ПІДСУМКИ УЧАСТІ УКРАЇНИ В 47-МУ МІЖНАРОДНОМУ КІНОФЕСТИВАЛІ У ТОРОНТО

19.09.2022

З 8 по 18 вересня Україна представляла свій стенд на Міжнародному кінофестивалі у Торонто. Цього року в рамках TIFF було проведено низку заходів, направлених на просування України на міжнародному кіноринку та налагодження співпраці з іноземними партнерами. На стенді були представлені каталоги Ukrainian Film Industry Guide та Ukrainian Films Catalogue.

Національний стенд працював під гаслом #StandWithUkraine, а однією із основних місій  команд стенду було привернення уваги до війни в Україні та наслідків російської агресії. Серед відвідувачів стенду були представники міжнародних національних фондів та державних інституцій, дистриб’ютори, сейлз агенти, продюсери, фестивальні відбірники, а також керівництво кіноринку та кінофестивалю TIFF.

Цього року завдяки партнерським домовленостям Державного агентства України з питань кіно та керівництва Міжнародного кіноринку TIFF український стенд перебував поряд з передовими кінематографічними країнами: Polish Film Institute, Arab Cinema, Spain (ICEX Spain / ICAA Spain), Canada (Telefilm & Ontario Creates), Italy (Cinecitta SpA). 

Основними подіями, що представляли Україну на кінофорумі, стали:

  • Північно-американська прем’єра повнометражного художнього фільму «Люксембург, Люксембург» Антоніо Лукіча, продюсери Анна Яценко та Володимир Яценко. Стрічка брала участь у програмі “Сучасне світове кіно” (Contemporary World Cinema).
  • Північно-американська прем’єра короткометражного документального фільму «Літургія протитанкових перешкод» Дмитра Сухолиткого-Собчука в рамках офіційної програми Short Cuts. Фільм профінансувало одне з найпопулярніших світових видань New Yorker. Короткометражна документальна стрічка розповідає про українців, які тимчасово змінили професію та хочуть бути корисними Україні під час війни з росією.

Фільм несе важливі повідомлення до різної аудиторії, в різні кутки світу  нагадування про те, до чого ніколи не звикнемо і ніколи не забудемо. Якщо говорити про постійний інформаційний простір, у який потрапляють сюжети про війну в Україні, то мені здається, що іноземний глядач, будучи ситим і в безпеці, може просто відвертатися, забуваючи, що війна тут триває і зараз. Що дуже багато людей перебуває на окупованих територіях, дуже багато полонених, відкрите питання з хлопцями та дівчатами з «Азовсталі», і про це треба нагадувати.

Режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук

  • Спеціальною подією на фестивалі став показ стрічки «Свобода у вогні: Боротьба України за свободу», знятої Євгеном Афінеєвським за сприяння платформи Netflix. Документальний фільм створений на основі особистих історій звичайних українців, військовослужбовців, лікарів, журналістів та волонтерів. Режисер зосереджує увагу на розповідях мільйонів людей, життя яких кардинально змінилося за вісім років війни. Також дається відповідь на запитання, як агресивна програма російського диктатора залишалась непоміченою для світу протягом багатьох років, що призвело до відкритої агресії. Режисер зазначив, що творці «намагалися охопити всі ці питання та поділитися найповнішим поглядом очима людей на місцях».

Також в рамках TIFF відбулись покази фільму "Валерія виходить заміж" спільного виробництва Ізраїлю та України. Співпродюсери цієї стрічки ізраїльської режисерки Міхал Вінік — Анна Яценко і Володимир Яценко з ForeFilms.

13 вересня в рамках Кіноринку Міжнародного кінофестивалю у Торонто було проведено спеціальну подію в рамках Industry Conference – дискусію «Вплив війни в Україні на міжнародну кіноіндустрію».

Гостями дискусії стали керівництво TIFF, канадські, українські та міжнародні фільммейкери.

Модератором дискусії став продюсер та засновник F Films Андрій Фесяк, який акцентував, що «коли російські військові розпочали своє повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого, мало хто на Заході очікував, що Україна протримається довше кількох днів; але після 7 місяців війни ми все ще воюємо, міцніємо і сильно б’ємо росіян. Весь український народ долучився до війни, щоб допомогти нашим військам перемогти у цій війні. Люди в кіноіндустрії нічим не відрізняються. Багато наших колег або воюють на передовій – деякі, на жаль, загинули – або воюють за допомогою засобів, які ми знаємо найкраще, як-от кіно. Насправді українська культура – ​​це одна з перших речей, що росіяни намагаються знищити в окупованих ними містах в Україні. Спалення книжок, руйнування театрів і заборона українського кіно і телебачення є однією з головних дій окупантів».

Ігор Савиченко, продюсер Directory Films, розповів аудиторії про важливість залучення українських авторів (сценаристів, режисерів, художників і креативних продюсерів) до виробництва фільмів і серіалів, які створюються іноземними продакшнами, наголосивши, що «з початку повномасштабної війни рф проти України вже почали виходити документальні фільми про нашу боротьбу, тож за Україною починають слідкувати через документалістику».

Вікторія Ярмощук, CEO FILM.UA Group та виконавча директорка Української кіноасоціації розповіла про можливості України, постпродакшн потужності України та можливості співпраці навіть у цей непростий час: «Останніми роками ми багато працювали задля того, щоб Україна почала приваблювати кіновиробників з усього світу, як партнер у кіновиробицтві, як локація для зйомок. На жаль, через військову агресію росії зараз вкрай важко знімати кіно на території нашої країни. Але попри надскладну ситуацію українські кіновиробники залишаються відкритими для співпраці й нових копродукційних проєктів. Ми готові надавати якісні послуги з постпродакшну, VFX, анімації, дублювання, дистрибуції і не тільки».

Старший віце-президент та продюсер Радж Паніккар з Fifth Ground Entertainment долучився до дискусійної панелі з точки зору канадського продюсера щодо можливостей співпраці з Україною.

Режисер документальної картини «Свобода у вогні: боротьба України за свободу» Євген Афінеєвський говорив про важливість роботи з українськими кінематографістами, швидкість та бюджетність такої співпраці, зазначивши високий рівень професійності та знання англійської мови українськими фільммейкерами.

На дискусії гостям було повідомлено про те, що Державне агентство України з питань кіно періодично оновлює інформацію про українські фільми, що мають копродукційний потенціал, а також каталог українських сертифікованих компаній, які надають сервісні послуги щодо знімань, ренталу та постпродакшну.

Міжнародний кінофестиваль у Торонто TIFF - щорічний кінофестиваль, що відбувається у вересні у Торонто (Канада). Фестиваль з'явився у 1976 році як Фестиваль фестивалів, де демонструвалася колекція фільмів з інших кінопоказів. Нарівні з кінофестивалем Санденс фестиваль у Торонто вважається найбільшим кінооглядом Північної Америки. Участь картини у кінофестивалі значно збільшує її шанси потрапити до північноамериканського прокату. Участь у міжнародному кінофорумі в Торонто багато в чому визначає міжнародну прокатну долю більшості артхаусних та незалежних фільмів.

Кіноринок під час TIFF є одним із найбільших та найвпливовіших у регіоні.