Вчора колектив Довженко-Центру не допустив т.в.о. генерального директора Центру до виконання обов'язків. Держкіно наголошує на необхідності дотримання норм законодавства

09.11.2022

8 листопада колектив Довженко-Центру не допустив т.в.о. генерального директора Центру Юлію Каждан до виконання обов'язків. Держкіно наголошує на необхідності дотримання норм законодавства.

Відповідно до законодавства, Держкіно уповноважене в установленому порядку призначати на посади та звільняти з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держкіно.

Як вже було заявлено раніше, метою відсторонення від виконання обов’язків Гончарук О.Ю. та тимчасового призначення іншого виконуючого обов'язки керівника ДП «Національний центр Олександра Довженка» стало усунення встановлених під час перевірки фактів нераціонального використання бюджетних коштів, нерентабельності державного підприємства, руйнації нерухомого майна.

Саме тому доцільним було призначення особи, яка не має зацікавленості у вирішенні питань, пов’язаних із державним підприємством: нею не може бути особа, що працювала чи працює в ДП «Національний центр Олександра Довженка», а також особи, які здійснюють свою господарську діяльність у співпраці з підприємством.

Завданням тимчасово призначеного керівника ДП «Національний центр Олександра Довженка» є повний та об’єктивний аналіз фінансово-господарської діяльності державного підприємства та виправлення виявлених перевіркою Держкіно порушень. Центр є зараз єдиним державним підприємством сфери кінематографії, яке отримує державну фінансову підтримку: цього року ця сума склала 7 млн. грн. Від оренди приміщень Центр також отримує ще близько 24 млн. грн. Яким чином розподіляються та на що витрачаються ці кошти, встановити виявилось складно: навіть під час перевірки комісії не було надано всіх необхідних документів. Перевіркою було встановлено, що приміщення Центру переоцінюються не всім майновим комплексом, як це передбачає законодавство, а вибірково: незважаючи на запити, документів щодо підстав переоцінок та звітів оцінщиків від Центру також не отримано. З відкритих джерел (сайт Prozorro), не від Центру, комісією під час перевірки було отримано інформацію, що Центр сплачував кошти своєму колишньому керівникові за консультування в питаннях управління Центром: робилося це за кошти, отримані від держави на фінансову підтримку основної статутної діяльності Центру. І це лише деякі з встановлених порушень.

Опір колективу Довженко-Центру в цій ситуації є безпідставним: Держкіно перевіряє не їхню приватну власність, а державне підприємство, яке відноситься до сфери управління органу та яке отримує фінансову підтримку з боку держави.

Саме для аудиту діяльності та усунення встановлених перевіркою порушень Агентством було призначено тимчасову виконуючу обов'язки керівника Довженко-Центру Юлію Каждан. При відборі кандидатів перевага надавалася тим, хто має юридичну освіту: переглядалися резюме кандидатів, які брали участь у конкурсних доборах у Держкіно, резюме кандидатів із професійних сайтів добору кадрів. За результатами пошуку було проведено співбесіди з декількома кандидатами, вибір було зроблено на користь Каждан Юлії, оскільки вона має фахову юридичну освіту, досвід роботи аудитором, і не претендує на посаду керівника Центру на постійній основі. Вона має лише допомогти налагодити юридичну та фінансову роботу Центру та передати всі справи майбутньому переможцю конкурсного відбору.

Розроблене Держкіно «Положення про порядок організації та проведення конкурсу на посаду керівника державного закладу культури (підприємства, установи, організації) у сфері кінематографії, що належить до сфери управління Державного агентства України з питань кіно» проходить зараз процес реєстрації, після набрання ним чинності буде оголошено конкурсний відбір на посаду керівника Довженко-Центру. Юлія Каждан у конкурсному відборі участі не братиме.

---------------------------

Метою Держкіно, як уповноваженого органу управління Довженко-Центром, є збереження державного майна, архівного та музейного фондів Довженко-Центру, фільмофонду, який там зберігається. Зараз питання віднесення архівного та музейного фондів Центру до Національного архівного фонду та Музейного фонду України відповідно до законодавства залишаються неврегульованими: Центр не є ні архівом, ні музеєм.

Для вирішення питання збереження колекцій Довженко-Центру та включення їх до відповідних фондів запропоновано провести експертизу всіх об'єктів, що зберігаються в Центрі. Для цього зараз утворюється міжвідомча комісія із залученням фахівців Держкомархіву, МКІП, Держкіно та, – обов'язково! представників Довженко-Центру. Держкіно звернулося до Центру з проханням про залучення його фахівців до участі в цій комісії, але, на жаль, відповіді поки не отримано.

Ми зацікавлені в проведенні чесного та відкритого конкурсу на посаду Генерального директора Довженко-Центру. Відповідно до Порядку конкурсного добору на посаду керівника підприємства, колектив Центру делегує до складу конкурсної комісії свого представника, який не є співробітником Центру. Ми запропонували колективу розглянути можливість делегування до складу конкурсної комісії колишнього керівника Довженко-Центру Івана Козленка,ми знаємо, як пан Іван вболіває за Центр та з якою повагою та довірою колектив Центру ставиться до нього.

Пані Олену Гончарук ніхто не звільняє, вона продовжує залишатися співробітником Центру та обіймати посаду керівника Музею Центру. Відсторонення від виконання обов'язків керівника Довженко-Центру дасть можливість пані Олені ретельно підготуватися до участі у конкурсі, у якому, ми сподіваємося, вона візьме участь.

Голова Держкіно Марина Кудерчук

Ще раз наголосимо, що дії Держкіно спрямовані лише на збереження державного майна, всіх фондів Центру та колективу Центру. Для цього необхідне проведення нового конкурсу на посаду керівника Довженко-Центру: Держкіно не має змоги завершити попередній конкурс, який було відкрито Міністерством культури та інформаційної політики України.

Участь у конкурсі на посаду керівника Довженко-Центру зможуть взяти усі охочі, які відповідають вимогам, що визначені у статті 21-1 Закону України «Про культуру». Зараз багато українських кінематографістів знаходяться на передовій і захищають нашу країну. Якщо хтось із них вирішить взяти участь у роботі конкурсної комісії чи у самому конкурсі на посаду генерального директора Довженко-Центру – він матиме змогу подати всі необхідні документи онлайн, на офіційну електронну пошту Агентства. Зі свого боку, Держкіно готове клопотати щодо таких учасників перед вищим військовим керівництвом.

І наостанок: зрозумілим є можливе обурення чи невдоволення тією чи іншою ситуацією, але переходити на особистості, перекручувати та спотворювати імена й прізвища, висміювати особисті уподобання чи захоплення інших людей не може бути прийнятним в культурі спілкування. Сподіваємось, це очевидно не лише для Держкіно.