольга Бесхмельниціна, Сем Бісбі, Стейсі Райс (Україна, США)

«Правило двох стін» — це інтимний погляд на війну в Україні очима українських митців, які залишаються у своїй країні, щоб творити мистецтво як зухвалий акт перед обличчям агресії. Фільм представляє вторгнення в Україну як війну пам’яті, ідентичності та правди. Використовуючи живу музику, живопис, вуличне мистецтво та сам акт створення фільму, він має на меті висвітлити психологічні кризи: як піти до ресторану чи бару серед майже постійного звучання повітряної тривоги та ракетних ударів; як реагувати та чинити опір, дотримуючись ритмів щоденного життя.

  • «Сестри», реж. Лінда Олте, прод. Матис Кажа (Латвія, Італія)

Анастасія та Діана — дві сестри, які живуть у латвійському дитячому будинку. Вони дізнаються, що їх хоче прийняти за дочку американська родина. І якщо Діана не може дочекатися переїзду до Штатів, то Анастасія не в захваті від ідеї покинути рідний дім. Коли в їхнє життя повертається біологічна мати Алла, Анастасія робить усе, щоб налагодити з нею стосунки, але в Алли інші плани.

  • «Ссавці», реж. Себастьян Михайлеску, прод. Діана Парою, Ада Соломон, Ева Пущинська, Ніна Фрезе (Румунія, Польща, Німеччина)

Людина на межі втрати контролю відкриває світ дивних ритуалів і тривожних спільнот, аж поки межі між реальним і сюрреалістичним починають стиратися.

  • «Полум'яне небо», реж. Крістіан Петцольд, прод. Флоріан Кернер фон Густорф, Міхаель Вебер, Антон Кайзер (Німеччина)

Невеликий будинок для відпочинку на березі Балтійського моря. Дні спекотні, дощу не було тижнями. Збираються четверо молодих людей — старі й нові друзі. Коли висохлі ліси навколо них починають спалахувати, накаляються й емоції між ними. Щастя, хіть і любов поєднуються з ревнощами, образами та напругою. А ліси тим часом горять. І незабаром полум’я дістанеться компанії друзів.

Переможці Міжнародної європейської конкурсної програми визначаються в номінації «Найкращий європейський повнометражний фільм». А оцінювати конкурсні фільми буде Міжнародне журі, склад якого буде оголошено незабаром.

Фільмом-відкриттям 14-го Одеського міжнародного фестивалю стане українська стрічка «Довбуш» режисера Олеся Саніна (створено за підтримки Держкіно).

Цьогоріч ОМКФ розпочнеться з показу пригодницько-історичного екшена про Олексу Довбуша. Сюжет фільму розгортається у Карпатах 18 століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів, брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, другий — справедливості. Гуцули починають повстання, яке очолює Олекса. Шляхта робить усе можливе, аби знищити Довбуша. Але він їх перехитрив. І розрослася легенда про карпатського лицаря. Легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Про силу і любов Олекси Довбуша, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть.

Сценаристами стрічки виступили Пол Волянський, Олесь Санін, Василь Портяк та Максим Черниш. Оператор фільму — Сергій Михальчук. Продюсерами виступили Максим Асадчий, Олесь Санін та Данило Білак. Виробництво фільму — кінокомпанія Pronto Film за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Ролі у фільмі виконали: Сергій Стрельников, Олег Шульга, Олексій Гнатковський, Дар’я Плахтій, Матеуш Косьцюкевіч, Агата Бузек, Петро Жирун, Павло Жирун, Дмитро Вівчарюк, Роман Ясіновський, Ростислав Держипільський, Олександр Мавріц.

«Війна забрала у кожного з нас частину серця, забрала радість, а принесла невимовний сум і біль втрат. Але ми вистояли, йдемо попри все до перемоги, і кінофестиваль, сподіваюся, стане ознакою нашої сили духу, відродженням нового життя в незламному українському суспільстві, — впевнений Олесь Санін. — Кінематографісти вважають свої фільми дітьми. І дуже важливо, щоб стрічку вперше побачив світ серед тих, хто його полюбить і оцінить. Ми переконані, що ОМКФ в Чернівцях — саме те місце, яке відкриє дорогу нашому фільму «Довбуш», який ми так непросто, але натхненно створювали та прем'єри якого так довго чекали».

Олесь Санін — відомий український кінорежисер, актор, оператор, продюсер та сценарист. В його режисерському доробку є як документальні, так і ігрові стрічки. Найбільше Олесь Санін відомий за фільмами «Мамай» та «Поводир», який у 2015 році був обраний представляти Україну у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» на здобуття премії «Оскар». Світова прем’єра «Поводиря» відбулась на ОМКФ у 2014 році.

«Ми розпочали зйомки фільму 19 серпня 2018 року. І зараз, рівно через п’ять років, ми вперше показуємо фільм українському глядачу. Фільм пройшов через важкі випробування і дійшов нарешті до кінозалу. Це справжнє свято для мене як для продюсера», — коментує Максим Асадчий.

«Попередні роки Одеський міжнародний кінофестиваль зазвичай відкривали закордонні стрічки. Зараз ми бачимо, що українське кіно піднялось на дуже високий рівень по своїй якості, сенсам та ідеям. Тож ми дуже раді, що цьогоріч ОМКФ відкриє український фільм, історично-пригодницький екшн Олеся Саніна «Довбуш», на який ми всі так чекали. І саме глядачі ОМКФ стануть першими, хто матиме змогу зануритись у світ найвідомішого з опришківських ватажків у Карпатах Олекси Довбуша», – зазначила Анна Мачух, генеральна директорка ОМКФ.

Показ фільму відбудеться 19 серпня — у день відкриття 14-го ОМКФ.

Фільмом-закриттям ОМКФ стане стрічка австрійської режисерки Джессіки Гауснер «Клуб Зеро», міжнародна прем'єра якої відбулась в основному конкурсі 76-го Каннського кінофестивалю.

Головну роль у фільмі спільного виробництва Австрії, Великобританії, Німеччини, Франції, Данії та Катару зіграла Міа Васіковська. Її героїня — вчителька приватної школи, міс Новак. Вона впевнена, що споживання меншої кількості їжі — це шлях до здорового життя, і вчить цій філософії своїх учнів. Під впливом міс Новак в школі виникає закритий «Клуб Зеро», який сповідує концепцію відмови від їжі.

Джессіка Гауснер відома глядачам своєю попередньою роботою «Малюк Джо», за яку акторка Емілі Бічем отримала нагороду за найкращу жіночу роль на Каннському кінофестивалі у 2019 році.

Новий фільм Гауснер «Клуб Зеро» можна буде побачити в день закриття 14-го Одеського міжнародного кінофестивалю, 26 серпня.

Одеський міжнародний кінофестиваль проходитиме за підтримки Одеської міської ради, Чернівецької міської ради, Чернівецької обласної ради, Українського культурного фонду, Державного агентства України з питань кіно, Програми «Креативна Європа» та Європейського Союзу, Партнеру документальної секції Film Industry Office Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Офіційний спонсор: TM ARARAT. Офіційний платіжний партнер: Mastercard. Генеральний телевізійний партнер: ICTV-2. Офіційні партнери: UpHub та Культурно-мистецький центр ім. І. Миколайчука. Глянцевий партнер: Marie Claire. Культурний партнер: Jetsetter. Медіапартнер: MEGOGO. Офіційний готель: «Буковина». Інформаційні партнери: Радіо 10, Чернівецька медійна платформа «Шпальта», Суспільне Чернівці, LiRoom.