У США стартує "Санденс": у конкурсних програмах головного фестивалю незалежного кіно – два фільми, створені за підтримки Держкіно

20.01.2022

20 січня розпочинає роботу Sundance Film Festival 2022. Цього року в конкурсних програмах головного фестивалю незалежного кіно – світові прем'єри двох українських фільмів, що створені за підтримки Держкіно: драми Марини Ер Горбач "Клондайк" та документальної стрічки Сімона Леренга Вільмонта "Будинок зі скалок". Напередодні, через погіршення ковід-ситуації в США, команда "Санденсу" оголосила про перенесення всіх показів програми та індустрійних заходів в онлайн. Фестиваль триватиме до 30 січня 2022 року. 

Цьогоріч вперше в конкурсі фестивалю братиме участь український ігровий фільм. Драма режисерки Марини Ер Горбач стане першою українською ігровою стрічкою, яка буде представлена в міжнародній конкурсній програмі WORLD CINEMA DRAMATIC COMPETITION кінофестивалю Sundance Film Festival. Покази "Клондайку" відбудуться 21 та 23 січня. Онлайн-перегляд фільму буде доступний для глядачів на території США за фестивальними абонементами та квитками.

Фільм розповідає про місцеву родину, яка опинилася в епіцентрі подій авіакатастрофи рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. Ірка і Толік очікують народження першої дитини; війна жорстоко вривається в їх життя разом з уламками збитого боїнга. Жінка відмовляється евакуюватися, навіть коли село захоплюють озброєні угрупування. 

Будь-яке мистецтво створюється для певного простору. Для кіно – це кінотеатр та жива глядацька реакція, яка так само є частиною простору. Але насправді, фільм бореться за простір в людині, в уяві глядача, в почуттях. Навіть в онлайн-форматі, ми віримо, що "Клондайк" знайде свого глядача в США. Принаймні, на даному етапі ми зробили для цього все, що могли.

Режисерка Марина Ер Горбач

Головні ролі у стрічці виконали Оксана Черкашина ("Погані дороги"), Сергій Шадрін ("Чорний ворон") і Олег Щербина ("Черкаси"). Проєкт фільму "Клондайк" став одним із переможців Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно. Режисеркою, авторкою сценарію та продюсеркою картини є Марина Ер Горбач. Оператором та співпродюсером виступив Святослав Булаковський, засновник кінокомпанії Kedr Film (Україна). Копродюсер стрічки – Мехмет Баґадір Ер та продюсерська компанія Protim V.P. (Туреччина).

У 2020 році кінопроєкт "Клондайк" переміг на міжнародному конкурсі сценаріїв 12 Puntо медіахолдингу TRT, який гарантував телевізійну трансляцію фільму в ефірі найбільшого турецького мовника. Також фільм отримав приз індустріальної секції Antalya Film Forum. У листопаді "Клондайк" було успішно представлено у секції Work in Progress cocoWIP 2021 кінофестивалю в Котбусі (Німеччина).

Український прокат стрічки заплановано на 2022 рік.

Також у конкурсній програмі WORLD CINEMA DOCUMENTARY COMPETITION кінофестивалю "Санденс" відбудеться світова прем'єра документального фільму Сімона Леренга Вільмонта "Будинок зі скалок" спільного виробництва Данії, Швеції, Фінляндії та України. Покази фільму відбудуться 23 та 25 січня. Проєкт стрічки став одним із переможців Чотирнадцятого конкурсного відбору Держкіно, знімали фільм на Сході України.

У "Будинку зі скалок" йдеться про те, як на тлі війни у Східній Україні, що важко б’є по родинах, які живуть поблизу фронту, невелика група вольових соціальних працівників невтомно працює в одному особливому дитбудинку та створює такий необхідний безпечний простір для життя дітей, поки державні органи та суди вирішують подальшу долю дитини та сім'ї.

Режисер – Сімон Леренг Вільмонт. Лінійний продюсер та другий режиссер – Асад Сафаров. Продюсери фільму: Моніка Геллстрьом (Final Cut for Real, Данія),  Тобіас Янсон (STORY, Швеція), Самі Янукайнен (Donkey Hotel, Фінляндія), Дар'я Бассель та Віка Хоменко (Мун Мен / Moon Man, Україна).

Це вже другий фільм режисера Сімона Леренга Вільмонта, який він знімає в Україні. Прем’єра його останньої стрічки "Віддалений гавкіт собак" (2017) відбулася на IDFA у 2017-му році, де він отримав нагороду в конкурсі дебютів. Відтоді фільм здобув більше 30 нагород і транслювався міжнародними телерадіокомпаніями по всьому світу (ARTE, POV та Alto Al Jezeera). Фільм був номінований на премію Європейської кіноакадемії (EFA 2018) та потрапив у короткий список претендентів на премію "Оскар" у 2019-му році. В Україні cтрічку показали на фестивалі Docudays UA.

Виробництво стало можливим завдяки підтримки: Данський кіноінститут, Danish Film Directors, Шведський кіноінститут, Фінський кіноінститут, IMS, Державне агентство України з питань кіно, AVEK, Nordic Film & Tv Fond. Creative Europe: TV Programming, ARTE MDR, DR, SVT, Yle, VPRO.