Україна на 75-му Каннському кінофестивалі: культурна дипломатія за часів війни

12.05.2022

Із 17 до 28 травня у Франції триватиме ювілейний 75-й Каннський міжнародний кінофестиваль. Завдяки спільним зусиллям держави і представників вітчизняної кіноспільноти та підтримці міжнародних партнерів, Україна буде представлена на одній із головних кіноподій світу – і в конкурсній, і в індустріальній програмі, – що є надзвичайно важливим, як в контексті культурної дипломатії, так і для поновлення роботи індустрії за умов війни.

Le Festival de Cannes / Graphisme HartlandVilla DesignGraphique

Цьогоріч в офіційному відборі Каннського кінофестивалю Україна презентує дві дебютні стрічки молодих українських режисерів – обидві картини створені за підтримки Державного агентства України з питань кіно. У програмі "Двотижневик режисерів" буде представлений ігровий фільм режисера та сценариста Дмитра Сухолиткого-Собчука "Памфір" виробництва компанії BOSONFILM. А до конкурсної секції "Особливий погляд" офіційного відбору включено фільм режисера та сценариста Максима Наконечного "Бачення метелика" виробництва TABOR Production

Паралельно із фестивальною програмою, від 17 до 25 травня у Каннах працюватиме один із найпрестижніших міжнародних кіноринків Marché du Film, на якому Україна буде представлена Національним павільйоном. Цього року Український національний павільйон у Каннах організовано спільними фінансовими зусиллями держави та представників кіноіндустрії: Державного агентства України з питань кіно, Асоціації кіноіндустрії України, Одеського міжнародного кінофестивалю, FILM.UA Group, компаній Solar Media Entertainment, "УкрКіноФест", "Кіноквартал", Trident Production Network, Prime Story Pictures та "Спілка підприємців теле та кіноіндустрії". Роботу павільйону буде орієнтовано на презентацію можливостей України для співпраці в аудіовізуальній індустрії, проєкти та сервіси, які ми можемо запропонувати міжнародним партнерам. 

Важливою подією цьогорічних Канн стане програма "Україна у фокусі" на кіноринку Marché du Film, яку Каннський кінофестиваль робить на підтримку України. 21 травня ми матимемо на кіноринку в Каннах День України, до організаторської команди якого долучився кінофестиваль Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF), Український інститут та Міжнародний фестиваль документального кіно Docudays UA. Головні ринкові ініціативи Goes to Cannes, Cannes Docs Showcase і Producers Network будуть спрямовані на проєкти та кінопрофесіоналів із України.

Кінофестиваль Tallinn Black Nights Film Festival присвятить свою повну добірку Work In Progress 5 українським незавершеним роботам – проєктам "Редакція" режисера Романа Бондарчука, "Дім за склом" Тараса Дроня, "Ти мене любиш?" Тоні Ноябрьової, "Демони" Наталки Ворожбит та "Свято Хризантем" Семена Мозгового.

Tallinn Black Nights також представить 4 українських проєкти в Ukrainian Features Preview"Камінь. Ножиці. Граната" режисерки Ірини Цілик; ‌"Коли нам було 15" Анни Бурячкової, "Ля Палісада" режисера Філіпа Сотниченка, "Я, Ніна" режисерки Марисі Нікітюк.

У документальній секції кіноринку Marché du Film, на Docs in Progress, за підтримки Docudays UA покажуть 4 українські документальні проєкти – "Залізна сотня" режисерки Юлії Гонтарук; "Лимани. Бій за рай" Сергія Лисенка; "Слухаючи світ" Лізи Сміт та "Мир для Ніни" режисерки Жанни Максименко-Довгич.

Програма Producers Network представить 6 українських продюсерів: Дар’ю Бассель з Moon Man, Дениса Іванова з Arthouse Traffic, Наталію Лібет з Digital Religion, Сашка Чубка з Pronto Film, Ольгу Бесхмельниціну з ESSE Production House та Володимира Яценка з ForeFilms. У Cannes Court Metrage на кіноринку Marché du Film буде представлений дебютний фільм режисерки Ніки Шови "Терція". А в програмі La Fabrique Cinéma 2022 фестивалю буде презентований проєкт "Ground ZERO / Нижній горизонт" режисерки Жанни Озірної.

Мати офіційне представництво у Каннах цьогоріч важливо для України, як ніколи раніше. Адже ми конче потребуємо того, щоб світ бачив саме нашу культуру та ідентичність, аби мати змогу опиратися впливу російської пропаганди в культурному просторі. Від початку війни Держкіно за активної підтримки української кіноіндустрії відстоює інтереси нашої держави, закликаючи світову кіноспільноту до бойкоту країни-агресора.

