21 жовтня розпочинає роботу 5-й ювілейний кінофестиваль "Київський тиждень критики"

19.10.2021

21 жовтня розпочинає свою роботу 5-й ювілейний кінофестиваль "Київський тиждень критики", який відбудеться за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Програму головного фестивалю арт-кіно столичної осені склали професійні кінокритики та кінокритикині, які також проводитимуть обговорення фільмів після сеансів. Традиційно фестиваль розпочнеться церемонією нагородження переможців Національної премії кінокритиків "Кіноколо", заснованої в межах фестивалю в 2018 році.

До програми фестивалю "Київський тиждень критики", яка складається з трьох традиційних секцій та охоплює 16 картин, входять фільми-учасники головних світових кінофестивалів цього року та стрічки, що мають значний вплив на історію кінематографа або присвячені визначним діячам кіномистецтва. 

До Міжнародної програми увійшли чотири фестивальні хіти Берлінале, Каннського кінофестивалю, міжнародних кінофестивалів у Торонто та Сан-Себастьяні. Серед них – дві стрічки з основної програми Каннського кінофестивалю ("Червона ракета" від американського режисера незалежних фільмів Шона Бейкера та "Кермуй моїм авто" японського режисера та сценариста Рюсуке Хамаґуті) та "Вуховертка" Люсіль Гадзігаліловіч за участі Алекса Лотера. Фільм побачив світ на Міжнародному кінофестивалі в Торонто-2021 (програма "Платформа"), а в Сан-Себастьяні отримав Спеціальний приз журі. Відкриє Київський тиждень критики драма "Маленька мама" режисерки Селін Сьямми, відомої за фільмом "Портрет дівчини у вогні". Світова прем’єра "Маленької мами" відбулася в межах основного конкурсу цьогорічного Берлінале, а на Міжнародному кінофестивалі в Сан-Себастьяні робота здобула Приз глядацьких симпатій.

Ретроспективна програма "Нуль за поведінку" містить шість фільмів про бунт на різних рівнях: режисерську версію культового "Донні Дарко" Річарда Келлі, найвідоміший фільм за участі легендарного Джеймса Діна  "Бунтівник без причини" Ніколаса Рея, "Яскравий літній день" одного з лідерів тайванської "нової хвилі" Едварда Янга, знакову для покоління контркультури кримінальну драму "Якщо..." Ліндсея Андерсона, відзначений "Золотим левом" Венеційського кінофестивалю "Без даху, поза законом" Аньєс Варда та австралійську екзистенційну кінопритчу "Пікнік біля навислої скелі" Пітера Уїра

Країна-учасниця цьогорічного "Фокусу" на "Київському тижні критики" – Канада. Під час фестивалю пройде онлайн-дискусія "Сучасна ідентичність канадського та українського кіно" за участі кінокритиків Канади та України, а в програмі "Фокус: Україна – Канада" відбудуться шість столичних прем’єр сучасних хітів українського та канадського кіно. Куратори фестивалю обрали для програми три фільми, які найкраще дають уявлення про стан канадського кінематографу: "Чорний потік" Ніколь Дорсі, "НАДЯ, БАТЕРФЛЯЙ" Паскаля Планте та "Юний детектив" Евана Моргана. А команда членів Асоціації кінокритиків Торонто обрала три українські картини, що відображають вітчизняний кінопроцес, із його жанровими та авторськими пошуками. Національну частину програми представлятимуть три стрічки, створені за підтримки Держкіно: стрічка "СТОП-ЗЕМЛЯ" Катерини Горностай, кримінальна драма "Носоріг" Олега Сенцова та музична драма "Королі репу" Мирослава Латика

"СТОП-ЗЕМЛЯ" — чуттєва автобіографічна історія про дослідження себе. Світова прем’єра стрічки відбулася на 71-му Берлінському кінофестивалі, де картина отримала нагороду "Кришталевий ведмідь" від юнацького журі конкурсної програми Generation 14plus як Найкращий повнометражний фільм. Також цьогоріч стрічка стала тріумфатором 12-го Одеського міжнародного кінофестивалю та отримала Гран-прі "Золотий Дюк" та нагороди за Найкращий повнометражний фільм та Найкращий акторський склад.

Історія стрічки "Носоріг" заснована на реальних подіях 90-х в Україні. Головний герой на прізвисько Носоріг потрапляє до кримінального світу і починає свій кривавий шлях, який приведе його зовсім не туди, куди він очікував. Прем'єра стрічки відбулася на 78-му Венеційському міжнародному кінофестивалі.

У фільмі "Королі репу" сімнадцятирічний випускник сільської школи, – хлопець на прізвисько Казан, – понад усе мріє стати відомим репером та підкорити серце Свєти. Заради своїх мрій він готовий ризикнути, але обставини спрямовують його життя в іншому напрямку. Фільм був представлений в Національній конкурсній програмі 12-го Одеського міжнародного кінофестивалю.

Разом із фантастичною драмою Дмитра Томашпольського "Сторонній" саме ці три фільми є лідерами за кількістю номінацій на Національну премію кінокритиків "Кіноколо" та змагатимуться за отримання премії в номінації "Найкращий повнометражний ігровий фільм". Також серед претендентів на отримання премії "Кіноколо" — створені за підтримки Держкіно фільми:

  • "Цей дощ ніколи не скінчиться" Аліни Горлової та "Земля Івана" Андрія Лисецького (номінація "Найкращий документальний фільм ");
  • "Папині кросівки" Ольги Журби (номінація "Найкращий короткометражний ігровий фільм")
  • "Глибока вода" Анни Дудко, "Непотрібні речі" Дмитра Лісенбарта та "Тигр блукає поруч" Анастасії Фалілеєвої (номінація "Найкращий анімаційний фільм").

Вдруге в межах "Київського тижня критики" відбудеться також індустрійна подія — показ фільмів програми "Перший погляд", до якої увійшли студентські фільми, що будуть представлені провідним українським продюсерам, відбірникам кінофестивалів та кінокритикам під час фестивалю. Журі продюсерів обере фільм-переможець, режисер якого отримає приз сертифікат на отримання послуг зі звукових робіт у майбутній стрічці на суму 1000 доларів від CINEMA SOUND PRODUCTION. 

П'ятий кінофестиваль "Київський тиждень критики" пройде з 21 до 27 жовтня в столичному кінотеатрі "Жовтень".  Організатор – компанія "Артхаус Трафік" за підтримки Державного агентства України з питань кіно.