Дві стрічки, створені за підтримки Держкіно, будуть змагатись за нагороду найпрестижнішого світового фестивалю документального кіно IDFA в Амстердамі
До конкурсної програми First Appearance найпрестижнішого світового фестивалю документального кіно IDFA в Амстердамі увійшли два фільми, створені за підтримки Держкіно: нова стрічка Аліни Горлової "Цей дощ ніколи не скінчиться / This Rain Will Never Stop" (робоча назва - "Поміж війн / Андрій Сулейман") та фільм режисерів Адріана Пірву та Олени Максьом "Не все буде добре / Everything Will Not be Fine / Totul nu va fi bine". Загалом до конкурсних програм фестивалю цього року відібрано 258 фільмів із 72 країн світу. До конкурсної програми First Appearance відібрано 12 стрічок і 2 з них – роботи українських режисерок. Поза конкурсом на IDFA 2020 покажуть також ще одну створену за підтримки Держкіно стрічку – фільм Ірини Цілик "Земля блакитна, ніби апельсин / The Earth is Blue as an Orange".
"Цей дощ ніколи не скінчиться" Аліни Горлової раніше був відомий під назвою "Поміж війн" ("Андрій Сулейман"). Стрічка запрошує глядача доєднатися до потужної й візуально вражаючої подорожі 20-річного Андрія Сулеймана та його родини у нескінченному циклі війн. Андрій Сулейман разом із батьком переїхав із Сирії, але стикається із черговим військовим конфліктом уже в Україні, де він є волонтером Червоного Хреста. Після смерті батька Андрій вирішує поховати його тіло в Сирії.
Фільм є копродукцією України, Латвії, Німеччини й Катару, був профінансований Державним агентством України з питань кіно, Латвійським кіноцентром, фондами IDFA Bertha Fund та Doha Film Institute. Режисеркою картини є Аліна Горлова, сценарій – Аліна Горлова та Максим Наконечний, продюсер – Максим Наконечний (TABOR Production). На IDFA 2020 відбудеться світова прем’єра стрічки, прем’єра фільму в Україні запланована на 2021 рік.
Українсько-румунська документальна стрічка Адріана Пірву та Олени Максьом "Не все буде добре" (робоча назва "Народжені квітнем / Our special birthday") – це драма про чорнобильське покоління, яке намагається осмислити своє місце в сучасному світі. 25-го квітня 1986 року молода румунська дівчина відправилась в Україну на екскурсію. Вона була на 6-му місяці вагітності. Наступного дня вибухнув 4-й реактор найбільшої в Європі атомної електростанції, викидаючи в небо хмари радіоактивного пилу. У кінці липня повністю сліпим народився Адріан Пірву, син цієї молодої румунки, яка подорожувала Україною і дізналася про Чорнобиль тільки після повернення додому. Лише в результаті фантастичної материнської жертовності й зусиль лікарів дитині частково повернули зір.
Режисерами та співавторами сценарію стрічки стали Адріан Пірву (Румунія) та Олена Максьом (Україна), продюсери Олена Єршова (Україна) та Адріана Соломон (Румунія). Виробництво TATO FILM (Україна), Hi Film (Румунія), Мікрофільмом (Румунія) за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Румунського центру кінематографії, MEDIA-Creative Europe, Румунського телебачення (TVR). Українська прем'єра картини відбулась у Національній конкурсній програмі повного метру 11-го ОМКФ.
У позаконкурсній програмі Best of fests цьогорічного фестивалю документального кіно IDFA представлений ще один український фільм, створений за підтримки Держкіно: стрічка Ірини Цілик "Земля блакитна, ніби апельсин / The Earth is Blue as an Orange", яка здобула нагороду за найкращу режисуру в категорії світової документалістики на американському фестивалі Sundance Festival. В українському прокаті стрічка з'явиться вже 26 листопада цього року.
Амстердамський фестиваль документального кіно IDFA відбудеться з 19 листопада до 6 грудня включно в онлайн- та офлайн-форматах.