Голова Державного агентства України з питань кіно Марина Кудерчук

Багато європейських кінофестивалів вже дослухалися до України та вилучили зі своїх програм російські стрічки. Канни, однак, залишають в основній конкурсній програмі фільм російського режисера Кірілла Сєрєбрєннікова "Дружина Чайковського", аргументуючи це опозиційністю режисера російській владі. Втім, завдяки тиску української кіноспільноти фільм-відкриття фестивалю, – зомбі-комедію "Z (Comme Z)" французького режисера Мишеля Хазанавічуса, – перейменовано на "Coupez!". Оргкомітетом фестивалю також ухвалено рішення про відмову приймати на фестивалі офіційні делегації або представників, пов'язаних із російським урядом.

Вже на фестивалі українська делегація продовжить відстоювати необхідність скасування нині, – під час війни росії проти України, – показів російського кіно в програмах 75-го Каннського кінофестивалю. А оргкомітет Українського павільйону готовий гідно представити нашу державу на одній із головних кіноподій світу.

Зараз українська індустрія активно працює над міжнародним напрямком – історіями, проєктами та сервісами, котрі можемо презентувати зовнішньому ринку. Нам є що запропонувати світові, Європі передусім, аби спільно створювати контент. У нас достатньо креативних ресурсів, щоб зробити значний внесок у розвиток європейського аудіовізуального ринку. Про це ми й говоритимемо у Каннах і доводитимемо прикладами розроблених в Україні проєктів.

Виконавча директорка Української кіноасоціації Вікторія Ярмощук

Український павільйон: Програма заходів

19 травня 2022 р. Презентація Cancelling Russian Culture: Cinema as an Instrument of Russian Propaganda and War. Протягом майже двох десятиліть, – до російського вторгнення в Україну в 2014 році, – російська кіноіндустрія відігравала не останню роль у дегуманізації українців, заперечуючи наше існування, нашу мову та культуру, зображуючи нас як "нацистів" і ворогів росії. Ця презентація надасть уявлення про те, як владімір путін здійснював дегуманізацію українців через російське кіно та покаже яскраві приклади спрямованої на Україну ксенофобії в російських фільмах. Подія відбудеться у партнерстві з Американським павільйоном.

20 травня 2022 р. Презентація Discover Ukraine. Однією з головних місій Українського павільйону цьогоріч є інформування світової кіноспільноти про існуючі можливості співпраці з нашою державою навіть за умов війни. Це стане ключовим вектором заходу за участі Голови Держкіно Марини Кудерчук, Голови Ради з державної підтримки кінематографії Артема Колюбаєва, виконавчої директорки Української кіноасоціації Вікторії Ярмощук та інших представників індустрії. Гостям події розкажуть про українські потужності в галузі постпродакшену, анімації, VFX, сервісів для кіно, що наразі релоковані з небезпечних регіонів і доступні для роботи. Ознайомлять із українськими кінопроєктами на фінальних стадіях виробництва, що шукають копродукційних партнерів. А також представлять Спеціальний рахунок для пожертв, створений з метою порятунку української аудіовізуальної індустрії та забезпечення роботою українських кінематографістів. Подія відбудеться у партнерстві з Американським павільйоном.

22 травня 2022 р. Дискусія Women In Industry. Попри значну увагу до цих питань, світова кіноіндустрія все ще має значний дисбаланс у гендерному співвідношенні фахівців галузі. Як частина міжнародного руху, спрямованого на досягнення гендерної рівності та захист прав жінок, українська кіноіндустрія долучиться до пошуків шляхів вирішення цих проблем у дискусії Women In Industry, загостреній війною, що триває на території України.

Завершиться робота Українського павільйону у Каннах Благодійним вечором, до якого організатори павільйону запросять гостей фестивалю. Всі зібрані кошти буде спрямовано на підтримку України.

Українське кіно у програмі Каннського кінофестивалю

Повнометражний ігровий фільм "Памфір". Режисер і сценарист: Дмитро Сухолиткий-Собчук. Український партнер: BOSONFILM, за підтримки Держкіно. Україна/Франція/Польща/Чилі, 2022 р.

Памфір хоче бути хорошим сім’янином, але доля дає йому випробовування, через які він звертає з чесного шляху заради своєї сім’ї. Біблійний сюжет про Авраама, поставлений у канонах грецької трагедії на тлі традиційного українського карнавалу Маланки. Світова прем’єра стрічки відбудеться 21 травня у паралельній програмі Каннського кінофестивалю "Двотижневик режисерів".

Повнометражний ігровий фільм "Бачення метелика" (робоча назва – "Спас"). Режисер: Максим Наконечний. Сценаристи: Максим Наконечний, Ірина Цілик. Український партнер: TABOR Production, за підтримки Держкіно. Україна/Хорватія/Чехія/Швеція, 2022 р.

Це жорстка та сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не бажає бути жертвою. Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Біль і травма через пережите повсякчас виринають на поверхню, ніби уві сні, та щось всередині неї не дозволяє забути, чому вона мусить жити далі. Світова прем’єра стрічки відбудеться 25 травня в конкурсній програмі "Особливий погляд" Каннського кінофестивалю.

Ювілейний 75-й Каннський міжнародний кінофестиваль відбудеться з 17 до 28 травня 2022 року.